GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Karabük Eskipazar Icon_minitimeCuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Karabük Eskipazar Icon_minitimePtsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Karabük Eskipazar Icon_minitimeÇarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
Karabük Eskipazar Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Karabük Eskipazar Icon_minitimePtsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Karabük Eskipazar Icon_minitimeSalı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Karabük Eskipazar Icon_minitimeÇarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
Karabük Eskipazar Icon_minitimeC.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Karabük Eskipazar Icon_minitimePtsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Karabük Eskipazar Icon_minitimePtsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Karabük Eskipazar

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Karabük Eskipazar Empty Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:03 pm

Misafir

avatar
Misafir

ESKİÇAĞDA ESKİPAZAR

1.Siyasi Tarihçe :

Eskipazar’ın bilinen tarihi Romalılar döneminde Roma İmparatoru Hadrianus’un, Hadrianopolis kentini onarması ve yeniden imarı ile başlar. Zira ilçedeki Viranşehir - Hadrianopolis kalıntıları, kaya mezarları Paflagonya ve Roma dönemlerinden kalmadır. En az dört medeniyetin hüküm sürdüğü bölgede, İlçenin bugünkü adının da Paflagonya döneminden beri kurulan pazarlardan geldiği sanılmaktadır.
Eldeki bilgiler Roma hakimiyetinden önce bu bölgede yüksek bir kültürün var olduğunu göstermektedir. Roma öncesinde var olan bu gelişmiş kültürü Eskipazar’ında içinde yer aldığı Paflagonya (Kuzey Batı Anadolu) tarihi içinde incelemek gerekir.
Eskipazar ve çevresine yerleşen ilk halkın Proto – Hititler olduğu kabul edilmektedir. Proto-Hititler Küçük Asyalı (Asiaic) kavimlerden olup aynı zamanda Turani (Orta Asyalı) dirler. M.Ö.5000 yıllarından itibaren Anadolu’ya gelerek hisarlar eteğinde şehir krallıkları kuran, ANADOLU’da ilk siyasi hayatı başlatan da Eti’lerdir.
M.Ö. III. Bin yılda Paflagonya dahil tüm Anadolu’da gelişmiş bir kültür mevcuttur. Bu kültürü meydana getirenlere Hattiler adı verilmektedir.
Bölgeye adını veren Paflagonyalılar (Dil yapıları incelendiğinde, Paflagonların Küçük Asya –Asiaic- yani Anadolu halklarından olduğunu gösteren güçlü belirtiler bulunmuştur.)
M.Ö.2000 yıllarında Balkanlardan Tokfirik göçleri olmuş, Babris, Bitinyen, Tinye gibi kabileler Eskipazar ve çevresine yerleşmişlerdir.
Hatti Devletinin yıkılmasına yol açan Ege Göçlerinin karmaşası içinde Kuzey Anadolu’ya gelmişlerdir. (M.Ö 1100) Anadolu kültür ve uygarlığının temelini atan Hititler Paflagonya kültürünü de etkilemişlerdir.
Hititlerden sonra sırasıyla Frigya ve Kimmer hakimiyetine giren bölge M.Ö. 543-333 yılları arasında Pers (İran) hakimiyetine girmiştir. Persler döneminde Eskipazar’ın da içinde bulunduğu Paflagoya, Daksykion Saraplığına (eyaletine) bağlı olarak idare edilmiştir.
Ancak bu bölgede siyasi hakimiyet sağlayan Persler kültürel hakimiyet sağlamışlardır. Bunun sebebi ise bölgede zengin ve güçlü bir kültürün varlığıdır.
Büyük İskender’in M.Ö 333 yılında Anadolu’ya girmesiyle Pers hakimiyeti sona ermiştir. Bu tarihten sonra Anadolu’da B. İskender’in hakimiyetinde Helenistik Dönem yaşanmaya başlanmıştır.
B. İskender’in M.Ö 323’te ölümünden sonra Anadolu’nun tamamı Selevkoslar Krallığı hakimiyetine girmiştir. Selevkos’un M.Ö 280’de ölümünden sonra Paflagonya’da (K. Batı Anadolu) Bitinya Krallığı kurulmuş ve bu krallık Yunan uygarlığının temsilcisi olmuştur. Bu devletin hakimiyet alanı Eskipazar’ı da içine almaktadır.
Bitinya Krallığı M.Ö 1. y.y. da Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. Bu bölge Romalılar zamanında önce Bitanya (M.Ö. 74) da Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir.
Bu bölge Romalılar zamanında önce Bitanya (M.Ö. 74) , sonra Bitanya-Pontos (M.Ö. 64) eyaleti adı ile idare edilmiştir.
M.Ö 1. y.y’ dan itibaren Roma hakimiyeti ile birlikte Çankırı’ da Germanikopalis ismi ile önemli bir merkez kurulmuş, Çerkeş (Antinopolis) ve Eskipazar (Hadrianopolis) da önemli yerleşim merkezleri arasında yer almıştır.
İlçe merkezine yaklaşık 3 km mesafeden itibaren başlayan Hadrianapolis şehri kalıntıları içinde mahzenler, saray merdivenleri kalıntıları, hamam harabeleri, sığınak ve su kanallarına rastlanmaktadır. Bu kentin kurulduğu yerin genişliğinden 6 büyük merkezden biri olduğu anlaşılmaktadır.
Çeşitli nedenlerle harap olan Eskipazar’ın tarihi yerleşim yeri Romalılar döneminde Roma İmparatoru Hadrianos tarafından onarılarak, yeniden imar edilmiştir.
Kentin Romalı İmparator Adrionos (Adriye) tarafından kurulduğu ve imparatorun adına izafeten Adrianopolis adıyla anıldığı yolunda rivayetler de vardır. Tarihçi Justinius’e göre kent çevresinde bulunan paralardan kentin Adriya tarafından kurulduğu ve adını da buradan aldığı anlaşılmaktadır.
İmar edilen bu kent Hierekles’e göre Hanorias Eyaleti’ nde (Bizans Devri) bulunuyordu. Kiopert (1854) Küçük Asya (Anadolu) haritası üzerinde şehri bugünkü yerine yani Viranşehir mevkiine koymuştur.
Kentin yeri hakkında bazı şüpheler var ise de genel eğilim Viranşehir’in olduğu yer ve yakınlarında olduğudur. Bazı araştırmacılar kenti Çaylı ve Budaklar arasına, Pavly Wissovva, Leonhard ve Kiepert gibi bazıları ise bu günkü Viranşehir’in olduğu yere yerleştirmişlerdir.
R. Leonlard, Paflagonya adlı eserinde bir heykelin kaidesinde bulunduğu kitabede Sezar Hadrianopolis adını okumuş olduğundan şehrin burada Viranşehir bulunduğunu düşünmüştür.
Roma İmparatoru Teodosyos döneminde 408-450 yıllarında Eskipazar’ın Roma’nın Honoriade eyaletine bağlı bir idari birim oldu bilinmektedir.
M.Ö.64-40 veya 37 yıllarında kurulduğu düşünülen kent, Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesiyle birlikte (M.S.395) Anadolu, Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) egemenliğine girmiş bu durum 1085 yılına kadar sürmüştür. Bu dönemde Hadrianopolis diye anılan Eskipazar dinsel açıdan büyük önem kazanarak piskoposluk olmuştur. Kent, Bizanslılar döneminde Honarias Eyaletine bağlı olarak idare edilmiştir.


TÜRK HAKİMİYETİNİN BAŞLAMASI

i.Anadolu’nun Fethi :

Anadolu’ya İlk Oğuz (Selçuklu) akını çağrı bey tarafından (1015-1018) tarihleri arasında Doğu Anadolu üzerine yapıldı. Keşif amacı taşıyan bu akın sonucunda Çağrı Bey Anadolu’da rahatlıkla bir devlet kurulabileceği düşüncesini edinmiştir.
Fakat Oğuzların Çağrı Bey ile anlaşan ve B. Selçuklu Devleti’nin kurulmasına kadar devam eden Anadolu akınları keşif harekâtından öteye gitmedi.
B. Selçuklu Devleti’nin kurulmasından Malazgirt Zaferine kadar geçen süre ise Anadolu’da Bizans mukavemetini kırma ve yıldırmayı amaçlamıştır.
B. Selçuklu Devleti’nin kurulmasından sonra Horasan (İran)’a kitleler halinde gelen yurtsuz Oğuzları Tuğrul Bey sistemli bir şekilde Anadolu’ya sevk etti. O, bu hareketiyle Oğuzlar, Selçuklu Devleti’ne vücut veren asıl unsur olarak gören Tuğrul Bey, onları himaye ediyor, Anadolu’nun fethinin de onlarla gerçekleşeceğine inanıyordu.
Bu düşüncesi Selefi Alp-Arslan zamanında gerçekleşti. Alp-Arslan döneminde kazanılan Malazgirt Zaferi (1071) Bizans İmparatorluğu’nun bütün mukavemetini kırdı. Artık bu zaferden sonra Türkler Anadolu’da süratli bir yayılma ve yerleşme faaliyetine başladılar. Anadolu’nun etnik yapısında Türkler lehine gözle görünür bir gelişme kaydedildi.
Anadolu’nun yanı sıra Azerbaycan, Irak ve Suriye Oğuz göçlerine sahne oldu. Yeni geldikleri bölgenin dağına, ovasına suyuna Türkçe adlar veren Oğuzlar, bütün kültür varlıkları ile Anadolu’ya yerleştiler. Onların bu yerleşme faaliyetlerini Tuğrul Bey, Alp-Arslan ve Melikşah gibi Selçuklu sultanları desteleyerek Türk komutanlara Anadolu’nun fethini emrettiler.
Türkmen Beylerin biri olan Artuk Bey Kızılırmak ve Yeşilırmak havzalarına Türkmenler’in yerleşmesine elverişli hale getirdi. Sakarya vadisine kadar ilerledi. Bu sayede Türkler Sivas, Kayseri, Ankara gibi merkezlere sahip olma imkanı buldular.
Artuk Beyden sonra Canik ve Ilgaz dağlarını aşan bir gurup Türkmen Karadeniz’i, Torosları aşan diğer bir gurup ise, Çukurova ve Akdeniz sahillerini yurt tuttu.
Anadoluda ki Türkmenler, Anadolu fatihi ünvanını kazanan Süleyman Şah’ın etrafında toplanarak yeni bir Türk Devleti’nin – Türkiye Selçuklu Devleti – temelini attılar


Eskipazar’ın Fethi :

1071 tarihili Malazgirt Zaferi şüphesiz Anadolu’nun kapılarını Türklere açmıştır. Aralanan bu kapıdan içeri giren muhtelif Oğuz boyları, Anadolu’nun değişik bölgelerinde fetih hareketlerine girişmişlerdir.
Hadrianopolis (Eskipazar) kentini içine alan Paflagonya bölgesinde fetih hareketlerine girişen Emir Karatekin liderliğinde Canik ve Ilgaz dağlarını aşan Oğuz gurubu olmuştur. Anadolu’nun Selçuklular tarafından fethi sırasında Kutulmuşoğlu Süleyman Bey’e kendiliğinden teslim olduğu yönünde rivayetler varsa da daha geçerli görüş Emir Karatekin’in önderliğindeki Selçukluların Romalıları yenerek yanmış, yıkılmış ve harap olmuş şehri eline geçirip bölgeye Viranşehir adını verdikleridir. Bu tarihten itibaren Türkleşen şehir ve çevresinde Bayındır, Kargın ve Sallar gibi Türk boylarını taşıyan köy adları bunun örnekleridir.
Selçukluların Moğollar’a yenilmesinden sonra 1339 yılında Candaroğulları’nın eline geçen Viranşehir 1398 yılında Yıldırım Beyazıt’ın Candaroğluları Beyliğini Osmanlı devletine katması ile Osmanlı Devleti sınırları içine girmiştir.
Osmanlı Devletinin yükselme dönemindeki idari düzenlemelerde Bolu Sancak Beyliğine bağlı olarak bazen mültezimlik bazen mutasarrıflık merkezi olarak kalmıştır. Bir süre Gerede ile Viranşehir arasında bulunan köyler Ulak adı altında bir araya toplanarak Bolu’ya bağlanmıştır.
Evliya Çelebi XVII Y.Yıl ortalarında Eskipazar yörelerini gezmiş o zamanlar Bayındır Köyünün Bucak olduğunu ve Eskipazar’ın Bayındır’a bağlı olduğu kaydedilmektedir.
1845 yılında ilçe merkezinin olduğu bölgede Abdülmecit tarafından kasaba ( bucak ) teşkilatı kurulmuş ve kasabaya Viranşehir yerine Mecidiye adı verilmiştir.
1864 yılında vilayetlerin teşkili ile Eyalet sistemi kaldırılmış, ilçe merkezinde Viranşehir Sancağı kurulmuş, Safranbolu ve Bartın ilçeleri dahil birçok ilçe bu sancağa bağlanmıştır.
1894 yılında yayımlanan Kastamonu İl yıllığında, bu bölgeye Viranşehir Sancağı denmekte Safranbolu ve Bartın ilçelerinin bu sancağa bağlı olduğu kaydedilmektedir.
1908 yılında II.Meşrutiyetten sonra Çerkeş İlçesinin bir bucağı olarak Çankırı iline bağlanmıştır.
Cumhuriyetin Kuruluş döneminde Kuvayı Milliye hareketinde yer alıp Hilafet Ordusuna karşı savaşmış; Bolu, Düzce ve Gerede ayaklanmalarının bastırılmasında önemli rol oynamıştır.
Cumhuriyet ilan edildiğinde Eskipazar’ın bulunduğu yerde 2 han birkaç dükkan ve üç ev olduğu Perşembe günleri Pazar kurulduğu bilinmektedir. Cumhuriyet devrinde bucak olmuş, Pazarının eskiliği nedeniyle ESKİPAZAR adını almıştır.
1945 yılında İlçe Merkezi olan Eskipazar’da 1946 yılında ise Belediye teşkilatı kurulmuş, İlçe Çankırı iline bağlanmıştır. 06.06.1995 gün ve 22305 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Karabük ili teşkil edilirken Eskipazar İlçesi de Çankırı ilinden alınarak Karabük iline bağlanmış, Çankırı İline bağlı ilçe iken kendisine bağlı olan köyler daha sonra da kendisine bağlı olarak kalmıştır.
Halen İlçemiz Çerkeş, Gerede, Ovacık, Mengen İlçeleri ve İl Merkezimizle çevrilidir. 690 km2. Yüzölçümlü olan Karadeniz ve İç Anadolu ikliminin her ikisi beraber görülen 16.365 nüfuslu toplam nüfusun % 55 İlçe Merkezinde yaşayan 49 köyü 122 mezrası olan bir ilçedir

2Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:09 pm

Misafir

avatar
Misafir
Karahasanlar Köyünden Alınan Roma Dönemine Ait Tarihi Eserler Hükümet Konağı Bahçesine Yerleştirildi

Roma Döneminden kalma iki adet tarihi eser Karahasanlar Köyünde bulunduğu yerden Ereğli Müze Müdürlüğü çalışanlarının denetiminde alınarak sergilenmek üzere İlçemiz Hükümet Konağı bahçesine yerleştirildi.

Eserler M.Ö. 30 - M.S. 330 yılları Roma Dönemine ait olup birinci mimari parça 86 cm uzunluk, 67 cm yükseklik ve 43 cm genişliğe sahip mimari arşigraf parçası. Üzerinde grekçe 3 satır yazı bulunuyor. Bu yazılar incelenerek yörenin tarihiyle ilgili aydınlatıcı bilgiler verecek.

İkinci mimari parça ise 131 cm uzunluğa, 45 cm kalınlığa, 62 cm genişliğe sahip. İki yüzünde okantüs yapraklı bitkisel motifler bulunuyor

Karabük Eskipazar Tarihieser1


Karabük Eskipazar Tarihieser2

Karabük Eskipazar Tarihieser3

3Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:22 pm

Misafir

avatar
Misafir
Eskipazar Tarihi Eserleri

Karabük Eskipazar Esk05


Karabük Eskipazar Eskipa1


Karabük Eskipazar Eskipazar01


Karabük Eskipazar Eskipazar04

4Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:37 pm

Misafir

avatar
Misafir

Eskipazar'da tarihi inceleme
18 Mayıs 2010 Salı 13:06Ordu'da Türklerin Karadeniz Bölgesi'ni fethettiğinde iskana açılan ilk bölge olan Eskipazar'ın röntgeni çekilecek

14. yüzyılın başında Hacıemiroğulları Beyliği'nden Bayram ve Süleyman Beylerin Orta Karadeniz Bölgesi'ni fethetmesi üzerine Türkler bölgeye bütün varlıkları, aileleriyle birlikte yerleşerek toplu bir iskan politikası uygulayarak kendi düzenlerini kurdu. Bu iskan politikası kapsamında Ordu'nun Eskipazar mevkiinde 'Bayramlı Kasabası' kuruldu. Ancak Türklerin gittiği her yerde uyguladığı nüfus ve iskan politikası kapsamında birçok eser kazandırdığı bilinmesine rağmen, Eskipazar'da bugün sadece bir cami kalıntısı, iki hamam ve birkaç tarihi mezar dışında bir eser bulunmaması Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün dikkatini çekti. Yörede toprak altında birçok tarihi eser kalıntısı olabileceğini göz önüne alan Müdürlük, yaptığı yazışmalarla yörenin yer altı röntgeninin çekilmesini istedi. Müdürlük, röntgen sonuçlarına göre arkeolojik kazı yapılmasını da talep edecek.

Bu arada aynı uygulamanın Yason Burnu'nda da yapılması istenecek. Yason Burnu da daha önce yapılan su altı incelemelerinde antik dönemden kalma liman kalıntıları fotoğraflanmıştı

5Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:43 pm

Misafir

avatar
Misafir

Ordu, Eskipazar Camii'nin Tarihi Kapısını Geri İstiyor

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Ankara'da Etnoğrafya Müzesi'nde Sergilendiği Zannedilen, Ancak Müzenin Deposunda Tutulduğu Öğrenilen Tarihi Eskipazar Camii'nin Kapı ve Pencerelerinin Bazı Bölümlerini Geri İstedi


Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Ankara'da Etnoğrafya Müzesi'nde sergilendiği zannedilen, ancak müzenin deposunda tutulduğu öğrenilen tarihi Eskipazar Camii'nin kapı ve pencerelerinin bazı bölümlerini geri istedi.
Tarihi Eskipazar Camii'nin bazı kapı bölümlerinin ve pencerelerinin müzenin deposunda tutulmasının öğrenilmesinden sonra Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü harekete geçti. Depoda tutulan kapı ve pencerelerin Ordu'ya verilmesini isteyen İl Müdürlüğü, teşebbüsüne cevap beklerken, eserlerin Ordu'da sergilenmesini planlamaya başladı.
Eskipazar Camii Ordu merkeze üç kilometre mesafede, Ulubey yolu üzerinde bulunuyor. Burada Emiroğulları Beyliği döneminden kalma tarihi Eskipazar Camii'nin kalıntıları bulunuyor. Karadeniz'in Türkleşmesinde öncü kuşak olan Emiroğulları Ordu'yu da başkent olarak kullanmış. Bu başkentin en önemli yapılarından biri de yanında birkaç hamam da bulunan Tarihi Eskipazar Camii. Cami, birkaç kez belli oranlarda yıkılmış, Selçuklular zamanında yeniden yapılmış.

Caminin ahşap kapı ve pencereleri, Anadolu'daki Türk ahşap sanatı açısından çok önemli görülürken, özellikle, sayıları çok az olan Karadeniz'e en yakın Selçuklu eserlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Caminin kapı ve pencerelerindeki çalışmaların süsleme sanatı açısından da çok önemli yeri bulunduğu ifade ediliyor.

Bu zamana kadar Tarihi Eskipazar Camii'nin kapı ve pencerelerinin tamamının Ankara'da Etnoğrafya Müzesi'nde sergilendiği biliniyordu.

6Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 12:53 pm

Misafir

avatar
Misafir

Eskipazar'ın Tarihi ve Coğrafi Yapısı


TARİHİ :

Eskipazar İlçesi Tarihte HADRİAPOLİS adı ile geçmektedir. Kuruluş tarihi iskenderin ölümü olan M.Ö 323' den sonraya rastlar. Mekodonya imparatorluğunun parçalan- ması ile yeni devletlerden PAFLAGONYA devleti Eskipazarı' da içerisine alır. Budaklar köyü sınırları içerisinde Hacıahmetler mahallesinin bulunduğu yerde Hadriapolis kentinin kalıntıları mevcuttur. M.Ö. 68 Yıllarında Romalılar hakim olmuşlar , Romalıları kesin yenilgiye uğratan Selçuklular Hadriapo-lisi ellerine geçirmişler, harap ve yıkık şekilde olduğu için Selçuklular devrinde Viranşehir adını almıştır. Selçukluların Moğallara yenilmesinden sonra 1309 yılında Viranşehir ÇANDAROĞULLARI' nın eline geçmiştir. 1598 yılında Çandaroğulları beyliğini Yıldırım Beyazıd�ın Osmanlı Devletine katılması ile Viranşehir Osmanlı devleti içerisinde yer almıştır. 1894 Yılında yayınlanan Kastamonu il yıllığında buraya Viranşehir sancağı denmekte, Safranbolu ve Bartın ilçelerinin bu sancağa bağlılığı kaydolunmaktadır. Evliya Çelebi XVII. Yüzyıl ortalarında Eskipazar yörelerini gezmiş o zamanlar Bayındır köyünün bucak olduğundan bahsedilmektedir. Eskipazar Merkezinin Bayındır köyü olduğu ve bucak olarak Bayındır'a bağlandığı Evliya Çelebinin yazılarından anlaşılmaktadır. 1845 Yılında Apdülmecit devrinde Viranşehir bucak olmuş adını değiştirerek MECİDİYE adını almıştır. Cumhuriyet ilan edildiği zaman Eskipazar' ın bulunduğu yerde iki han, bir kaç dükkan ve üç evden İbaret olduğu, Perşembe günleri pazar kurulduğu bilinmektedir. Cumhuriyet döneminde bucak olmuş pazarının eskiliği dolayısıyla şimdiki adı olan ESKİPAZAR adını almıştır. Uzun yıllar Çerkeş İlçesinin bucağı olarak kalan İlçe 1946 yılında İlçe merkezi haline gelmiştir.

COĞRAFİ YAPISI :

Eskipazar İlçesi Çankırı İlinin Kuzeybatı doğrultusunda yer alır. Doğuda Çerkeş, Ovacık batıda Mengen, Kuzeyde Karabük, Güneyde Gerede İlçeleri ile çevrilidir. Yüzölçümü 696 Km2 Konum itibarıyla Karabük-Gerede karayolu ilçeyi adeta ikiye bölmektedir. Batı doğrultusunda yer alan bölge bölge arazi ormanlık ve bahçe ziraatına elverişlidir. Doğu doğrultu-sunda yer alan bölgede kuru tarım ziraatı yapılmaktadır. Bitki örtüsü bakımından fakir bir bölgedir. İlçe batıda Köroğlu dağlarının uzantısı olan Ormanlık Eleman Meğri dağları, Güneyde Şerafettin dağları, Kuzey Doğuda Karatepe dağları ile çevrilidir. Hodulca dağı en yüksek tepesidir. Yüksekliği 1700 m. Yılın ilk Karı buraya düşer. İlçe merkezinin batısından doğup , içinden geçen Eskipazar Çayı, Gerede ve Çerkeş çaylarının birleşmesinden meydana gelen Hamamlı Çayı Hamamlı çayı, Hasanlar ve Sofular köylerinin içinden gelen kurubaşı deresi çay yatakları mevcuttur. İlçede İç Anadolu ile Karedeniz ikliminin geçiş alanı içerisinde değişken bir iklime sahiptir. Özellikle ılıman ve yağışlı karedeniz iklimini andırmaktadır. Karedeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda geniş çam, göknar ve kayın ormanları vardır. İlçemizin denizden yüksekliği 710 m. dir

7Karabük Eskipazar Empty Geri: Karabük Eskipazar Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 1:00 pm

Misafir

avatar
Misafir
ASAR KALESİ:
Eskipazar merkezinin doğusunda bulunan Süferi köyü ile Karasu ve Cuma Deresi arasında yine aynı adla bilinen bir tepe vardır.

TÜMÜSLER:
Kıran köyde Çeştepe olarak bilinen bölgedir.

KAYA MEZARLARI:
Eskipazar İlçe Merkezinin batısında bulunan Hadrianopolis (Viranşehir) harabeleri içinde ve çevresinde yer alır.

DELİK KAYA MEZARLARI :
Düzenli yapıymış olan bu mezarların tavanı düzenli, oda tonozlu ve 2 m. yüksekliktedir. Roma devrine ait oluduğu bulunan kitabelerden anlaşılmıştır.

KAYA TÜNELLERİ:
Semail köyünde Asar tepedir. At nalı şeklinde tonoz biçimli sabit kayadan kesilmiş merdivenleri vardır. Dereye kadar inen ve merdivenleri olan ikinci bir tünel daha vardır.

KİMİSTİNE ( ASAR TEPE)
İmparator Caracalla (211-217) ve Diocletianus(284-305) ait heykel kaideleri, Zeus Kiminstenos,Demeter, Artemis Kratiane Hermes kütleleri ile ilgili tapınak ve yazıtlar , mezar yazıtları bulunan Kimistane Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir yerleşim yeri idi. Yazıtlar arasında Kimistenelilerin Romanya’ da maden işçisi olarak çalıştıklarına ait yazıtlar bulunmuştur. Kimistine yerlileri Amasra ve Bartın kıyılarına Dalmaçya kıyılarından gelerek yerleşmişlerdir.

DİĞER ANTİK YERLEŞİM YERLERİ:
Deresamail, Dereköy, Değirmendere mahallesi , Tamuşlar, Emirodere mahallesi , Boncuklar Yahyalar Mahallesi, Emerodere köyü M.S. 1. yy kurulmuş bulunan yazıtlarda Dalmaçya kıyılarından geldiği tespit edilmiştir. Deresamail , Hanköy Bayındır, antik yerleşim alanlarıdır. Latince ve eski Yunanca yazılmış kitabeler , taşlar üzerine yapılmış çeşitli tasvir ve heykeller bulunmuştur.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz