GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Accumaster Pro-7 : Jeofizik Ölçüm Cihazı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Accumaster Pro-7 : Jeofizik Ölçüm Cihazı Bir Çarş. Ekim 20, 2010 3:06 am

Misafir


Misafir
Accumaster Pro-7 : Jeofizik Ölçüm Cihazı

Jeofizik ölçüm cihazı Pro-Accumaster VII ile 750 m2 alanı 33m derinliğe kadar tarayabilirsiniz.

Hedefin ne olduğunu , nerede olduğunu ve ne kadar derinde olduğunu bilin....

• Tarama Alanı 750 Metrekare
• Derinlik 33m
• Net ölçüm & bilimsel
• Hedef ölçüm gösterge ekranı
• Değerli metaller için yanan parlak ışık
• Kolay kullanım ,taşınabilir
• Su geçirmez çantası ile birlikte
• Profesyonel sonuçlar için profosyonel cihaz 1 yıl garanti.

Accumaster'in en büyük avantajlarından biri kullanımı basit olması ve eğitim gerektirmemesidir. Cihaz 12 volt bataryası, şarjörü, ve çantası ile beraber satılır. Tek bir operatör tarafından kullanılabilir. Sinyaller, dikdörtgen formunda 6 yönde 2 çubuk vasıtasıyla iletilir.

Accumaster yeraltındaki definelerin, gömülerin, metallerin, boşlukların, tünellerin, suyun, vs. bulunması için üretilmiş bilimsel bir cihazdır. Cihazın çalışma prensibi; toprağa üçgen şekillerde saplanan probların ölçtüğü zemin direncinin bir göstergede gösterilmesidir. Zeminin direnci su, metal yada boşluk gibi faktörlerin varoluşu ile değişiklik arzeder. Cihazın göstergesinde mağaralar(boşluklar), büyük hacimli kayalar, su, mineraller, demir ve kıymetli madenler gösterilir. Bir metal hedefin tespit edilebilmesi için 2kg yada daha fazla bir kütle ağırlığını sahip olması gerekir.

Ufak paralar veya eş kütleli cisimler tespit edilemez. Bu özellik, defineyi ararken küçük metal cisimlerin (çivi, gazoz kapağı, vs) yaratacağı negatif etkiyi de yok eder. Accumaster, arkeologların, maden mühendislerinin, jeologların ve define arayıcılarının kullandığı tamamen bilimsel bir cihazdır.

Yeraltı Hedeflerinin Açıklaması
Bir tek tuşa 2 saniye süreyle basarak aşağıdaki elementlerin varlığını ve tam yerini tespit edebilirsiniz.
Not:
Hedef tespit göstergesini okuyarak kıymetli madenlerin nerede olduğunu anlayabilirsiniz.Aranacak alanın 4 köşesine prob'lar (metal çubuk) yerleştirildikten sonra (bkz. aşağıdaki örnekler) altın ve gümüş madeni hedef tespit göstergesinde sarı bölümde temsil edilecektir. Hedefin derinliğini aşağıda örnek 4'de anlatılan yöntemle belirleyebilirsiniz.

Örnek 1- Düşük Ölçüm 360 Ohm Bakır Madenini Gösterir

Örnek 2 - 300 Ohm Altın hedefi gösterir

Örnek 3 - En düşük ölçümü bulun ve hedef ortalanıncaya kadar probları hedefe doğru yaklaştırın.


kayipkent

avatar


TEMEL ÇALIŞMA PRENSİBİ:
Her bir metalin elektrik akımını iletme hızı farklıdır, yani her metalin elektrik iletkenliği ohm cinsinden farklıdır. Cihazın üzerindeki skalada bu değerler yazılıdır. Örneğin; demir 50 civarı, bakır 40 civarı, altın 25-32 arası, gümüş 17-25 arası gibi değerler var. Cihazla taranan bölgede bu değerler bulunmaya çalışılır.

CİHAZIN POZİTİF VE NEGATİF YANLARI:
POZİTİF YANİ + ÖZELLİKLER:
1- Boşluk bulma yeteneği büyük bir orandır. (Tecrübe edildi.) Burada boşluk olarak nitelendirdiğimiz en az mezar boşluğu büyüklüğünde boşluklardır.
2- (Adı üstünde alan tarama) kenarı 60 metre olan bir kare alanı düşünün bir kerede en fazla kenarı 60 metre olan alana bakabilirsiniz (Tecrübe edildi.). Bu alanda ağırlığı 2,27 kg mın üstünde iletken bir metalin varlığını size rahatlıkla söyleyebilir.
3- Su bulma yeteneği çok büyük bir orandır. (Tecrübe edildi).
4- Skaladaki beyaz kısım tarama yapılan zeminde büyük kaya, taş gibi oluşumların varlığını belirtti (Tecrübe edildi.). Yani taşların üstü toprakla örtülü ve siz kazıkları toprağa saplıyorsunuz, sapladığınız topraktan giden akım alttaki taşların varlığını size vermektedir.
5- Alan tarama olarak çok iyi denebilir. Örneğin 60 m X 60 m lik bir kareyi taradığınızı düşünün ve bu karenin herhangi bir yerinde (altta) iletken bir metal var (2,27 kg üstü); cihaz sizi bu iletkeni içine alacak şekilde 4 m X 4 m’lik daha küçük bir kare oluşturmanızı sağlar.
6- Cihazların pek çoğu 2-3 metre derinlikten sonra çalışmazlar. Bu cihazı istediğiniz derinlikte çalıştırabilirsiniz. Örneğin 5 metre derinliktesiniz, cihazınızı çalıştırabilirsiniz. Topraktaki manyetik unsurlardan etkileşim minimumdur (Tecrübe edildi.).NEGATİF YANİ (-) ÖZELLİKLERİ:
1- Akımın iletilebilmesi için kazıkların toprağa çakılması zorunludur. Kazıklar direkt olarak kaya, taş, beton vb gibi zemine çakılamaz, çakılsa bile akım taşın ötesine geçemez, skala beyaz kısımı gösterir (Tecrübe edildi.)
2- Kazıklar direkt olarak sulu zemine çakılamaz, bunun hem şok etkisi olabilir, hem de kazıklar suyun içine çakıldığında su akımı ilettiğinden dolayı skala 1200 lerde suyu gösterir (Tecrübe edildi.) ve altta varsa bile iletken bir metali göstermeyebilir.
3- Diğer cihazlara göre oldukça fazla zaman ister çalışmalar. Örneğin, 1000 m2’lik bir alanda en azından 3-4 saat gibi çalışmanız gerekmektedir (Tecrübe edildi.).
4- Altta iyi bir iletken varsa cihaz sizi 4 X 4 m2’lik bir alana götürür. Fakat bu 4 X 4 m2’lik alanın hengi kısmında olduğunu kolay kolay çözemeyebilirsiniz. Ayrıca derinlik konusunda net fikirler elde edememektesiniz. Bundan dolayı extradan bir cihaza daha ihtiyaç duyulmaktadır.
5- Kazıklar toprağın ilk 30 cm lik kısmına çakılmamalıdır. Yani önce kürekle toprağın 30 cm lik kısmı alınmalı, oluşan küçük çukurlara kazıklar çakılmalıdır, kazıklar çakılırken kazığın en fazla 10 cm lik kısmının toprak üstünde kalmış olması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Netleştilemeyen hususlar:
1- Cihazın skalasında yazan 25-32 arası değerin değerli (altın vb) bulup bulamayacağı netleştirilebilmiş değildir.

CİHAZIN KULLANIMI: Şu işlemlerin sırası ile yapılması gerekmektedir.
1- Önce cihaz ölçüm yapılacak olan kare, dikdörtgen gibi bir alanın ortasına bırakılır.
2- Kare, dikdörtgen gibi alanın köşelerine kazıklar çakılır.
3- Dört adet kablo vardır. Bu kablonun bir ucu cihazdaki giriş yerine sokulur, diğer ucu kazıka mandalıyla tutturulur. Dört kablo; böylece dört kazıkın cihazla bağlantısını sağlar. Burada dikkat edilecek husus şudur: Cihazda 4 adet kazık kablosu girişi var; 1, 2, 3, 4 diye kare şeklinde numaralandırılmışlardır.( Sağ tarafta). Cihazdaki kare şekli ile arazideki kare şeklinin aynı olması çalışmanızı pratikleştirir. Yani cihazdaki karede 1 numaralı kablo girişine giren kablonun diğer ucu arazideki kare şeklinin sol üst köşesindeki kazığa, 2 numaralı kablo girişine giren kablonun diğer ucu arazideki kare şeklinin sağ üst köşesindeki kazığa, 3 numaralı kablo girişine giren kablonun diğer ucu arazideki kare şeklinin sol alt köşesindeki kazığa, 4 numaralı kablo girişine giren kablonun diğer ucu kare şeklinin sağ alt köşesindeki kazığa mandalla tutturulmalıdır.
4- Bataryanın cihazla bağlantısı yapılmalıdır. Önce siyah kablo cihazdaki girişine ve bataryadaki (-) negatif kısmına tutturulmalıdır. Sonra kırmızı kablo cihazdaki girişe ve bataryadaki (+) pozitif kısmına tutturulmalıdır. Önce siyah ve sonra kırmızı kablo bağlantısının yapılması önemlidir.
5- Cihazın power düğmesi açılır. Power açılınca powerin ordaki küçük kırmızı lamba yanar. Cihaz çalıştığı sürece de yanar.
6- Skala seçimini yapın. 10 metreden büyük aralıklarda X10 sklası önerilmektedir. 10 metreden küçük aralıklarda veya X10 ile çalışırken skala sıfıra yakın bir değere düşerse o zaman X skalasını kullanabilirsiniz.
7- Skalanın solunda ki kalem pillerin konulduğu yerde çalışan kalem pillerin varlığından emin olun. Sonra sol taraftaki sıfırlama düğmesi ile sıfırlama yapın. Parmağınızı sıfırlama düğmesinin üstünde tutup sağa doğru çevirin ve skalanın sağa sıfıra kadar geldiğini gördüğünüzde parmağınızı düğmeden çekin. Parmağınızı çektiğinizde skala sol köşeye kendiliğinden gelecektir. Bu olağan bir durumdur.
8- Şimdi arazide ki ölçüm yapacağınız kare alanın kenarları ve çapraz köşebentleri arasındaki değerleri ölçelim. Skalanın sağındaki düğmenin solunda 1-3 yazar ve sağında 3-4 yazar. Bu düğmeyi sola ittirip 3-5 saniye beklediğinizde skaladaki ibrenin kaçta durduğunu not edin. Bu arazideki kare alanın üst kenarının ölçümüdür. Bu düğmeyi sağa ittirip 3-5 saniye beklediğinizde skaladaki ibrenin kaçta durduğunu not edin. Bu arazideki kare alanın alt kenarının ölçümüdür. Bu düğmenin altındaki düğmenin solunda 1-3 yazar ve sağında 2-4 yazar. Bu düğmeyi sola ittirip 3-5 saniye beklediğinizde skaladaki ibrenin kaçta durduğunu not edin. Bu arazideki kare alanın sol kenarının ölçümüdür. Bu düğmeyi sağa ittirip 3-5 saniye beklediğinizde skaladaki ibrenin kaçta durduğunu not edin. Bu arazideki kare alanın sağ kenarının ölçümüdür. Arazideki Karenin köşebentleri (çapraz) arasındaki değeri ölçmek istediğinde üstten üçüncü düğmeyi aşağı indir ve üstten dördüncü mandalın solunda 1-4 ve sağında2-3 yazar. Bu düğmeyle de çapraz ölçüm yaparsın.
9- Skalanın sağında bir lamba vardır. Bu lamba demir gibi metallerde az yanarken altın gümüş gibi iletkenlerde maximum yanmalıdır. Örneğin cihazdaki 1-2 arasını ölçerken skala 28 oldu ve lamba maximum yandı; o zaman arazideki karenin 1-2 diye adlandırdığın üst kenarında detaylı tarama yapman gerekmektedir.
10- İnternetten Google’den pro accumaster veya pro accumeter olarak sorgulama yaparsan çeşitli pdf dosyaları (ing.) ile görsel alan ölçümleri bulabilirsin.
11- Sabır isteyen bir cihaz. Verimliliğini netleştirirsem iletirim.


kayipkent

avatar


kullanım tecrübesi sonucu şu sonuca büyük oranda vardım denebilir: Oksit veya gaza gitmeyen bir cihaz. Ayrıca toprakta bulunan ağırlığı az olan metalleri göstermiyor. Bu durum küçük ağırlıktakileri arayanlar için dezavantaj bir durum olmakla beraber büyük ağırlıkları arayanlar için çok önemli bir özellik. Çalışılan alanda 4X4 m2 gibi bir alana sizi götürmekle beraber derinliği hesaplama konusunu henüz oturtabilmiş değilim. Ayrım konusunda çalışılan alanlarda başka bazı cihazlarla aynı olumlu değerleri vermekle beraber sözünü ettiğim bu ayrım durumunu henüz kesinleştirebilmiş değilim.

Misafir


Misafir
Bilgilendirdiğin ve paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.

CANTAR

avatar


tüm katılımcı arkadaşlarımız ve forumumuz adına konu paylaşımlar ve bilgilendirmeler için sonsuz teşekkürler.
Saygılarımla


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

kayipkent

avatar


accumaster pro7 nin negatif özelliklerinden önemli olan biri de şudur:
Cihazın iç kısımlarındaki bağlantıları oldukça zayıftır"" Yani özellikle kabloları çok ince" iç kısımlardaki (görünmeyen) parçaların birbiri ile bağlantıları çok esnek çok zayıf" cihazınızın dış korumasına bile dışarıdan darbe gelmesi durumunda içeriden bi yerlerden bağlantıların kopması söz konusu olabiliyor" Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmemesi durumunda cihaz sık sık arıza verebilir" Güzel bir cihaz olduğu kanaatindeyim" Ama önerir misiniz diye soracak olursanız henüz bu sorunuzun net cevabını (değerli metalleri bulmada) verememekteyim" Bununla beraber boşluk ve su konusunda öneririm"

aydin-28

avatar


dürüstce ve dogru bildiklerin konusunda bilgilendirdigin için teşekürler kayıpkent kardeşim.bilgi ,katkı ve deneyimleriniz konusunda katkılarınızı bekleriz.saygılar.


_________________
SİZİ SEVENLERİ SİZDE SEVDİKLERİNİZİ ÜZMEK İSTEMİYORSANIZ KAÇAK KAZIYA HAYIR.

8 Geri: Accumaster Pro-7 : Jeofizik Ölçüm Cihazı Bir Çarş. Ara. 08, 2010 8:58 pm

kayipkent

avatar


accumasterin belirlediği bir yerde kazı yapılacaksa eğer, 4X4 veya 5X5 metre kazı yapılması gerekmektedir. Cihazın belirlediği alanda 1X1 m2 , 2x2 m2 veya 3X3 m2 ebatlarında kazı yapılacak olursa büyük ihtimal kazı sonucunda bir şeye ulaşılamayabilinir. Bir de şöyle bir durum var: Toprak yüzeyinde cihazın belirlediği bir alan oldu diyelim ; örneğin 2X2 m2 lik bir alan olsun , toprak 2 metre derin kazıldıktan sonra cihaz atılınca üsttteki belirlenen 2X2 m2lik kısımdan 1,5 (daha fazlasını henüz netleştiremedim) metre kadar bir sapma (herhangibir yöne) gözlenebilmektedir. Her halükarda bu cihazla beraber başka bir cihazın daha kullanılmasına ihtiyaç vardır bence.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz