GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeCuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimePtsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeÇarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeSalı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeÇarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimeC.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Empty Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Bir Ptsi Eyl. 13, 2010 2:17 am

CANTAR

CANTAR

Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Default6
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor 1248999774

Kuzey Yunanistan'daki Trikala kentinde Ali Paşa'ya ait olduğu zannedilen bir hazinenin arandığı bildirildi. Yunan internet sitelerinde yeralan haberlere göre, kentin Agi Theodori-Theopetra bölgeleri arasında, özel kameralarla donatılmış iki sondaj makinasıyla, hazinenin bulunması için kazı yapılacak.Yunan kökenli bir Avusturya vatandaşına araştırma için tüm gerekli izinlerin çıkartıldığı kaydedildi.

Sondaj makinalarının yaklaşık 15 metre derinliğe kadar inecekleri açıklandı.Ali Paşa kimdir?Onsekizinci yüzyılda yaşamış olan ve "Yanya Sultanı Tepedelenli Ali Paşa" olarak da bilinen Ali Paşa, Yunanistan'daki Yanya kentini merkez alan yönetimini Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsız hale getirme çabası üzerine Sultan II. Mahmut tarafından görevinden alınmıştı. Bu kararı dinlemeyerek isyan başlatan Ali Paşa, Osmanlı ordusuna karşı yenildi ve öldürülmemesi koşuluyla 1822'de teslim oldu.

Tekrar isyan çıkarma riski bulunduğu için hakkında idam kararı alınınca silahına davrandı ve vurularak öldürüldü. Daha sonra başı kesilerek İstanbul'a gönderildi.Ali Paşa'nın, Yanya'nın idaresini elinde bulundurduğu dönemde büyük bir servetin sahibi olduğu belirtiliyor

http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

CANTAR

CANTAR

Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Default6
Tepedelenli Ali Paşa (1744–24 Ocak 1822) Osmanlı valilerinden, Osmanlı Devletine isyan etmiş olan Osmanlı Devleti, 13. yüzyıl sonlarından 20. yüzyılın ilk çeyreğine değin varlığını sürdüren Türk devleti. Anadolu'da kurulmuş, sınırları tarihi boyunca çok değişmekle birlikte en geniş döneminde bugünkü Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya ye Akdeniz'in doğusundaki adaları, Macaristan ve Rusya'nın bazı kesimlerini, Kafkasya, Irak, Suriye, Filistin ve Mısır'ı, Cezayir'e kadar tüm Kuzey Afrika'yı ve Arabistan'ın bir bölümünü kapsamıştır.
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Il_ap
Yanya valisidir. 1744 yılında Yanya’da doğdu. Dedeleri Resim:GreeceIoannina.png|framed|Yunanistan haritasında Yanya'nın yeri

Arnavutluk’ta muhtelif vazifelerde tanınmış olup, babası Tepedelen mütesellimi Veli Paşadır. Küçük yaşta babası öldüğünden gençliği mücadelelerle geçti. Kurd Ahmed ve Kaplan Paşalara hizmet edip, himayelerine girdi. Kaplan Paşaya dâmât oldu. Yanya, Delvina ve Tırhala mutasarrıflıklarıyla Derbentler-Başbuğluğu gibi vazifelerde kendini tanıttı. Oğulları Muhtar, Veli Veliyüddîn ve Salih Paşalar, çeşitli vazifelerle Kuzey Arnavutluk’la Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa'da bir ülkedir. Balkan yarımadasının batı bölgesinde uzanan Arnavutluk, kuzeybatıdan Karadağ, kuzeydoğudan Sırbistan ve doğudan Makedonya, güneyden Yunanistan, batıdan Adriyatik Denizi'yle çevrilidir. Doğusunda ve kuzeyinde Yugoslavya, güneydoğusunda Yunanistan, batısında İon ve Adriya denizi bulunur. 42°39'-39°38' kuzey enlemleri ile 19°16'-21°04' doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyden güneye 340 km, doğu-batı doğrultusunda en geniş yeri 155 kilometredir

Yunanistan’a hâkim olunca buralar Tepedelenli âilesinin mâlikânesi hâline geldi.

Osmanlı-Rusya-Avusturya Savaşında 1787’de Yunanistan Cumhuriyeti Balkan Yarımadasının güneyinde, kuzeyden Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan, Doğudan Türkiye, güneydoğudan Ege Denizi, güneyden Akdeniz ve batıdan Adriyatik Denizi ile çevrili ülke. Başkenti Atina olan ülkenin nüfusu 10.665.989 kişidir. Resmi dili Yunanca, dini Hıristiyanlık (İslamiyet, Batı Trakya) ve para birimi Euro'dur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Avusturya cephesinde Avusturya Cumhuriyeti ya da kısaca Avusturya, Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir federasyondur. Batıda Liechtenstein ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Pançova Harekatına katıldı. Sırbistan’da çıkan isyânı bastırmada hizmetleri oldu. Rus cephesinde de savaştı. Rütbesi 1795’te mirmiranlığa yükseldi. Yanya bölgesindeki yerli halkın çıkardığı isyanların bastırılmasında, Napolyon’un Güneydoğu Avrupa'da yer alan eski Yugoslavya'nın bir arada kalan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ'ın oluşturduğu Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği, 21 Mayıs günü Karadağ'da düzenlenen referandum sonucu "De Facto" şekilde ortadan kalktı. Birliğin "De Jure" yani hukuki anlamda son bulması ise 3 Haziran 2006 tarihinde her iki ülke parlamentosunun birliğin sona ermesini onaylaması ile gerçekleşmiştir.

Mısır’a saldırısı sırasında Fransızlarla yaptıkları mücâdelelerde zaferler kazandı. 1798’de Mısır< (Arapça: Mısr/Masr, مصر) adıyla bilinen Mısır Arap Cumhuriyeti (Arapça: Gumhûriyet Masr'al Arabiye, جمهورية مصر العربية) Kuzey Afrika'nın en kalabalık ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir. Mısır, Kuzeydoğu Afrika'da yer alan, Kuzeyden Akdeniz ve doğudan Kızıldeniz'le kuşatılmış ve Sina Yarımadası ile Asya kıtasına
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Suliotwomen1qb
Preveze yakınında Fransızları bozguna uğratınca kendisine Preveze Yunanistan'ın Adriyatik Denizi'ne kıyısı bulunan illerinden (nomos) birisidir.

Sultan Üçüncü Selim tarafından vezirlik verildi. Sultan Üçüncü Selim, 24 Aralık 1761 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Üçüncü Mustafa, annesi Mihrişah Sultan'dır. Annesi Gürcüdür. Kahinlere inanan babası Sultan Üçüncü Mustafa, onların yeni doğan oğlu Selim'in eşsiz bir cihangir olacağını söylemeleri üzerine, büyük bir sevince kapılmış, yedi gün yedi gece bayram yapılmasını emretmiştir.
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Dupre07
Rumeli vâlisi olarak dağlı eşkıyânın cezâlandırılması için bir sene kadar bu vazifede bulundu. On dokuzuncu yüzyılın başında Osmanlı Devletiyle 1. Osmanlı İmparatorluğu'nun Güneydoğu Avrupa'daki topraklarının tümü.2. Osmanlıların Balkanlar'da kurdukları eyâletin adı. 16.yüzyıla gelindiğinde Rumeli eyâletinin kapsadığı saha günümüz Bulgaristan'ı, güney Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, ve Tesalya (orta Yunanistan) bölgelerini içermekteydi.
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Dupre08
İngiltere, Fransa ve Rusya arasındaki siyasî olaylardan da istifâde ederek Makedonya bölgesinin en güçlü adamı hâline geldi. Bu bölgenin tanınmış vâlilerinden İbrâhim Paşayı hileyle getirterek, ölünceye kadar Yanya’da hapsetti. Oğlunu yerine göndererek Arnavutluk’un Toskalık bölgesinde hâkimiyet kurdurdu.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, İngiltere Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında yer alan Britanya Adalar Topluluğu üzerinde, dört ülkeden müteşekkil bir devlet. Bu adalar topluluğu Büyük Britanya ve İrlanda Adalarıyla birlikte, 5000 küçük adadan meydana gelmiştir. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, güneybatısı ve kuzeybatısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir.
Yunanistan Ali Paşa'nın hazinesini arıyor Dupre06
Ali Paşanın Arnavutluk’ta ve hâkim olduğu yerlerdeki tutumu, hâdiseleri istismar etmesi, onu devlet içinde devlet gibi hareket ettiriyordu. Mora ahâlisinin ve Rumların ayaklanarak devletin başına yeni bir gâile açılmasını istemeyen Sultan Mahmud Han, Tepedelenli Ali Paşanın yaşlı olmasını düşünerek üzerine gitmiyordu.

Ancak, İngilizlerle gizli muhâberelerde bulunan Nişancı Halet Efendinin çevirdiği entrikalar üzerine, Ali Paşa ve oğulları memuriyetlerinin bir kısmından azledildiler. Fakat dinlemedikleri için, üzerlerine karadan ve denizden kuvvet gönderildi. Yanya kalesinde bir sene 4 ay 25 gün muhâsaradan sonra, serasker Hurşid Paşanın, hayâtına dokunulmayacağına dâir teminat vermesi üzerine Ali Paşa, Yanya Gölündeki Pandeleimon Manastırına çekildi. Hurşid Paşanın yazılı bildirisini kabul etmeyen, kindar Halet Efendi, îdâm fermanını birkaç kişiyle gönderdi. Bunun üzerine kendisini müdâfaa eden Tepedelenli, kurşunla vurularak öldürüldü (1822). Tepedelenli Ali Paşanın ölümüyle Rumlar, üzerlerindeki en büyük tehlike ve baskıdan kurtulmuş oldular. Etniki Eterya da bunu fırsat bilerek isyânın başlama zamânının geldiğine kanaat getirip harekete geçti. Böylece Eflak-Boğdan ve Mora’da yıllarca sürecek olan Rum isyanı başlamış oldu.

Yanya Sultanı Tepedelenli Ali Paşa(*)
Arnavut olan bir ailenin çocuğudur.Oldukça zor şartlarda yetişmiştir. 18. yüzyılda yaşamıştır.Sıfırdan başladığı hayatını ve mücadelesini adım adım sürdürerek sonunda Rumeli Beylerbeyliği’ne kadar yükselmiştir. Ancak, tümüyle haraç, acımasızlık ve talan üzerine kurduğu Yanya şehri merkezli yönetimi sonunda imparatorluk için bir tehdit haline gelince Osmanlı merkezi yönetimi üzerine Hurşit Paşa komutasındaki bir ordu göndermiş ve kellesi kesilip İstanbul’a getirilmiştir.Resmi tarihimiz açısından ‘pek ehemmiyet’ taşımadığından olsa gerek, Yanyalı Ali Paşa’ya bizim ’muteber ‘tarih kitaplarında pek rastlayamayız.Ancak Batı’da kendisi hakkında önemli sayıda eser yazılmış, romanlara, şiirlere, bir Macar Rapsodisi’ne konu olmuş ve hatta Dumas Monte Kristosu’nda Ali Paşa’nın hayatının son dönemlerinden alıntılarda bulunmuştur. Onun için ‘tarihin en romantik canavarı’ olduğu da söylenir. Victor Hugo ise onun için “zamanın Napelon’la mukayese edilmeye değer tek devi ve dahisi olduğu”nu söylemiştir.
ÇOCUKLUĞU Babası ve annesi çetecidir. Annesi’nin rakip çeteler tarafından kaçırılıp, tecavüz ve kötü muameleye mazur kalması Ali’nin tüm hayatını etki altına alacak, annesinin ruhuna işlediği ‘intikam’ ve ‘acımasızlık’ duyguları, uzun ve kanlı iktidar yürüyüşünde en önemli itici gücü oluşturacaktır. Bu nedenle daha 14-15 yaşlarında kurduğu çetelerle Yanya ve civarında nam salmaya başlayacaktır.

GENÇLİĞİ Kurduğu çetelerle nam saldıktan sonra yakalanmış, tüm arkadaşları idam edilmiş ancak kendisindeki zekanın ve parıltının farkında olan zamanın Berat Paşası tarafından affedilmiş ve o sıralarda iç karışıklıklar yaşayan bölgenin çeteler tarafından temizlenmesinde kendisinden yararlanma yoluna gidilmek istenmiştir. Berat Paşası’nın yanından kaçarak onun rakibi Delvinye’li Kaplan Paşa’nın kızı ile evlenmiştir. Bu evlikle birlikte uzun soluklu inanılmaz provokasyonlar başlayacak , kendi kayın pederini(Kaplan Paşa), kayın biraderini, kız kardeşinin kocasını öldürmeye kadar varacak rüşvet,acımasızlık, talan ve ihanet bu uzun iktidar yürüyüşünde en büyük rehberi olacaktır.
Ali, göz koyduğu Delvinye Mutassarıflığı koltuğuna oturmak için her türlü yolu denemiştir... İlk önce yanlış stratejilerle kayınpederini Merkez yönetime karşı güç durumda bırakmış, daha sonra onu bizzat ihbar ederek kellesinin uçurulmasına sebep olmuştur.Onun yerine geçen kayınbiraderi Ali’ye karşı diğer kayın biraderi Süleyman’ı kullanmıştır..Onun kışkırtması neticesinde Süleyman abisi Ali’yi öldürmüştür.Bu sefer kendisi atanana kadar Delvinye Paşalığı’na atanacak iki ismi daha öldürtecek ve kendini Delvinye Mutasarrıflığı’na atatacaktır Daha büyük bir yönetim birimi olan Yanya’yı ele geçirmek için ise Yanya içerisinde rüşvetle satın aldığı adamların yaratacağı ‘kaotik’ ortamı da kullanarak, sahte bir Ferman’la tamamen bir oldu bitti yaratacak ve Yanya Paşalığı koltuğuna oturarak sınırsız ihtirasının etkisiyle iktidar ve nüfuz alanını genişletecektir
İKTİDAR DÖNEMİ Yıllar sürecek iktidar döneminde nüfuzunu ve iktidarını pekiştirmek ve genişletmek için bütün yöntemleri ‘meşru’ sayacak, iktidarına karşı en büyük direnişi gösteren iki halka —Solyotlar ve Gardikliler— karşı yıllar sürecek bir kuşatma uygulayacak ve yapılan barış antlaşmalarına ihanet ederek teslim olan bu halklara karşı katliama girişecektir. İktidarı süresince 30.000 kişiyi katlettiği varsayılmaktadır. Merkezi hükümet tarafından zaman zaman yapılan şikayetleri tespit etmek üzere gönderilen müfettişleri rüşvetle satın alacak, düşmanlarını rüşvetle bölecektir. O sırada bu bölgede etkin siyaset gütmeye çalışan Rus, Fransız ve İngilizleri birbirine karşı kullanmaya çalışacak, inanılmaz manevralarla kimi zaman merkezi hükümetin dış politikasına aykırı davranmaktan çekinmeyecektir. Mal ve servet tutkusu sınır tanımamış, halka yüksek vergiler yükleyecek, servet sahibi olanların servetine el koyabilmek için her türlü provokasyonu deneyecek, kendi ticareti için tekeller yaratmaktan çekinmeyecektir. İktidarının son yıllarında tüm iktidarı ellerinde bulunduranlar gibi uzun yaşamak için çareler aramaya başlamış, bu alanda yabancı doktorlardan yararlanmaya çalışmıştır. Bu amaçla İngiliz bir doktorla yaptığı görüşmede bu yöndeki sorularına ilaveten, sentetik altın üretilip üretilmeyeceğini sorması, sınırsız servet edinme ihtirasının ulaştığı boyutu göstermesi açısından ilginçtir
Ali Paşa anlatıldığı kadar kötü değildir osmanlı için kazandığı başarılarda yadsınamıyacak kadar çoktur. Halet Efendi’nin entrikaları nedeniyle Tepedelenli Ali Paşa fermanlı ilan edilmiş, gelişen Yunan İsyanları’na çok elverişli bir imkan sağlanmıştı. Oysa bu paşa, akıllı olduğu kadar da becerikli biriydi. Onun Babıali’ye karşı sadakatinden kimsenin şüphesi yoktu. Yanya valisi Tepedelenli Ali Paşa, 1797 yılında Dalmaçya kıyılarını işgal etmek isteyen Fransızlar’a karışı 1798 yılında başarılı olduğu gibi, 1802 yılında çıkan Arnavut İsyanı’nı bastırmış; hatta bir aralık Rumeli beylerbeyliğine bile getirilmişti. Veli Paşa, Muhtar Paşa, Salih Paşa adlı oğulları ve Mehmet Paşa adlı torunu da devletin hizmetindeydiler. HALET EFENDİ Tepedelenli Ali Paşa, Rumlar’ın bir ihtilal hazırlığında bulunduğunu öğrendiği gibi, doktoru vasıtasıyla Etniki Eterya’nın çalışmalarına dair çok önemli bilgiler edinmişti. O bunları Babıali’le rapor etti. İkinci Mahmut’un mühürdarı Halet Efendi, Fener Patrikhanesi’ne durumu bildirdi. Bu hain ve Fener patriğinin yakın dostları Tepedelenli Ali Paşa’nın aleyhinde propagandaya başladılar. İngiliz Konsolosluğu’nun da yakında patlayacak bir Rum isyanından Babaali’yi haberdar etmesi üzerine, Halet Efendi tarafından konunun yerinde incelenmesi için divan tercümanı Nicola Moruzi adlı bir Rum Mora’ya gönderildi. Bir devlet görevlisi kalkıp da bu nasıl iş dememişti. Nicola Moruzi, Etniki Eterya’nın bir üyesiydi. Nicola Moruzi’nin raporunda Rumlar’ın Babıali’ye sadakatinden bahsedilip, herhangi bir isyan belirtisinin söz konusu olmadığı ileri sürülmekteydi. Tepedelenli Ali Paşa’ya karşı ağır suçlamalarda bulunan Halet Efendi’nin böylece haklı olduğu Babıali tarafından kabul edildi. İkinci Mahmut, Tepedelenli Ali Paşa’nın Avlonya mutasarrıfı İbrahim Paşa’yı hapsederek bu sanacağa el koyması nedeniyle de onun tedibini devlet görevlilerine emretti. Buna en çok Rumlar sevinmiştiler. Çünkü tepelerinde alıcı bir kuş gibi duran ve onlara bir an bile göz açtırmayan Tepedelenli Ali Paşa’dan kurtulacaklardı. 5 Ocak 1820’de veziriazamlığa getirilen Kocaeli mutasarrıfı Seyit Ali Paşa’nın göreve başlamasıyla Arnavutluk üzerine askeri kuvvetlerin gönderilmiş, 20 Ağustos’ta Yanya’nın muhasara edilmesine rağmen alınamamıştır. YUNAN İSYANI Yunan İsyanı’nın başı Aleksandr İpsalati’ydi. Etniki Eterya Cemiyeti’nin üyeleri bu isyanın ilkin Mora’da çıkarılmasını istemiştiler. İpsalati öyle düşünmedi. İsyan hareketinin Memleketeyn denilen Eflak ve Boğdan’da çıkarılmasına karar verdi. Bu isyana Rusya destek verecekti. Romenler ve Bulgarlar’ın da isyana katılacakları ümit edilmişti. Memleketeyn’de Hıristiyanlar’ın isyan etmesiyle Mora’daki Rumlar da ayaklanacaktılar. İlgili yerlerle temas kuruldu. Sırplar kayıtsızdılar. Bulgarlar’dan bu isyana katılan olmamıştı. 3000 kişiyle Yaş şehrine giren ve Boğdan’a hakim olmaya çalışan İpsalati’nin isyanı 6 Mart 1821’de Türkler tarafından bastırıldı. Rumlar’ın 12 Şubat 1821’de Mora’da başlayan isyanı devam ediyordu. 28 Mart’ta veziriazamlığa getirilen Benderli Ali Paşa, Halet Efendi’nin bu isyanlara el altından destek verdiğini anlamış, onu idam ettirmek için zaman kaybetmeden girişimlere başlamış olmasına rağmen, bir ay sonra Halet Efendi’nin gayretleriyle azledilmiş, yerine 30 Nisan’da dönmelerden Hacı Salih Paşa tayin edilmişti. Benderli Ali Paşa’yı Kıbrıs’a sürgün etmiştiler. Çok geçmeden bu paşanın İstanbul’a getirilerek, Yunan İsyanı’na destek verdiği suçlamasıyla idam edilmesi Babıali’nin en büyük cinayetlerinden biridir. Halet Efendi, kendi suçunu nasıl Tepedelenli Ali Paşa’nın üzerine yıkmışsa, ikinci kurban olarak Benderli Ali Paşa’yı seçmiş, onu en ağır bir biçimde cezalandırtmıştı. Yanı başındaki en büyük düşmana karşı yıllarca gaflet içinde bulunan İkinci Mahmut, bu isyanda önemli rol oynayan patrik ve metrepolitleri idam ettirerek cezalandırdı. Mora’da, hatta Yunanistan’da bulunan Türkler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda itaatinden şüphe duyulmayan halktan bazı kesimler, Rumlar’ın artan tecavüzlerine karşı silahlandırıldılar. Düzenli bir donanma ve disipline sahip yeterli bir ordu yoktu. Bu yüzden Mora yarımadasında isyanları bastırılamayan Rumlar, 13 Ocak 1822’de, Epidoros’ta Yunanistan’ı kurma fikrini kamu oyuna açıkladılar. Bütün bunlara rağmen Babıali, halen Tepedelenli Ali Paşa’nın peşindeydi. Oysa Yanya valisinin vatanseverliği, Halet Efendi’nin de hainliği ortaya çıkmıştı. HALET EFENDİ’NİN KATLİ Babiali’nin gözüne ve kulaklarına sanki mil çekmiştiler. Halet Efendi, bir yolunu bulup Rumlar’a destek verenin yine Tepedelenli Ali Paşa olduğunu açıkladı. Babıali’nin ahmak devlet adamları da bu yalana anında inandılar. İmparatorluğu yöneten sanki İkinci Mahmut değil, Halet Efendi’ydi. Ne derse bu hainin sözü o anda yerine getiriliyordu. Halet Efendi’ye göre Tepedelenli Ali Paşa’nın hakkından en kısa zaman gelinmeliydi. Babıali’nin emrini yerine getirmek için görevlendirilen Rum fedaileri 24 Ocak 1822’de bunu başardılar. Tepedelenli Ali Paşa, kurşunlanarak öldürülmüş, 10 Kasım’da sadrazamlığa Deli Abdullah denen Hamdullah Paşa getirilmişti. Azledilen Hacı Salih Paşa, bu azlin Halet Efendi tarafından gerçekleştirildiğini anladığı için ertesi gün İkinci Mahmut’un huzuruna çıkarak, ona bütün bildiklerini söyledi. Hatta Halet Efendi’nin Rumlar’a destek vermesini belgeleriyle birer birer ortaya koyunca sihirli büyünün bir anda çözüldüğünü ve gerçeklerin bir anda kendini gösterdiğini devlet görevlileri de fark ettiler. Halet Efendi, Konya’ya sürüldü. İkinci bir fermanla da idam edildi. Kesik başı İstanbul’a getirilerek teşhir edildi. Bu hain devrin uleması tarafından tarikat ehli kabul edildiğinden Yahya Efendi dergahına defnedilmiştir.
Solyotlar, Ortadoks Arnavut olup ''Suli'' bölğesinin yerli halkıdırlar, diğer Arnavutlar gibi Müslümanlığı seçmeyip eski dinleri Ortadokslukta kalmıştırlar.
Tepelena Ali paşa, aynı şekilde kendiside oranın yerli Arnavutu olup müslümanlığı seçmiş olanlardandır.Ali paşa üstün kabiliyeti ve cesareti sebebi ile Osmanlı devleti içinde önemli mevkilere yükselmiştir. Ephir'in Sultanı Tepelena Ali Paşa'nın iktidarına karşı en büyük direnişi gösteren iki(2) Ortadoks Arnavut Fis'i(Clan-Aile)si—Solyotlar ve Gardikliler— biri tanesi ve en kalabalık nüfusa sahip olanıdır. Ali Paşa'ya Suliyotların Direnişini uzun yıllar kıramamıştır, nihayetinde bazı savaş hileleri ile içlerine sızmış ve Solyotlara katliyam yapmıştır.
Bu katliyamı yaptığı için sonradan üzüldüğü ve ''Arnavut'un Arnavut'u öldürmesi kadar kötü bir şey yok'' diye hayıflandığı söylenir.

BU arada ufak bi hatırlatma Yunanlilar icin bir efsane haline gelicek olan Lambros Katsandonis'i kemiklerini balyoz ile ezmek suretiyle öldürmüştür.

http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz