GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ZEYTİNYAĞ İŞLİĞİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ZEYTİNYAĞ İŞLİĞİ Bir Paz Eyl. 26, 2010 9:51 pm

CANTAR

avatarResim 02. Klazomenai Zeytinyağı Fabrikasının kazılar sonucunda ortaya çıkan durumuResim 03. Fabrikanın birinci (mavi) ve ikinci (turuncu) evreleri


köstebekEn son CANTAR tarafından Ptsi Eyl. 27, 2010 2:55 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

2 Geri: ZEYTİNYAĞ İŞLİĞİ Bir Ptsi Eyl. 27, 2010 2:40 am

CANTAR

avatar
hani bu sıralı murç işaretleri taşı kesmek için yapıyorlar demiştik ya canlı örneği ama hala bu oyukların define işareti diye söyleyenlere sadece gülümsüyorum....
Ya bir akıl var nizam var dağın tepesinde adam yapacağı bana kulube saray ibadethane için taş lazım koca kayayı mı taşımaya kalksın yoksa küçük küçük ebatlara indirgiyerekmi taşısın sizce hangisi........Bileşik kaplar prensibine göre yağ ayrıştıran üç gözlü polima

Surname-i Muradiye'den Osmanlı zeytin değirmeni. 1582 yılı.

Klazomenai Zeytinyağı tesisinin işlik bölümü, anakaya yüzeyinin, yatay bir düzlem elde etmek amacıyla oyulması ile oluşturulmuştur. İçeriye, batı kenarından, kayaya oyulmuş bir basamakla inilerek girilir. İşliğin tabanında, çeşitli derinlik ve şekillerde, farklı işlevlere sahip onaltı çukur saptanmıştır. Bu çukurların yorumlanması sonucunda burada, bir zeytin değirmeninin, üç kuyulu bir yağ ayrıştırma düzeneğinin (polima), bir bocurgatın ve iki ayrı baskı tablasının varlığı belirlenmiştir. Bir zeytinyağı işliğinde tek olması gereken baskı tablasından, Klazomenai örneğinde iki tane olması, iki ayrı sistemin var olduğu izlenimini uyandırmıştır. Bu izlenimden yola çıkılarak, çukurların doldurulmasında kullanılan malzemenin niteliğiyle, içerdiği seramik gibi küçük buluntular incelenmiş ve çukurların tümünün aynı anda doldurulmadığı ortaya çıkmıştır. Böylece burada, iki kullanım evresinin varlığı saptanmış ve işlikte, iki ayrı baskı tablası için hazırlanmış farklı alt yapının nedeni anlaşılmıştır.
Fabrikanın biri kuzeyde, diğeri de batı da olmak üzere iki deposu açığa çıkarılmıştır. Birinci evrede kullanılmış olduğu anlaşılan ve işliğin dış tarafında, kuzey kenarına bitişik olarak, ana kayanın oyulması ile oluşturulan ilk deponun tabanında, kaya içine oyulmuş yuvaların birine yerleştirilmiş yağ küpü (pithos) olduğu yerde günümüze kadar korunup gelmiştir.

İkinci evrede, Fabrikanın batısına, fabrikadan bağımsız olarak ikinci bir depo inşa edilmiştir. Dikdörtgen biçimindeki bu depo, anakayanın bir bodrum katı derinliğinde (yaklaşık 2 metre) oyulması ile elde edilmiştir. İçine, güneydoğu köşeden, kayadan yontulmuş bir merdivenle inilmektedir. Deponun içinde, merdivenin hemen yan tarafında, içinde deponun kayıt belgelerinin tutulduğu ve korunduğu sanılan, dar girişli küçük bir mekan yer almaktadır. Deponun ortasındaki kuyu, depo ile çağdaş değildir. Çok daha sonraki bir tarihte, Bizans döneminde yapılmış bir sarnıcın alt elemanıdır. Deponun dışında, kuzeybatıda yer alan iki kuyu, ana kayanın düzgün bir şekilde oyulması ile yapılmışlardır ve zeytinyağı işliği ile çağdaştırlar.

şliğin ilk kullanım evresi M.ö. 600/580-546, ikinci kullanım evresi de M.ö. 530-500 yılları arasına tarihlenmektedir. Verilere göre, birinci evre, Persler'in Lydia ile birlikte İon kentlerini ele geçirdikleri dönemde son bulmuştur. İkinci evrede işlik, yeni düzenlemelerle yeniden kullanılmıştır. Bu evre, tüm yerleşmede de izlenebildiği gibi, İonia Ayaklanması sırasında sona ermiş ve işlik daha sonra kullanılmamıştır. M.ö. 4. yüzyılda işliğin bulunduğu alan üzerine inşa edilen büyük bir yapı için gerekli düzeltme çalışmaları sırasında tesisin içi doldurulmuş, üzeri örtülmüş ve kayaya oyulmuş alt yapısı bu şekilde günümüze kadar korunup gelmiştir.

kazı sezonunda, İşlik düzleminin doğu tarafındaki Açma 1’de yapılan kazı sonucu, kuzey-güney yönünde uzandığı görülen kent suru, dışarıdan kente girişi sağlayan bir kapı, giriş koridoru ve kapının iki yanında yer alan kulelere ait kalıntılar açığa çıkarılmıştır. Bu yeni buluntu ile elde edilen topografik verilere göre, Klazomenai zeytinyağı fabrikasının da içinde yer aldığı “işlikler bölgesi” günümüzün küçük sanayi sitelerine benzer biçimde, kentin dışındaki bir alanda yer almaktadır.


Tesisin sınırlı üretim kapasitesine sahip birinci evresinde, üretim kentin ve yakın çevresinin gereksinimini karşılamaya yönelik iken, ikinci evrede deniz aşırı ülkelere ihracat önem kazanmıştır:
- Birinci ve ikinci kullanım evresinde, olasılıkla aynı değirmen kullanılmıştır.
- İlk evrede, işliğin güneydeki dar kenarının ortasına yerleştirilen bocurgatsız, sınırlı üretim kapasiteli, küçük bir baskı düzeneği kullanılırken; ikinci evrede, ilk evrede kullanılan baskı düzeneği kaldırılmış, onun yerine, doğu kenara paralel yerleştirilen, ağır yapılı, geniş tablalı, uzun kollu bir baskı düzeneği kullanılmıştır. - Birinci evrede, içinde yağın ayrıştırıldığı polima, Filistin, Girit ve Kıbrıs'daki çağdaş merkezlerin zeytinyağı işliklerinde görüldüğü gibi, baskı tablası oluğunun altına yerleştirilmiş bir kazan olmalıdır. Bu kazan, kayaya oyulmuş baskı tablası yuvalarının bitişiğine oyulmuş çukurun içinde duruyor olmalıydı. İkinci evrede, işlik içinde, ilk evredeki basit yağ ayrıştırma düzeneği yerine, batı duvarı boyunca, kuzey-güney doğrultusunda kayaya oyulmuş, yanyana üç kuyudan oluşan yeni bir yağ ayrıştırma düzeneği (polima) kullanılmıştır. Bu üç kuyudan, ortadaki ile kuzeydeki kuyu, dibe yakın bir delikle birbirine bağlanmıştır. Güneydeki kuyunun diğerleriyle ya da başka bir unsurla bağlantısı yoktur. Bu sistem, bileşik kaplar esasına dayanan ileri ve yeni bir tekniktir. Buna göre; baskıdan gelen yağ ile karasu karışımı sıvı, önceden deliğin üst seviyesini aşacak şekilde su ile doldurulmuş kuyulardan ortadakine akıtılmaktadır. Sudan hafif olan zeytinyağı, orta kuyuda suyun üstüne çıkmaktadır. Ağır olan kara su ve tortu dibe çökmekte, kuyu doldukça da, dipteki delikten bitişikteki kuyuya geçmektedir. Orta kuyudaki suyun yüzeyinde biriken zeytinyağı, yayvan bir kepçe ile güneydeki bağlantısız üçüncü kuyuya aktarılmakta ve burada dinlenmeye bırakılmaktadır. Bileşik kaplar esasına göre işleyen bu yeni yağ ayrıştırma sistemi, yapılan işleme ara vermeden kesintisiz çalışma olanağı yaratmıştır.

- İşliğin ikinci evresinde, arttırılan üretim kapasitesi karşısında yapının dışında, kuzey kenara bitişik, ana kayaya oyulmuş ve içinde hala yerli yerindebir küpün (pithos) durduğu depo yetersiz kalınca, işliğin batısında, kayanın bir bodrum katı derinliğinde oyulması ile dikdörtgen şekilli ve büyük bir depo daha yapılmıştır. İçine güneyden ana kayaya oyulmuş bir merdivenle inilen bu depoda, merdivenin batı tarafına bitişik, dar girişi olan bir mekanın subasman duvarları açığa çıkarılmıştır. Bu, deponun yazıhanesidir. Deponun kaya içindeki derinliği göz önüne alındığında, bu depo iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kaya içine oyulmuş alt katın ısısı değişmeyen, serin ve karanlık bir yer olduğu (kav) göz önünde tutulduğunda, burada şarap; üst katta da zeytinyağı depolanmış olmalıdır.
- Klazomenai ve diğer İon kolonilerinde yürütülen kazılarda açığa çıkarılan ve içleri şarap ya da zeytinyağı ile doldurulmuş Klazomenai amphoralarının bazılarının bu depodan yola çıkmış olma olasılığı yüksektir.
İkinci evrede görülen yenilikler, üretim kapasitesinin önemli ölçüde arttırılmış olduğunu ve bunun bileşik kaplar prensibine göre çalışan polima ile "üretimde süreklilik" kazandığını gösterir. Gününün şartları içinde düşünülürse, bu gelişmiş yağ üretim yöntemi ve sürekli üretim, işliğe "fabrika" niteliği kazandırmıştır. Yeryüzünde bugüne dek açığa çıkarılmış olan zeytinyağı tesisleri arasında, Klazomenai zeytinyağı fabrikası, üç gözlü "kesintisiz yağ ayrıştırma" teknolojisini kullanan en eski fabrikadır. Burada uygulanan teknoloji, İonia'da doğanın yoğun gözlemlenmesi sonucu elde edilen bilgi birikimini ve hidrolik biliminin ulaştığı düzeyi de yansıtmaktadır. Teknolojik açıdan, getirdiği yeniliklerle, dünya zeytinyağı tarihinde önemli ve daha sonraları ancak Roma döneminde tekrar görülen bir yenilenme adımının temsil edildiği bu evrede, zeytinyağı şu şekilde elde edilmiştir:

Zeytinler önce zeytin değirmeninde ezilip hamur haline getirilmiştir. Daha sonra buradan alınıp keçi kılından örülmüş yuvarlak torbalara doldurulmuştur. Torbalar, üst üste konularak baskı tablasına yerleştirildikten sonra, ayar mekanizması ile bunların sayısına göre yükseltilen baskı kolu, bağlanan bir ağırlık ve bocurgat mekanizması yardımıyla aşağıya indirilmiştir. Torbaların içindeki zeytin hamurundan dışarı süzülen zeytinyağı ve karasu karışımından oluşan sıvı, baskı tablası çanağında toplanmış ve çoğaldıkça bir oluktan, bileşik kaplar esasına göre çalışan üç gözlü yağ ayrıştırma düzeneğine (polima) akarak, burada karasuyundan ayrılmış, dinlendirilmiş ve son olarak Klazomenai kentine özgü amphoralara doldurularak depolara taşınmıştır .


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz