GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Sayıların Prehistoric Origins

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Sayıların Prehistoric Origins Bir Çarş. Ekim 06, 2010 10:35 pm

CANTAR

avatar


Sayıların Prehistoric Origins
Sayı olarak sayma veya ölçme soyut fikirler miktarlarda belirlenmesinden kullanılan vardır. sayıların kökeni tarih öncesi, Paleolitik dönem bulunmaktadır. 30.000 den insanlar tarafından numaraların kullanımının erken fiziksel kanıt tarihler M.Ö. ve bazı tür bir çetelesini temsil gibi çentikler içine oyulmuş, bir dizi ile bir kurt kemik doğu Avrupa'da bulunan halini alır. Tek ve çok sayıda arasında ayrım bir yol için atalarının avcı-toplayıcı arasında bir ihtiyaç, gün, soyunu, av veya korkulan yırtıcı olması idi. sayıların kullanımı Homo sapiens önce gelmek olabilir.
Sayım işlemleri ve Sayma
Sayım işlemleri ve sözcük kullanımını belirli miktarda göstermek için sayma predated olması muhtemeldir. A taksitli satış gün kameri ay içinde takip etmek için kullanılan olabilir. Bir çentik her gece için bir sopa bir dolunay sonra, bir sonraki dolunay kadar ve kesilmiş olabilir çentik sonraki ay ay başında tahmin çizilmiş olabilir. Bu bir ay içinde geceleri numaralandırma olmadan yapılabilir.
Bilinen her insan dili, ve bir, iki bir kelime bir kelime birçok için bir kelime. Bazı tarih öncesi halkları arasında, bir, iki, bir çok sistem için temsilcilikler tekrarlayarak üç veya dört nesne gruplarını temsil izin vermek için uzun olabilir bir veya iki. Üç 2-1 olacak ve dört 2-2 olurdu. Bu ihtiyacı sayım yer yok, ya da sayıları artan bir dizi kavramı, ancak gerek özel oluşumları takip etmek.
Sayma neredeyse konuşma erken gelişmiş olabilir. Orada zorlayıcı evrimsel baskılar değil, mutlaka kesin bir ayrım bir ayrım iletişim kurabilmesi için, iki aniden ortaya, altı ve on sekiz ceylan arasındaydı. , Ceylan yerine, düşman kabilesi gözlendi halinde basınç daha büyük olabilir.
Atalarımızın başlangıçta üç kişi için bir kelime ve üç eksenli bir değer vardı olabilir. sayı bir soyut düşünce "threeness kavramını geliştirmiştir bir entelektüel yetenekli ata için," üç geyik ve üç mızrak bir grup ortak bir şey vardı algılama gerçekleşmiş olabilir. başkalarına bu kavramı iletişim kelimenin icadından üç "için neden olacaktı."
sık sık el kelimesi ile ifade konuşmanın erken form sayısı beş olarak ve iki eli ile on. Bazen yirmi tüm parmaklarda "olarak ifade edilmiştir." Altı bir yandan "olarak söylenmiştir," vb. Çok sayıda bir miktar gösteren, örneğin, aile içinde kişi sayısı, bir kardinal sayı denir.
Sıra sayıları
Ordinal sayılar, örneğin, birinci, ikinci, üçüncü bir dizi konumu belirtir. ordinal sayılar geliştirme saymak el ve ayak parmakları kullanarak ortaya çıkmış olmalıdır. Aynı sırada, sol el ve sol başparmak yönelik işlemin küçük parmak ile başlayan söylüyorlar, o zaman aynı parmak her zaman belirli bir miktar temsil etmek için kullanılır yapılırsa. Bu ortakları hangi parmak düzenlenmiştir düzeni ile bir dizi öğe pozisyon. çakıllar bir çetelesini gerçekleştirmek için kullanılan bu ilişki mevcut değildir. Bir yığın herhangi bir çakıl dördüncü bir olamazdı, ancak yalnızca dördüncü parmak sıralı olarak dördüncü öğe delalet ederdi.
Resimli Temsilcilikler

Homo erectus gibi insanlık ailesinin önceki üyelerine, bir yetenek çekmek veya boya delil ayrılmadı. Çizimler ve resimler mağaranın duvarlarında ilk ve yaklaşık 30.000 BC çıktı Homo sapiens ile anatomik olarak modern insana ilişkilidir. Çizimler ki tarih öncesi halkların yeteneği zihin şey geçmişte görülen bir vizyon içinde tutmak zorunda kaldı, tavsiye ve bir resim ya da çizim şeklinde imaj yaratmaya of. Bazı mağara duvarlarında atların resimleri, bizon ve geyik de, bazıları tallies olabilir sembolleri göstermek bulunmuştur.

Neolitik Ideograms ve Simgeleri
Orada insanlar toplama ve 21.000 BC gibi erken tohum işleme, organize tarım ve hayvan evcilleştirme ve Mezolitik dönemde, 10.000 civarında M.Ö. arkeolojik kanıt yoktur küçücük çakmaktaşı araçlarının geliştirilmesi, iki yönde kuşbaşı ve set kemik ya da ahşap, kesin işaretler yapmasına izin ve Sayım işlemleri kolaylaştırmıştır.

Ihtiyaç alanları, bitkileri takip etmek ve sürülerin ideograms gelişimi için önemli bir ivme, mnemonic sembolleri ve 7000 civarında Neolitik dönemde jetonları, BC oldu Yaygın süt hayvancılığı mümkün yaklaşık 6000 M.Ö. yapıldı Avrupa bir mutasyon ve izin verdiği bazı Afrika nüfusu yetişkinlik içine laktaz üretimi ve süt tüketimi,. Tarım ve hayvancılık yerleşim insanların daha büyük ve daha kalıcı gruplar ve yol açtı.

Yerleşimler köy içine ve evrim bazı Neolitik köy ile büyük oranda kendinden destekli kasaba haline nüfusu birkaç bin. çiftlik yönetimi, ticaret Erken formları, zaman hesaplaşma ve şecere geliştirme ve sipariş listelerinin kullanılmasına yol açtı.
ekim ve hasat beri en uygun mevsim şartlarına yapılmaktadır, tarım iklim mevsimsel değişikliklerin çalışma için bir teşvik sağlanan ve zaman doğru hesaplaşma için. ay Kelimeler ve yıl eski dilde prehistorik kökenleri var. gün ayrık numaralarını terimi olarak ay ve yıl kabul edilmesi, tallies veya sayımı, günlük miktarları üzerinden kameri ay için yetenek saymak gerektirir ve güneş yıl.

listelerin Bir kullanım jeton mal temsil etmek için kullanılan sistemler oldu. Jeton belirli nesneler temsil etti. mal Farklı türleri farklı simge tarafından temsil edildiler. Miktarlarda tekrarlama tarafından temsil edildiler. Belirli bir tepside beş dikdörtgen çakıl belirli bir kişiden tane beş torba temsil edebilir. petrol bir kavanoz kavanoz biraz rakam tarafından temsil edilebilir.

Bir noktada, o kimse için bir belirteç oluşturmak için nesneleri bir dizi temsil etmek, daha uygun daha büyük miktarda kayıt yapmak için oluştu. Örneğin, yazıtlı bir işareti olan bir dikdörtgen çakıl tane on iki torba temsil etmek için kullanılabilir.
Pictographs
M.Ö. 4000 olarak, bakır araçlarının gelişimi malzemelerin çeşitli ahşap ve taş ve hassas yazıtların yapma çalışan kolaylaştırdı. artan nüfus ve iş bölümü, eski kentlerin derecesi ile yaklaşık 3700 M.Ö. çıktı O zaman hakkında, kayıt iki bilgi daha verimli demektir geliştirilen At: kil tabletler üzerine papirüs kağıt ve gösterim üzerinde mürekkep işaretleri. Bilgi pictographs şeklinde, bazı durumlarda kaydedildi önceki dizgeciklerden temsilleri.

Zamanla, resimsel temsiller basitleştirilmiş ve daha soyut oldu. Semboller, muhtemelen ilkel bir deyişle, İndus Vadisi Harappan çömlek hakkında 3500 MÖ kazınmış bulundu

kelime ve sayı Sembolik gösterimleri ve çeşitli formlarda aldı yerleri değişen geliştirilen Mısır Mezopotamya ve İndus Vadisi.
Birkaç orijinal Temsilcilikleri genişliği farklılık, form ve kavram. farklı konumlarda, antik bookkeepers, inşaatçılar, papazlar ve vergi toplayıcıları ihtiyaçlarını bilgi yazmak zorundaydı, kendi amaçları için. kelimeler ve sayıları temsil için farklı yöntemler, farklı bölgelerde değil sadece, gelişmiş ama aynı yerde içinde farklı uygulamalar için. Zamanla, tutarlı Temsilcilikleri geniş alanlar üzerinde kabul edilmiştir.
Rakamları
Mısır hiyeroglifleri ve Mezopotamya scriptler Tunç Çağı'nda, 3200 M.Ö. tarafından geliştirilmiştir Bu sözcükler ve sayılar yazmak için standart yöntem idi.
Bir noktada, bir nesnenin miktar temsil nesnesi için sembol ayrıldı. Bir sembol bir takım temsil edecek bir rakam denir.
Mısır sayı sistemi
Mısırlıların üç sistem vardı yazı: rahip sınıfına ait, hiyeroglif ve halk ile. Hiyerogliflerde kutsal yazı resmi yazıtlar için, taş genellikle kullanılmıştır. Onlar sağdan yazılmıştır sola veya sağa sola yönden rakamlar yüz başlıyorum. Üst rakamlar düşük rakamlar daha önce yazılmıştır. Sayılar idareli, tarih olayları tipik olarak ve cetveller tanımlamak için kullanıldı.

Rahip sınıfına ait yazılı hiyeroglif rahip ve ortak kayıtlar çoğunlukla papirüs üzerine yazılı için din bilginleri tarafından kullanılan basitleştirilmiş bir versiyonudur. Halk ile ilgili yazılı bir daha basitleştirilmiş yöntemle rahip sınıfına ait yazma geliştirilmiştir. Bu günlük yaşamda, kayıt numaraları sık sık kullanıldı.

Mısır sayıları ondalık ve idi pictographs tarafından temsil edildiler. dokuz numara bir dikey vuruş kombinasyonları olarak yazılmıştır. Özel semboller yüz, bin, vb birlikte ortaya çıkan varsa, Mısır sayıları gösterilen sayısını temsil sayıları on kullanıldı 1111.
Rasyonel Sayılar
kesirler Mısırlılar ile kaynağı kullanımı. Kesirler doğal sayılar tek farklı rasyonel sayılar kavramının neden, iki, üç, dört, vb rasyonel sayı (fraksiyon), örneğin iki tamsayı miktarlarda oranında ifade, 3 / 8 görüþ sayısıdır altın ödeme alınan bir bar ve 8 / 8 sayısı tüm bara kadar yapacak. Her rasyonel sayı birçok şekilde ifade edilebilir. Üçte biri, 2 / 6 ve 4 / 12, hepsi aynı değere sahiptir.
Sümer sayı sistemi
Sümerler aslında Kafkasya güney Mezopotamya'da içine 4000 M.Ö. taşındı gelen halklar edildi Onlar bir sistem geliştirmiştir semboller kil bir kalemle kazılı dayalı yazma. Muhasebeciler sayı sistemleri daireler ve koniler kil etkilendim geliştirilmiştir. Koni ünitesi simgesi idi ve daire birimlerinin bir dizi anlamına genellikle altı ya da on. bir sembol değeri yerini üzerindeki simgelerin bir dizi bağlıydı. sağdan Okuma, on ya da altmış oranında artış değerler. Başlangıçta, farklı sözleşmeler nesneleri çeşitli numaralandırmak için kullanılır, ama standardizasyon zaman içinde oluştu. Orijinal piktogramlar, yüzyıllar boyunca, daha ideograms çivi adı verilen yazı basitleştirilmiş bir sisteme geliştirilmiştir.

yaklaşık 2200 BC olarak, Sümerler sadece iki sayılar olan bir yer değeri sexagecimal sayı sistemi kullanıyorlardı. Dikey inme ünitesi simgesi ve bir kama on sayı idi.

Sağdaki pozisyon elli dokuz aracılığıyla numaralarını bir temsil etti. Bir dik inme bir numaralı temsil, iki vuruş iki numaralı temsil dokuz vuruş sayısı dokuz. Bir kama sayısı on temsil iki takozlar sayısı yirmi. ikinci pozisyonda bir birim sayı (dikey inme) altmış bir değer (60 oldu1). Bir uzay (sağdaki) pozisyonu ilk ayrı sayılar için bu ikinci konumda gelen kullanılmıştır. üçüncü pozisyonda dikey inme sembol değeri olan 3-60 (602).
Zaman sayı altmış temsil eden sağ yeri, hiçbir değeri vardı ki sayısını altmış bir numara ile aynı şekilde temsil etti. Bu belirsizlik içinde sayıları ortaya bağlamda atıfta çözülmüştür.
Biz hala bir dakika saniye, bir baz altmış sistemi kullanan ve dakika bir saat içinde. , Panoları, kavramı abaküs benzer Sayma hesapları yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bu kurullar bir dama tahtası gibi, satırlar ve sütunlar sayıları temsil etmek için kullanılan şeklinde idi.
Babil Numaraları
2000 hakkında BC, Babil uygarlığının Mezopotamya'da Sümer ve Akkad ülkelerin yerini aldı. Babilliler bir pozisyonel taban altmış sayı sistemi Sümer sistem elde kullanılır.

Babil numaraları sağdan yazılmış ve sol iki temel çivi sayılar: ünitesi simgesi ve on sembolü kullandı. Sümer sisteminde olduğu gibi, diğer sayılar iki sembolleri birleştirerek oluşturuldu. Sağdaki yer değerler için tek 50-9 oldu, sol yanında yer altmış katları için 3540 aracılığıyla, vb edildi

Zaman altmış katı bir sayı temsil eden sağ yeri, hiçbir değeri vardı ki sayısını altmış bir numara aynı şekilde temsil etti ve iki olarak yüz yirmi aynı şekilde. Babilliler bağlamda hiçbir değeri firar yerleri belirlemeye dayanarak bu belirsizlik etrafında var ve hiçbir değere sahip bir yer başka bir yerde meydana gelen bir boşluk bırakarak. Bu ideal bir durum değildi ve 400 M.Ö. din bilginleri boş bir yer göstermek için ek bir sembol, bir pozisyonel boş veya sıfır, kullanmaya başladı.
Yunan Sayı Sistemleri
yaklaşık 900 M.Ö., eski Yunanlılar Herodian sayı sistemi kullanıyorlardı. Bu sistem Mısır sistemi gibi ondalık ve sayıları temsil etmek için numara kelimelerin ilk Yunan harfleri kullanılır. Yunan alfabesinin kendisi olduğunu Fenike hecelerin türetilmiştir.
Ι bir Γ beş Δ Η ten yüz Χ bin
on, yüz veya bin simgeye beş sayı elli için sayılar oluşturmak için eklenen incelendikten sayılar küçük versiyonları beş yüz, beş bin.
Yunan alimlerinin matematik önemli gelişmeler oldu. Bunlar matematiksel denklemler tasarlanmış teorik ve pratik amaçlar için geometri kullanılır. Eski Yunanlılar mantık teoremleri ve matematiksel deliller geliştirmek için uygulanmıştır. 450 civarında mantık ve sayısal dizi kombinasyonu Zeno Elealı formüle yol, BC, hareket olumsuzlama onun paradoksu. "Bir yerden başka bir yere taşımak için, ilk yarısı mesafeyi kapsamalıdır. Oraya yarım kalan mesafeyi kapsamalıdır. Daha sonra, yarım kalan mesafe boyunca hareket etmelidir. Daha sonra, yarım kalan mesafeyi kapsamalıdır ve böylece, sonsuza kadar. Sonuç olarak, tek bir yerden başka bir yere asla olabilir. Aslında, hareket edemez. "
Yunan Herodian sayı sistemi İyon sistemi ile yaklaşık M.Ö. 100 ile değiştirildi İyon sistemi daha gelişmiş ama daha 27 daha sembollerin kullanılması gereklidir. İyon sayılar özel karakterler digamma, kappa artı Yunan alfabesinin 24 harf dayalı ve sampi. Yunan İyon sisteminde, kesirler the numaratör ve diacritical işaretleri üzerinde çubuklarla payda sonra ifade edildi.
α bir β iki γ δ üç dört ε beş ι on
ια onbir ιβ oniki κ yirmi otuz λ μ ν kırk elli
να elli bir ρ yüz σ iki yüz φ beş yüz
Doğu İskender'in Makedon genişleme sırasında, Yunanlılar pozisyonel sıfır Babil kullanımı fark etti, ama az, Yunan sayı sistemi konumsal değildi çünkü bu kavram kullanılmıştır. Sıfır rahatsız edici felsefi soruların kaldırdı ve Aristoteles öğretilerini çelişki.
Altın Oran
Ne zaman 447 M.Ö. Yunan heykeltıraş Phidias ve mimarlar Iktinos ve Kallikrates Atina'da Athena Parthenos Tapınağı tasarlanmış, bir oran şimdi Golden Ratio denilen kullandı. Bu oran daha önce piramitlerin yapımında Mısırlılar tarafından kullanılan ve çeşitli yollarla fiziksel evrende meydana gelir. Altın Oran bir numara küçük segment, Gamma için hattın büyük segment, Beta oranı ile aynı değere sahip geniş bir kesimi, Beta, tüm bir çizgiyle Alpha oranı olarak tanımlanır. Oran memnun olduğunda Alpha = Beta + Gamma ve Alpha / Beta = Beta / Gama. Altın Oran, phi, değeri 1,618 olduğu ...
Irrasyonel sayılar
tamsayıların oranları olarak ifade edilemeyen sayılar irrasyonel sayılar denir. Hippasus Metapontum, bir Yunan bilim, 500 M.Ö. irrasyonel sayıların varlığını keşfetti Özellikle, o keşfedilen iki irrasyonel olan karekök. M.Ö. 380, Eudoxus Knidos çevresinde irrasyonel sayıların varlığını sıkı bir kanıt sağladı. Eudoxus çalışması izin sürekli miktarda ve sadece doğal sayılar ve rasyonel sayılar dikkate.
Roma Numaraları
Eski Romalılar hangi Latin alfabesinin bazı harflerini rakam değerler verilen bir sayı sistemi kullanıldı. Bu sayı sistemi hakkında 600 M.Ö. tarafından geliştirilmiştir özel semboller kullanılmıştır önceki bir Etrüsk sayı sisteminden. Roma sayı sistemi, Yunan ve Mısır sistemleri, ondalık sistem gibiydi. Latin harfleri rakamları temsil kullanılmıştır.
bir bar taban rakamı yukarıdaki katları belirten yerleştirilen çok sayıda için bin.
BenIIIIIIV veya IIIIV
birikiüçdörtbeş

VIVIIVIIIIX veya VIIIIX
altıyedisekizdokuzon

XIXXXXXLLXX
on biryirmiotuzelliyetmiş

CCCCCCXIGeDCC
yüziki yüz311beş yüzyedi yüz
__
CMXXIMMMVIIMMMIX
921biniki bin yediüç bindokuz bin
Roma numaraları katkı olarak: Üç vardır - III, oniki - XII, 633 - DCXXXIII.
Veya Subtractive, de: Dört - IV, doksan - XC, dokuz yüz - CM.

Romalılar kesirler için standart sayısal temsilleri yoktu. Onlar bir deyişle, genellikle 1 / 12 idi Uncia, açısından onları yazarak fraksiyonları temsil etti. Örneğin, 1 / 6 iki unciae'yi olarak yazılı olacaktır. M.Ö. 27 yılında Roma İmparatorluğu'nun kurulmasından sonra, Roma numaraları Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu genelinde kabul edilmiştir. Onlar hala yayın tarihleri gibi bazı uygulamalar için kullanılır numaralandırılmış listeler ve saat yüzler.
Çince Sayılar
Çin birkaç sayı sistemleri, Shang Hanedanlığı döneminde yaklaşık 1200 BC, başında kullanılır. Zhou Hanedanlığı M.Ö. 300, By sırasında Çin kartlarına sayma kullanılan sopa çubuk sayı sistemi ahşap türetilen geliştirmişti.

5-1 dan Rakamlar paralel dikey vuruş veya çubuklar artan sayıda tarafından temsil edildiler. altı için sembol bir düşey inme üzerinde yatay vuruş ekleyerek kuruldu. Altı ile dokuz yatay çubuk aşağıdaki ek dikey vuruş ekleyerek kuruldu. A-tek başına yatay çubuk on sembolü oldu. Iki yatay çubuklar yirmi üç otuz temsil etti.

Çin numaraları temel pozisyonel sistemi on kullandı. Sayılar üst üste ile temsil edilmiştir dokuz on sonraki sağa, sonra yüzlerce, binlerce, vb kadar. Boş sütunlar bir boşluk tarafından temsil edildiler. Yüzlerce, birimler, binlerce onbinlerce aynı şekilde aynı şekilde temsil edildi ve böylece, alternatif.
50 AD, bazı Çinli matematikçi eşzamanlı denklem sistemleri çözümünde negatif sayılar kullanılır. Kırmızı çubuklar pozitif katsayıları, siyah belirtmek için negatif olanları belirtmek için kullanılmıştır. zamanda, negatif sayıların kullanılması matematiksel teori, hiçbir pratik kullanım için onları bulundu beri sınırlıydı.
Maya sayı sistemi
Maya sayı sistemi vigesimal (baz yirmi) sistemi, ilk 300 M.Ö. kabul edildi 1492 olarak, zaman İspanyol Amerika keşfedildiğinde, Maya uygarlığının çok çökmüştü. Daha sonra varlık sonradan veya kayıp İspanyol rahip kana susamış Maya dini ritüelleri endişe tahrip idi Birçok Maya komut. Son Maya Krallığı, Tayasal, 1697 yılında düştü. Piskopos de Landa's kodeksi gibi kalan malzemelerin Kalıcı çalışma ve yeni yazıtların keşfi, bağımsız ve geliştirildi ama diğer sayı sistemleri için çarpıcı benzerlikler bir sayı sisteminin yeniden izin verdi.
İlk kullanılan iki temel sembolleri olarak rakamlarının Maya sistemi, ve bir bar nokta. dört ile sayılar bir nokta karşılık gelen bir sayı tarafından temsil edildiler. Beş bir yatay çubuk temsil etti. Diğer sayılar nokta ve bar kombinasyonları tarafından temsil edildiler. Altı bir bar üzerinde nokta oldu. On iki yatay çubuk vardı, 1503 bar oldu. yirmi için sembol bir, biri için sembol olarak aynı nokta oldu.

Bazı noktalarda daha önce MS 400 de, Mayalar boş veya sıfır değeri temsil etmek üzere bir sembol kabul edilen bu sembol bir kabuklu kabuğuna benzer ve yirmi katları konumunu açıklamak için kullanılmıştır. Yirmi sonra bir kabuk üzerinde nokta ile temsil etti. Kabuk sembolü pozisyonel sıfır gösterdi.

ve bar sistemi nokta ek olarak, Maya numaraları hatıra amaçlı yüz glyphs olarak ifade edildi. ondokuz yoluyla Her sayı benzersiz bir yüzü kabartması ile ilişkiliydi.
Sistem Maya takvim tarihleri için kullanılan saf baz yirmi sisteminin üçüncü konuma yerine 2018 bir değişim, daha kolay numarasını temsil etmek yapmaktı 360 (yirmi kez onsekiz).
Mayalar birbiriyle ilişkili iki takvim kullanılır. Bir ortak kullanımı 1820 gün ay ile 365 günlük takvim artı bir takvime eklenen beş günlük bir ay oldu. Diğer 260 gün dini bir kullanım takvim, 1320 günlük ay oldu. ayın gün özelliği ile ilk gün sıfır gün, oturma için glif değil, kabuklu kabuk sembolü temsil etti sayılı edildi.
Hint Brahmi Numarası Sistemi
Brahmi yazısı Hindistan'da yaklaşık 50 BC kullanıldı Brahmi sayılar yazıt bulunmuştur ve batı Hindistan'da sikkeler üzerinde dördüncü yüzyıla AD

Hint Brahmi sayı sistemi ondalık oldu ama bir yere değer sistemi. Bu numaralar biri için dokuza, on, yirmi, otuz, vb özel semboller, dokuz sayılar kullanılmış ve 101.000 için.

bazı değişiklikler ile, Brahmi numaraları kuzeydoğu Hindistan'da 300 MS 600 MS yöneten Gupta sülalesi tarafından kabul edildi

Hint Nagari Numarası Sistemi
650 AD, Hint rakamları Çevresi, böylece sayıları fazla dokuz ifade olabilir basitleştirilmiş iki veya daha fazla ancak on sembol.
Hint sayı sistemi numaraları biri için dokuz sembolleri ile ondalık basamak değer sistemi içine dokuza kadar olan ve boş veya sıfır için ek bir sayısal gelişti. Bu sistem kolaylaştırdı hesaplamaları basit bir sayma tahtası kullanmadan numaralarını yazarak yapıldı.
Hint matematikçiler boş değer veya yer tutucudur fazla olarak sıfır ilgili geldi. Onların gerçekleşme ki sıfır bir miktar yokluğunda temsil matematik yazılı hesaplamalar için sıfır kullanmaya başlamak sağladı.
Nagari script Hindistan'da yaklaşık 800 AD başlayarak kullanılmaya başlanmıştır
Devanagari karakterler, Nagari evrimleştiği, 1000 AD etrafında ve Sanskritçe, klasik Hint-Avrupa dil, yazmak için Hint sayıları temsil etmek için kullanılmaya başlanmıştır. rakamlarının şekillerinde değişiklikler dışında, Hint sayı sistemi değişmemiştir.

Arapça Sayılar
630-750 MS Asya'ya kendi genişleme sonrasında, Araplar numaraları yazmak daha basit bir yolu olarak Hint rakamları kabul etti. 830 Hakkında AD, Fars bilim adamı Al-Khwarizmi Hint Nagari numaraları kullanılan hesaplama yöntemleri yazdım.

Kelime algoritması Al-Khwarizmi ismi, ve elde edilen kelime cebir el-jabr elde edilir, Tamamlama ve Dengeleme tarafından hesaplanması üzerine kitabında "Compendium başlığında tamamlanması için Arap kelime." Kabul edilen Hint rakamları üzerinde değişiklikler yapıldı zaman ve gelişen Arap rakamları Hint orijinal işlevselliğini istinat içine.

Avrupa Numaraları
Roma numaraları kullanımda Avrupa'da 476 AD Latin Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Hıristiyan kilisenin resmi dil olarak kaldı ve Avrupa'da yaygın kullanılan yazı dili olarak kaldı.

Hint-Arap sayılar Avrupa'nın bazı bölgelerinde onbirinci yüzyılda, ancak tanıtıldı geniş kullanım görmedim. Leonardo Pisano da Leonardo Fibonacci, bir matematikçi Pisa doğumlu, Kuzey Afrika'ya yaptığı genişletilmiş resmi ziyaretleri sırasında babası bir gümrük memuru, eşlik etmiş bilinir. , Fibonacci Hint-Arap sayı sistemi öğrendim Kuzey Afrika'da iken. 1202 yılında Fibonacci Pisa, bu tarif, Latin, nasıl Hint-Arap sayı sistemini kullanarak aritmetik yapmak için bir kitap, Liber Abacı yayınladı.

Fibonacci dört bölüme Liber Abacı ayrıldı. Ilk ve süre çeşitli Akdeniz limanlarına seyahat edecek Bugia ve Kuzey Afrika kasabasında kaldığı sırasında öğrendiği ondalık yer değeri sayı sistemi nitelendirdi. İkinci bölümde pratik eğitim için Hint-Arap sayı sisteminin uygulamaya ticari işlemler ve ticari hesapları adanmıştır. biri ne Fibonacci sayıları (dizisi 1, 2, 3, 5, olarak bilinen ele içeren kitap matematiksel problemleri ele, üçüncü bölüm 8, 13, 21, ... sayı, her varlık toplamı Önceki iki numara). sırayla numaraları birbirini izleyen her çiftinin oranı giderek phi değeri yaklasik, Golden Ratio (1,618 ...). Liber Abacı ilgili karekök, geometri dördüncü parçasıdır ve yaklaşık çözümler.
Yeni sayılar ve hesaplama yöntemleri, boş veya sıfır kavramını da dahil olmak üzere, yakında bookkeepers ve tüccarlar tarafından Kuzey İtalya'da kabul edilmiştir. 1300 olarak, Hint-Arap rakamları Avrupa'da yaygın kullanımı idi.
Ilk basılı kitap, Johann Gutenberg's 1455 Latin İncil, hem Hint-Arap ve Romen rakamları içermektedir. 1500 ile yeni Avrupa numaraları neredeyse tamamen Roma numaraları yerini almıştı.
Artı ve Eksi
Mısırlılar bacaklar doğru yürüyüş için semboller kullanılır ya da toplama ve çıkarma belirtmek için bıraktı. Romalılar artı veya eksi belirtmek için mektup P ve M kullanılan ve Fibonacci çıkarma belirtmek için kelime eksi kullandı. onikinci yüzyıldan itibaren, bir veya birkaç etrafında bir çember Hindistan'da o çıkarılır edildiğini belirtmek için kullanılır oldu yukarıda nokta.
Semboller p ve m Avrupa'da on beşinci ve on altıncı yüzyıllarda toplama ve çıkarma belirtmek için kullanılmıştır. Semboller eklenmesi için + ve - çıkarma için, öncelikle Almanya'da 1490 civarında kullanılmış ve giderek Avrupa çapında kabul edilmiştir.
Çift Giriş Defter Tutma
birim dönüşüm ve kar ve zarar hesapları gibi matematiğin pratik uygulamaları, on Fibonacci çalışmaları, Avrupa iş dünyası üzerinde derin bir etkisi olmuştur. 1458 ve 1475, Benedetto Cotrugli, Dubrovnik doğumlu, ancak arasında Napoli çoğunlukla yaşayan çift girişli defter tutma özellikleri birçok nitelendirdi. 1494 yılında, Fransisken rahibi Luca Pacioli De Computis et Scripturis "içinde çift girişli defter tutma ayrıntılı bir sergi yayınladı."
çift girişli defter tutma, bir işletmenin günlük işlemleri bir veya daha fazla dergi kaydedilir. Her dergi öğe defter hesabı artırmak veya varlık, yükümlülük, sermaye, gelir veya gider bir tür düşmesi rekor transfer edilir. Her işlem iki kez, bir hesap bir banka girdi olarak kaydedilir ve başka bir kredi girdi olarak. Debit miktarda sol sütundaki sağda kredileri hakkında girilir. tutarların borçlar tutarlar kredisi olarak girilen toplam eşit gerektiği gibi girilen toplam.
A mizan hesap dönemi sonunda alınır. ledger itibaren Banka miktarlarda bilanço ve kredi sağ sol tarafında listelenir. İki toplamları eşit ise, defteri kebir dengeli olarak kabul edilir. Aksi takdirde, bir hata varsa, bu tespit edilmeli ve düzeltilir.
Bilanço gösterir nasıl muhasebe denklemi (varlıklar = yükümlülükleri + sermaye) denge iki tarafı. Kar / zarar tablosu hesap dönemi boyunca bir işletme faaliyetlerini özetler. Bu dönemde ve giderler ve gelir gösterileri sonucunda kar veya zarar.
Kalkınma Bilimsel Yöntemleri
İstanbul'un düşmesi, 1453 yılında İslam işgalcilere Doğu Roma İmparatorluğu'nun son yerleşim, Avrupa bilim adamlarının bir göçü yol açtı. Eski Yunan ve çağdaş Arap metinleri dahil olmak üzere birçok bilimsel çalışmalar, Avrupa dillerine tercüme edildi. hareketli tip matematik ile çok ilgilenen dahil olmak üzere bu yeni kullanılabilir çalışmaların yaygınlaştırılması, kolaylaştırılması temini.
geç on altıncı ve erken on yedinci yüzyıllarda Nicolaus Copernicus, Tycho Brahe, Johannes Kepler ve Galileo Galilei matematiksel modeller gezegen hareketleri tanımlayan geliştirdi. Bu modeller, astronomik gözlemler, doğru sayısal hesaplamalar, ve bilimsel yöntemlerin geliştirilmesi desteklenmiştir. Copernicus, ve evrenin bir güneş merkezli görünümünü geliştirdik Galileo'nun gözlemleri onun kavramının temel doğruluğunu destekledi.
Negatif Sayılar
sonuçlar ne zaman belli denklemler elde olarak Negatif sayılar antik Çin ve Yunanlılarla biliniyordu. Ancak, sıfır gibi, negatif sayılar, felsefi zorluklar sunulan özel "gerçek dünya" nesneler onlara ilişkin rahatsızlık nedeniyle de. Çok gelmesi eksi üç inek kavramı olarak üç inek kavramı olarak kolaydı. Zihin olumsuz bir inek kavramı olarak boggled. Böylece, bir işlemi dört, bir negatif üç verimli, yüzyıllardır yanlış veya anlamsız ve negatif sayılar dikkate değer yedi çıkarılarak matematiksel merak kaldı.

René Descartes Fransız filozof, fizikçi ve on yedinci yüzyılda yaşamış matematikçi. felsefesi olan ilgisi onu negatif sayılar felsefi beceriksizlik başa donatılmış olabilir.

Descartes gerçek sayılar fiziksel mantıklı bir şekilde negatif sayıları içerecek şekilde genişletmek için düşündü. O, bu bir gerçek sayı ekseninde numaraları temsil eden, orta sağ, sıfır pozitif sayılarla, başarılı ve negatif sayıları sola.
Analitik Geometri

1637 yılında, Descartes Yöntem Halife, hangi o bilimsel düşünce için bir felsefi çerçeve sağlanan Bilimleri Truth Ara Reason İletken üzerine kitabının Söylem yayınladı. Bir ek bir yöntem kombine cebir ve geometri ve cebirsel fonksiyonların görselleştirme izin nitelendirdi.

Descartes) Kartezyen sistemi (x, y ve z birbirine dik eksenler koordinat icat ve analitik geometri ilkelerini belirlemek.
analitik geometri olarak denklemleri hem aritmetik geometrik çözümleri var. Bilgi sayısal geometrik figürler tanımlayarak, ve elde edilebilir denklemlerin geometrik şekiller belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, merkezi bir küre (0,0,0) olduğu için denklemi x2 + Y2 + Z2 = R2, Nereye r kürenin yarıçapı.
A noktaları (sayısal çözümler) denklemleri ve ilgili şekilleri belirlemek arsa için kullanılabilecek referans çerçevesi koordinat. şekiller arasındaki kavşak, uzayda hesaplanmış olabilir ve noktalar arasındaki uzaklığın görüntülenebilir trigonometrik fonksiyonlar tanımlanabilir ve analiz edilmiştir.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz