GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ERMENİ ALFABESİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ERMENİ ALFABESİ Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:43 am

BORAN38

avatar


ERMENİ ALFABESİ

2 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 1:46 am

CANTAR

avatar_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

3 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 2:09 am

CANTAR

avatar
Tigran The Great & Armenian Empire“King Of Kings" - Tigran The Great 95-55 b.c.

Armenian Empire
Partlar ile Pazarlık

Tigran II, Artavazd II kardeşi ve 55 BC 95 kadar Ermenistan hükümdarı, Partlar için sedan ile tahtı elde atalarından Medler ve İberyalıların Mithridates'in seferi için bahane verilen bir nöbet gelen zorla aldılar vardı ilçeler Perslerin II. Bir kavga onu ve Sophene Kralı Ardan (veya Vardan) arasında ortaya çıkan ve Tigran onu yenilmiş, ikinci saldırdı ve etki devraldı. Euphratean Ermenistan böylece bastırıldı zaman, Tigran'ın krallık sonra Melitine ve Kapadokya'ya Kur vadisine kadar uzanıyordu. Kapadokya'nın ilhak yapmaya heveslenmiş Pontus Mithridates VI, ona onun kızlarından biri evlenerek Tigran ile bir ittifak aradı. evlilik takip antlaşma yüzden tarafından, Kleopatra, cesaret bir kız yanı sıra yüksek eğitim, Ermenistan Kraliçesi oldu.

Roma anlaşmazlık içine çekilir

93 Kapadokya izleyen işgal Milattan önce Ariobarzan, onun kral, verim ve yardım için Roma'ya acele zorladı. Yaptığı itiraz hazır bir yanıt aldı. Sulla Küçük Asya geldi Roma Generali, tahtına Ariobarzan yeniden ve Fırat'ın doğu kıyısında geri çekilmek zorunda Ermeni ordusu zorladı. Doğu müttefikleri Ancak, yenilgiyi kabul etmedi. Milattan önce 90 yılında Roma'da kasıp kavuran iç savaş ve onları savaş alanında avantaj kazanmak için bir fırsat verdi kez daha Ariobarzan uçuş için konulmuştur.

Tigran kazançlar üstünlüğü

Tigran yıldızı üstünlük şimdi oldu. Parthia büyük kralı Mithridates II, 86 yılında ölünce, Tigran kendini Partlar üzerindeki üstünlük kanıtlama görevi eşit hissetti. O, onlara devredilirken olmuştu toprakları geri aldı ve Atropene, Gordiene ve Mezopotamya'nın bir parçası ele geçirmek için daha da ilerledi, böylece bir kez daha Ararat eski Krallığı toprakları subjugating. Bu edildi yakında Adiabene, Mygdonia ve Osrhoene bir etki ekledi. ve Büyükşehir Medya içine daha fazla nüfuz Ermeni orduları olan kraliyet sarayı Tigran kez bir rehine olarak tutulan olmuştu yılında sermaye, Ecbatana, azaltmıştır. Elbette o şimdi "Krallar Kralı" bir başlık haline geldiğini takip eder onun sikkeler üzerinde yazılı. Achaemenids ve Seleucidae altında Parthia ait olan Asya, üstünlüğünü Yani Ermenistan aktarılan bu muzaffer anı oldu.
o M.Ö. 83 yılında Antakya davet edildiği Tigran'ın zafer, onun doruğa ulaşma ve Seleukos hanedanı taç sundu. Tigran yönetimi altında uzun iç çekişmeler tarafından parçalanmış olmuştu Suriye, on sekiz yıl boyunca tam barış keyif aldım. Suriye uygun sınırlarının bile ötesine ulaştı Onun gücü, güney ve Kilikya batıda Filistin dahil etmek. Ama en Oriental monarşiler gibi, onun krallığının hiçbir uyum ile, sadece bir tatsız halkların montaj edildi.

Yapı, yeni bir sermaye

güney yaptığı etki genişleme ve batı gerekli yeni ve daha merkezi bir sermaye yaratma yaptı. uzak bir eyalette izole Artaşat (Artaxata), eski sermaye, çok uzak kuzey yatıyordu. Tigran nedenle Ermenistan onun onuruna Tigranakert (Tigranocerta), yeni kentin güney kesiminde inşa etti. O Toros zincirinin Spurs dibinde, muhtemelen kuzeybatı Nissibin oldu. bir hevesli yazar diyor, şehir toprak büyü yaptığı gibi gelen bahar gibiydi. onun süs zenginliği kendi saraylar, bahçeler ve parklar ihtişam ve saklı hazine olarak, Ninova ve Babil ile rekabet için bazı düşünülmektedir. Duvarları elli "Pirinçler" veya kulaç (300 feet) yüksek ve atlar için ahırlar onların alt bölüme inşa idi. Kraliyet sarayı olan yabani av ve balık havuzları için çok dens olduğu bir park, çevrili, banliyölerde oldu. Tigran da saray yakın güçlü bir kale inşa edilmiştir.
kraliyet emriyle, Ermenistan grandees yeni şehir kendi ikamet transfer mecbur edildi. Rum ailelerin Binlerce olarak bir defada kozmopolit karakteri üstlendi yeni başkentin nüfusu, inşa etmek Adiabene, Asur, Gordiene ve Arap Mezopotamya, başkalarının vardı, Anadolu'dan sürüldü.

Oryantal debdebe

Tigran halkın önüne muhteşem edildi. O görüntülenen tüm debdebe ve ihtişam Darius veya Xerxes bir halefi oldu. Teorik olarak tanrıların eşit, o beyaz ve mor çizgili bir gömlek kendini giyimli ve tamamen mor manto. O her zaman her yerde giydi (bile avcılık) değerli taşlar bir taç. onun vasal krallar dördü, tahtına hakkında durdu o at sırtında ileri sürdü zaman, daha önce ve onun yanında yürüyerek koştu. o devlet işleri üzerine insanlar aldığında, bu kinglets "çapraz elleriyle." çevresindeki durdu

Yunan kültürü

çok eşlilik Doğu'da kural olduğu gibi, cariyelerin büyük numaraları Kleopatra Kraliçe olarak hüküm bir gynaecium, tutuldu. tüm bölgenin bilimsel Queen etkisi altında, bütün geleneklerde oryantal olmasına rağmen, Yunan görgü ve kültür krallık girmiş belli bir ölçüde idi. Kraliyet prensleri Yunan dili ve bilim öğretildi. Seleucidae tahtını işgal etmeye çağırdı Tigran kendisi, Yunan sanat ve harfler için bir yabancı olamazdı. Bir tiyatro ve Tigranocerta yılında inşa edilmiş Kral kendi dillerinde performans vermek için orada Yunan oyuncular davet etti. Tarihçilere göre yapılan çalış Baküs veya tensel tipi idi. Troy Metrodorus, Yunan yazar, kuşkuculuk bir yerli, Mithridates'in bir bakanı bir zamanlar, yaşam ve Tigran başarıları yazma, sarayda birkaç yıl geçirdi. Ne yazık ki, onun geçmiş keşfetti olmamıştır. Başka bir ünlü Yunan, Amphicrates, hatip, Tigranocerta davet olanlar arasındaydı. Artavazd, Kral'ın oğlu, Yunan ve drama öyküleri yazdı. Eserlerinin Remains gibi geç birinci yüzyıl olarak kurtuldu
Tigran o Kleopatra evli yaş kırk yedi yıl oldu. Tarafından o ikisi kendi eliyle öldürülen üç oğlu vardı onun, oğul babasına karşı silah aldı bir isyan sırasında bunlardan biri. Başka bir vesileyle, avlanırken, Tigran ve atından düştü ikinci oğlu yerine onun yardımına koşan, onun babasının tacını alıp kendi başına yerleştirdi; bunun üzerine çileden çıkardı Kral onu ölü vurdu. Ayrıca Tigran adlı bu oğulları olan, üçüncü sonra o da babasına karşı ayaklandı üzerinde, ancak Tigran tarafından bir taç verildi, bu kaza sırasında babası için derin bir pişmanlık ve sempatisini dile sahip. Tigran başarılı oğlu, Artavazd, Kleopatra'nın çocuk değildi.
onun, iç toplumsal ve kamusal yaşamın bazı sakıncalı yönleri olmasına rağmen, Tigran Helenistik kültürün bir meşale taşıyıcısı olarak onur hak ediyor. "Pontus ve Ermenistan iki büyük kral," Jacques de Morgan "son olanları kendi devletleri içinde Hellas güzel medeniyet üretebilen vardı" diyor.
Ermeni ve Pontus mücadelelerin aykırı Mommsen iddialarını Tigran'ın ilerici önlemler yaşam Oriental yolları eski partizanları Ermenistan güçlü muhalefet bir araya geldi gerici hareketler, Profesör Manandian iddia edildi. O daha ilan - ve diğer bilim adamları tarafından desteklenen - fetihler ve başarılarının yanı sıra, zenginlik ve refah Tigran ben, için Khorenatsi tarafından atfedilen Tigran II, Büyük alacak olmalıdır. Khorenatsi, eski popüler şarkıları ve gelenekleri, önce 560 yıl yaşamış Tigran Şunu yapmak Tigranocerta bile bina atfedilen tarafından yanıltılmış "Harika."

kısa ömürlü İmparatorluğu

Ancak, Tigran II rağmen büyük, yetenek kısa ve Roma acımasızlık nedeniyle tarih ve deli küstahlık yıldırım salt bir flaş yaşamış olmak için mahkum oldu onu yarattığı imparatorluk babası-hukuk Mithridates içinde. 84 M.Ö. Sulla ve Mithridates arasında yapılan sözlü anlaşma, sadece bir ateşkes oldu. Murena, Asya'nın Roma valisi, keyfi ve yenilenen düşmanlıklar Roma Senatosu'nun onayı olmadan, ama onun saldırılar geri püskürtüldü. Mithridates, ama barış için Roma'ya çağırdı boşuna; Roma'nın iç siyaset yurtdışında parlak zaferler gereklidir. Lucullus bile oğlu işgalciler ile iyilik isteyen, kötü dövüldü, güçlü bir ordu ve donanma ve Mithridates kendi subayları tarafından terkedilmiş ile Asya'yı geldi. ancak Ermenistan sığınmak onun için hiçbir şey yoktu. bu sadece Romalılar değil, aynı zamanda (Gutschmid göre) ona karşı acı bir kin yapılan ve onunla birlikte savaş resmen zaten vardı Partlar, mücadele demek olsa Tigran yalnız duraksayarak, ona yardım sözü verdi. Plutarch, her zaman Tigran pisletmek hazır doğru ona soğuk ve umursamaz tavırlarıyla nitelikleri babasının in-law. Diğer tarihçiler bize Mithridates'in teslim için Lucullus tarafından bir talep yanıtlarken yanıtladı Tigran, farklı bir görüntü verecektir: ". Ben düşmana eşimin babası teslim taktirde bütün dünyayı ve kendi vicdan beni mahkum olur"

Lucullus ve zulümleri

Sonuç kaçınılmazdı. Pontus tüm bölge Romalılar ve talan tarafından işgal edilmişti. Herakleia (modern Ereğli) ve Asimus (modern Samsun) büyük ve bayındır kentler acımasızca yağmaladı ve imha edildi. araziler, evler, kadınların kişisel süsler - - ağır vergilere tabi tutuldu değil para büyük meblağlar ile içerik, yoksul halktan savaş tazminatı olarak tüm özel mülkiyet talep etti. açgözlü fatih tarafından iflas azaltılmış insanlar, yalnızca on dört yıl uzayda vardı 20.000.000 $ 2.000 yetenekli bir borç satın aldı.
Lucullus gizlice savaş ilanı olmadan, Ermenistan üzerinde ani bir saldırı planlıyordu. Mithridates'in kişinin yaptığı kesin talebin reddi hemen sonra, Romalılar Tigranocerta üzerine yürüdü. Fenike sefer dan döndükten sonra, Tigran Ermeni topraklarında Romalıların görünüm haber inanmak reddetmişti ama şimdi soğuk gerçeklik karşısında o düşmanın hareketlerini geciktirici ölçüde en azından, direnç için emirleri . Ama artık çok geçti. bir piyade tümeni ve 3.000 süvari başkanı, onun generalleri, Mihrbarzan, biri yenildi ve Sextellus altında Roma ordusunun öncü bir nişan öldürülenlere. Ermeni askerleri, hazinesinin ve Tigranocerta içinde eşleri bırakarak ülkesinin kuzeyinde kaçtı, bu felaketin işitme üzerine Tigran dağıldılar. Murena altında başka Roma kuvvet hararetli onu takip ve bagaj ele geçirdi. Bu arada, Sextellus yeni sermaye yatırım ve banliyölerinde yakalanan ve duvarların dışında yer alan saray.

Tigran ordusu Müttefikler

Tigran hala toprak, para, asker ve mühimmat şeklinde muazzam kaynaklara sahip. Ermeni Torosların kuzey yamacında bir plato üzerinde kamp, o güçlendirilmiş ve ordusunu yeniden organize edildi. yaptığı itiraz karşılık olarak, Adiabene, Atropatenes, Iberia ve Arnavutluk Kings yaptığı yardım, yanı sıra bazı Arap şefleri geldi. , Sayıları bazı tahmini 100.000 gibi yüksek bir ordu toplanır ve böylece olması ve Lucullus nispeten küçük bir kuvvet ile onun başkenti kuşattı olduğunu öğrenme, Tigran, düşman surround ve kesebileceği ve onun yerine Mithridates'in tavsiye ihmal sadece kendi hazinelerini kurtarmak düşündüm. gece düşman hatlarının piercing ve kadın ve değerli bir parçası kapalı getirmeyi başaramadı onun süvari 6000 bir kolordu.
Şimdi bu başarı cesaret, Tigran besiegers saçılma umuduyla, onun asıl ordu ile ileri sallied. Tigranocerta uzaktan görülebiliyordu hangi o yüksekliğe ulaştığında, Lucullus şehir izlemek ve önlemek bir sorti 6.000 süvari ile Murena bıraktı ve kendini King karşılamak için 10.000 piyade ve bazı atlı yürüdü. o, küçük ilerleyen kuvvet üzerine bazı karışıklık aşağı bakarken "onlar elçileri olarak geliyorsanız," Plutarch, sözlerinde Tigran temsil eden "onlar da çoktur;. onlar çok azdır antagonistleri gibi" böyle bir yorum yaptı hikaye iki ordudan aktarılan gücü yanlışlık görünümünde, Manandian tarafından alay olduğunu. Plutarch Lucullus askerlerinin sayısı olarak 15.000 14.000 verir; Ammianus ve Mommsen bu tahmini kabul ve 300.000 'de Tigran'ın ana gücünü yerleştirin. 20-1 Bu büyük eşitsizlik böylece 2 karşı oranı 1 azaltarak, Ermeni ordusunun sayı olarak 80.000 'den 70.000 teklif ve Anadolu müttefikleri, başka 15.000 sayı kuvvetleri Roma eklemek çeşitli akademisyenler tarafından sorgulanmaktadır , ya da oralarda.

Ermeni felaket

Bir sonbahar günü, 6 Ekim, 69 oldu Milattan önce zaman Ermeni tarihinin bu dönüm noktasına ulaştı oldu. Lucullus Tigran işgal ihmal etmişti bir tepeye iki Kusaklara lider tarafından saldırı başladı. şok Sürme süvari, üzerine aşağı kesik Romalılar, Oradan bozukluğu içine ikinci atma, piyade üzerine düştü. Tigran ordusu yenildi ve dağınık kısa sürede ve uçuş Kral içinde onun taç ve diadem kaybetti.
Tigran ve Mithridates onların durumu kritik olduğu gerçeği kaçınılmaz olabilir. Torosların güneyinde yatan tüm illerin kaybedildi. Yunan askerleri Tigranocerta savunmasını emanet, isyan ve Mancius, yerin komutanı çabalarına rağmen, bu paralı onlar savunmak gerekiyordu kentin bölümlerini Romalılara teslim oldu. Böylece eşleri ve mülkiyet yabancı vatandaşların korunabilir ve onlar kendi anavatanlarına iade edilebilir Romalılar sözü ile, Tigranocerta düştü. Şehir sonra yağma kadar verildi. Ganimet büyüktü; hazine yalnız diğer zenginlikleri orada Yığma söz değil, altın sikke 8000 yeteneklerini içeriyordu. Her Romalı asker yağma onun payı olarak 800 drahmi aldı. hala tiyatro tamamlanmamış ise, Lucullus onurlandıran zafer kutlandı.
Lucullus Tigran boyunduruğundan kurtulmak için hazır olduklarını mahallenin küçük kralları arasında ittifaklar arayan, Gordiene kış (69 68 BC) harcadı. Roma Pers tahtına eski Sanatruk başarmıştı Phraates, dostluğunu kazanmak zahmetli. o Tigran ve Mithridates Romalılar da onun imparatorluk üzerine açgözlü gözü döküm olduğunu bildirdi gelen mesajları almıştı için Phraates Ancak, uzak tuttu. Lucullus, ama Partlar karşı bir saldırı tefekkür olmuştur aslında vardı ordusunu bir kampanya üstlenecek durumda sadece o değildi. O, Muş ovasından Dicle vadisinde ayıran dağlar çapraz bahar sonunda, çevresinde kamp kırdı ve buğday henüz olgunlaşmış değildi sağ sezon, Ermenistan geldi.
Kral kendini komutasındaki süvari, Roma tedarik hattı kesmek için çaba süre Mithridates tarafından güçlendirilmiş Tigran ordusu, tepeler üzerinde güçlü bir pozisyon almıştı. Lucullus Arzania vadisinde artan onun ordusu başkanı, at, Artaşat (Artaxata) doğru yürüdü. Ermenistan bu eski başkenti Kral Tigran hazine kalan dahil, çok zenginlik vardı.

Kararsız savaş

Tigran, uzak Romalılar çizmek için manevra, nehir, tehditkar düşman arka karşı kıyısında yürüdü. Orduları 68 Milattan önce, Eylül ayında savaşta bir araya geldi. ilk başta Medyan süvari ve İber Lancers ama yenilmez görünüyordu Roma piyade nehir forded zaman ve onlara saldırdı, onlar uçuş aldı. bu kaçakların Roma atlıları tarafından takip ediliyordu iken, Tigran lejyonları saldırdı ve Mithridates arkadan onları taciz. Bir an için Romalılar gerçek tehlikede olduğunu, ancak Lucullus Tigran kendi alayın içine onun süvari ile umutsuzca dalma, kafa karışıklığı içine Mithridates attı. Ordular, ancak her ikisi de ağır kayıplar vardı ayrı sonra çekti sonucu kararsız olduğunu ve müttefikleri düzenli bir geri çekilme yürütmek ve yürürlükteki yeni pozisyonlar işgal başardık.

Lucullus Ermenistan emekli

Artaşat ve uzaklarda Romalılar ulaşabileceği hâlâ Ermeni yaz sonuna yakındı. Roma ordusu vardı sonra birkaç aşamada, ileri ani bir soğuk hava dalgası ve kar yağışlı tarafından durduruldu yürüdü. Bu, kampanya birkaç ay boyunca Tigran ezmek için yaptığı başarısız, cesareti Lucullus climaxing. O, Artaşat azaltma projesi terk edilmiş ve vali Guras, Tigran kardeşi oldu Mygdonia yılında Nissibin şehri, yakalanması ile kendini teselli, Güneye doğru geri döndü. hiçbir kesin zaferi ile bu kampanya, sekiz yıl boyunca, Roma ordusu Lucullus kendi özel kazanmak için şehir, tapınak ve saray dan aldı ve onu zengin bir adam yaptı ve bir ganimet için sadece bir konvoy haline geldiği ortaya çıktı onun gün boyunca boğazlı kaydetti.
Lucullus Mezopotamya, Tigran çekildi olarak ve Mithridates ülkelerine döndüler. Pontus Kralı hatta Lucullus bir teğmen karşı bir nişan savaştı ve onun askerlerinin 7000 öldürdü. Müttefikleri tekrar Kapadokya istila ve Pontus Romalıların dışına, bu kısa süre sonra saldırgan aldı. Tigran sonunda Dicle Nehri'nin kuzeyindeki tüm illerin master oldu. bir rüya gibi kayboldu Lucullus büyük zaferler, Romalılar, son yıllarda tüm kazanımları kayıp yüzden.
Tigran, yaşlı evinin iç çekişmelerin tarafından kırık görme talihsizlik vardı. Kleopatra onu saltanatı sabırsız edildi verdi çocukları olmasına rağmen, bunların hiçbiri yoktu. diğer birkaç malcontents birlikte isyan ilk kez Zareh, savaşta hayatını kaybetti.

Düşman Tigran oğlu tarafından destekli

Roma sadece Tigran ve Mithridates ezmek için ölümlü mücadele devam ederek onu Asya eşyalarını korumak olabilir. 66 M.Ö. Lucullus başarılı Pompey, Kilikya önemli güçlerin başında artık. o ülkede kış geçirdikten sonra, o Mithridates karşı yürüdü. Pontus Kralı, ama Partlar ile bir ittifak kazanmak için çok mücadele olmuştu Pompey'in elçileri onu önüne geçilmiştir ve Phraates ile bir anlaşma yapılmasında başardı. genç Tigran gelince, Pompey Ermenistan'a yaptığı lehine güçlü bir saptırma taahhütnamede, Phraates için babasının in-law, yardım teklif etti. Pompey ederken, ilk karşılaşma de, dağlara emekli Ermenistan içine nüfuz uçuş Phraates ve genç Tigran, zorlayıcı eski kral Mithridates koymak, ama bunlar çok zaman kaybetti ve bir teklif Artaşat bir kuşatma, güçlerini süzülmüş sert direnci. Phraates, daha uzun olmaması diye iç sorunları, nihayet ülkesine döndü artırmaktadır. Genç Tigran babası tarafından yenildi ve Roma kampa kaçtı.

Tigran II teslim oldu

Pompey, ordusuyla Artaşat doğru yola ancak eski Tigran ve müjdesini Kral kendisini takip göründü on beş kilometre uzakta hâlâ. O'nun barış istemek için alçakgönüllü gelmişti. Kampın kapısında, bir lictor onu atından yanmasını sağladı. O Pompey görünce, onun diadem kaldırıldı ve Romalı general önce kendisi secde üzereydi, ama ikincisi onun yanında oturttu, onu engelledi ve Tigran ve Suriye'de yaptığı satın almalar vazgeçmesi koşuluyla, bir barış razı Küçük Asya ve 6000 yeteneklerini tazminat ve Sophene Kralı olarak genç Tigran farkındayız.
Yaşlı, yorgun hükümdar Roma askerlerine asker başına elli drahmi, centurion başına bin, ve her tribün bir yetenek armağan umut verici, bu şartları kabul etti. Ancak Ermenistan tahtına işgal umduğu oğlu, hoşnutsuzluğunu gizlemek olamazdı. O, şu anda keşfedilmiştir Partlar ile gizli entrikalar devam o Pompey tarafından zincirleri kondu. Bu tür uluslararası hukukun ihlali olarak daha sonra hakim oldu ve Partlar Kralı üzerine verdirdi bir aşağılama oldu. genç Tigran, eşi ve çocukları Pompey'in zafer ayırdı Roma'ya gönderildi; Phraates oğul-law ama nafile onun kurtuluş aradı. Pompey tarafından verilen barış, Tigran Büyük bütün fetihlerini oblitere ve bir kez daha onu eski sınırlarına Ermenistan'ın arazi azalttı.
Ermenistan'ın büyüklüğünü çok kısa ömürlü olması için birçok neden vardı. O onlara güçlü Roma ve Pers etkileri baş edebilen kadar o asimile olamazdı halkların bir yığılma çevriliydi. Ayrıca, Ermenistan kendini iç strifes, hükümetin onu feodal formu sonucu tarafından kesilmiş olabilir. Tigran Büyük girişimi ülkesinin tarihinin eşsiz olmuştu neden bu neden ile bağlı kalınmaksızın, onun hata ve bir dereceye kadar açıklar ve yenilgiler,

The Armenian Empireo Ermeni imparatorluk (95-55 BC), yüksekliği ulaştı ve Akdeniz'e Hazar uzanan, çoğu Asya'da güçlü biri oldu. Tigran babası-in-law, Pontus ve Roma Mithradates VI arasındaki mücadeleye girdi kadar Ermeni İmparatorluğu sürdü.

85-87 YTL, Tigran Ordusu zafer Partlar kontrolü altında daha önce Ermeni Mezopotamya [Kuzey Mezopotamya'da] Korduk 'Migdonia ve Adiabenē ili girdi. Osroyenē ve Atrpatakan [Atropatene] ve krallık da Büyük Tigran onların sadakat ve destek sözü verdi. 85 yılında Partlar resmen Doğu yüce hükümdarı olarak onu tanıdı. Tigran ve Pers hükümdarı gelen Krallar Kralı haled unvanını aldı onurlu hayatının sonuna kadar tuttu. 83 yılında Selevkoslar tarafından yönetilen Suriye taht için bir kanlı çatışmanın ardından, Suriyeliler kendi krallığını koruyucusu olarak Tigran seçmeye karar ve ona Suriye taç sundu. Tigran yerel aristokrasinin desteği ile aynı yıl taç giydirildi. Tigran olabilir nane, kendi para birimi ve yerel yasa ve gümrük göre değerlendirilecektir edilenlerin önemli şehirleri, özerklik verilmesi, büyük bir Ermeni Devleti'nin Helenistik metropolitan polis '[şehirler] içinde serbest ticaret bir "açık" politikası yürüttü. Suriye darphane de Büyük Kings Tigran İmparator, Kral gösteren sikkeler yayınladı. Justin göre, Tigran Suriye tahtına on sekiz yıl hüküm sürdü. Bu dönemde, Ermeni güçleri gelişmiş ve Kommagene krallık ve Kilikya [da oldukça büyük bir Ermeni cemaati içeren] [çoğunlukla kendi demografik bileşimini Ermeni] fethetti. Suriye yaptıktan sonra, Tigran başka düşmanı, Queen Alexandra, Filistin cetvel ile karşı karşıya kalmıştır. Josephus "O [Queen Alexandra] bir bilge bir kadındı ... O, ordu yarısı artmış ve yabancı askerlerin büyük bir gövde tedarik, kendi ulus evde sadece çok güçlü oldu kadar, ama korkunç bir de yabancı hükümdarlar için." Kaydetti [Savaşları, I.v.3; Antiq. XIII.xvi.4]. Ermeni birliklerinin hızlı bir şekilde gelişmiş ve Finike de Acre [Ptolemais] şehri aldı. Tigran Ordusu başarıyla Seleukos sermaye eskiden koltuk kuşatılmış - Seleukeia-Dicle gör. Onun Eski Eserler ve Josephus "ve birçok değerli hediyeler ile, Tigranes sundu ayrıca büyükelçileri ..." Queen Alexandra olduğunu yazdı Kraliçe Krallar Kralı Finike tüm sunarak ona sadakat sözü verdi. Akdeniz'in doğu sahil şeridinde başarılı kampanyaları ve fetihleri Suriye, Fenike ve Filistin'de sonra, Ermeni savaşçılar Roma etki de ancak, Yakındoğu'da sadece çapında bir ün ve saygı kazanmıştır. Ünlü Yunan tarihçi Strabon yazdı: "Onlar hafif ve ağır zırh hem de yaya ve at sırtında mücadele atları da zırhı ile korunan Onlar javelins ve fiyonklar ve aşınma breastplates, kalkanlar ve kaplamalar kullanmak '; [XI.xiv.. 0,12] Ve ... "Onlar tesisi için bir tutku var ve atlarının iyi bak ..." Plutarch Ermeni okçu ölümcül doğru oklar ile 200 metre mesafede öldürebilir. Romalılar hayranlık yazdı iken ve saygı yiğitlik ve Ermeni Süvari savaşçı ruhu -. Süvari beri, Ermenistan Atlar "atlarını ve zırh güzelliği ile dikkat çekici" oldu - Tigran Ordusu'nun hardcore Romalı tarihçi Sallustius Crispus Ermeni [. yaktı atlı Ayrudzi] yazdı . antik çağda en önemli parçası ve gurur savaşçı olarak kabul edildi Bu atı oldu vagonlar Ermenistan'dan Hint-Avrupa halklarının büyük göçler mümkün kılan, [demir silahların yanı sıra] - Aratta.

Tigran Büyük


Tigran Büyük Ermenistan yönetimi sırasında ve tarih içindeki büyüklüğünün zirvesine ulaştı bölgede bir süper güç haline getirilmiştir. Sadece ciddi rakibi Büyük Romalı komutan Lucullus olduğunu kanıtladı Tigran için. K. Eckhardt gerçek kişiliği ve karakteri adlı kitabında bu büyük Ermeni kralı sunmuştur. 6

kral Tigran uzun saltanatı Ermenistan'ın en gururlu ve başarılı dönemlerinden birini yansıtıyordu. Daha önce sert ve sonunda meyvasını vardı varlığı ve bağımsızlığı için mücadele Ermenistan sınırları Akdeniz, Hazar Denizi uzanan ve Ermeni Highland Filistin'e.

Bu Ermeni kral Ermenistan ve farklı soylu ailelerin İnsanları birleştirmek ve sadece Roma ve Pers arasında ve tarihsel olarak eşsiz doğal olmayan işbirliği ile mağlup olabilir güçlü birleşik krallık birinde onları toplamak başardı.

Tigran ve Fetihler

95 BC - Tigran II Ermenistan 123 kral olarak hüküm Kral Artavazd II oğlu oldu yıl 105 M.Ö. yılında Ermenistan ve İranlılara savaş esiri olarak oğlu Tigran, vermek zorunda kaldı Persler ve kral Artavazd II karşı sürdürdüğü savaşı kaybetti teminat olarak Ermeni kralının müttefiki değil, bir rakip olmaya devam edeceğini söyledi.

Tigran kuvvetle düşünme yolunu etkilemiş ve onun saltanatı sırasında önemli bir rol oynamaya geldi Farsça kraliyet sarayı, büyüdü. Ermenistan kralı olarak taç giyme kısa bir süre sonra, Ermenistan kısa bir süre içinde Orta Doğu'da en güçlü devleti haline geleceğini böyle hızı ile onun krallığının genişleme başladı.

Babasının 95 M.Ö. ölünce, genç Ermeni prensi Ermenistan'a dönmek olabilir ve tahta babasının yerine kadar Persler tarafından serbest bırakıldı. Ama karşılığında da bazı stratejik geçer ve vadiler, kuzey-batı İran sınır Ermeni dağların güney kesimlerinde vermek zorunda kaldı.

Tigran Sophene, Ermenistan Küçük güney kesiminde fetih tarafından saltanatı başladı ve Artanés, Kral Zareh ve soyundan dışarı kovdu.

O, Eupator (Büyük), Pontos kralı olarak tarihte bilinen Mithradates VI, kızı ile evlendi bir dostluk bağı Roma İmparatorluğu'nun en büyük rakiplerinden biri ile imzalandı. Ancak, Tigran Roma tavırla tarafsızlığını korumaya başardı. o sene sonra ancak 92 BC Kapadokya (Caesarea) işgal Tigran II Roma'ya karşı savaşta Mithradates VI vermiştir sadece dolaylı destek, 93 BC yıl gerçekleşti, o alanı boşaltmak zorunda kaldı zaman Romalı komutan sulla bölgeye doğru ilerledi.

Tigran II güneyinde yoğunlaşmıştır. İlk kendisine baş düşman olarak kabul Persler saldırdı. O ilk vadileri geri aldı ve onun serbest bir koşulu olarak erken vazgeçmek zorunda olduğu geçer. Sonra o Medler İmparatorluğu ve günümüze kuzey-batı ve İran (İran Azerbaycan ve Kürdistan) Bu bölgeler Tigran için bir yıllık haraç ödemek ve askerlerle ordusunu sağlamak vardı batı vardır fethetti alanları yendi. O da Edessa (Ourfa) ile başkent Osroen fethetti. Gelecek, o Adiabéne (bugünkü Musul) ve daha sonra bütün kuzey Mezopotamya ülke kattı.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

4 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 2:16 am

CANTAR

avatar


1 yüzyıl M.Ö., Ermenistan ve Partlar (Pers), zaten Roma imparatorluğuna karşı savaş meşgul edildi, kraliyet Arshakid evler arasındaki evlilikler yoluyla bağladılar. Yeni Kral gül bu mücadelenin içinde, Tigran II (Tigran Büyük, 95-55 M.Ö. hüküm). Düzenlenen Pers krallarının sarayında rehin olarak, Tigran Atropatene Mahallesi'nde yetmiş vadilerin devretme karşılığında serbest bırakıldı.

Ilk hareket, 95 BC yılında tahta onun yükselişini sonra, Ermeni toprakları üzerinde iki ayrı krallık tekrar bir araya gelip Sophene küçük krallığı ele geçirmek oldu. Ne kaldı Fırat'ın ötesinde bulunan üçüncü bir parçası, daha az Ermenistan oldu. Bu Pontus Mithridates Eupator tarafından ilhak edilmişti. İki hükümdar arasında ittifak bir antlaşma Kleopatra, Mithridates'in kızı Tigran evlilik tarafından imzalandı. İran Kralı Mithridates Büyük ölümünden sonra Pers İç sıkıntılar, Tigran o genç bir prens olarak devretmek zorunda kalmıştı 70 vadiler kurtarmak için şans verdi. 88-85 yılları arasında galip kampanyalarda kim Pers denetimi altında yapılmış olan duyduğu kural empoze ve işgal kuzey Mezopotamya daha yaptı. savaş sonuç antlaşma Tigran Pers başlığı 'King of Kings' verdi.
Tigran yanında, Finike ve Kilikya içine ilerleyen batı ülkelerinde, işgal Kuzey Suriye (o M.Ö. 83 yılında Suriye taç verildi nerede), karşı kollarını çevirerek ve birkaç Kapadokya şehirler ele geçirilerek izledi. 70 yıl M.Ö., Tigran Yakın Doğu'nun en güçlü hükümdarı haline gelmişti, Akdeniz ve Kafkasya'dan Filistin ve Kilikya'ya Hazar uzanan uzanan engin imparatorluk. Pontus yaptığı ittifak, o eski dünyanın üç büyük denizler arasındaki tüm toprakları kontrol etti.
Bunu nasıl hareket takip ediyorsunuz? Kurmak bir sermaye. Tigran Van Gölü'nün batısında, Toros dağlarının eteklerinde yeni başkenti Tigranakert kurdu. Bazı akademisyenler Martyropolis (modern Farkin veya Mayafarkin) bir ortaçağ kenti olduğu gibi şehir bulun. Sermaye onun zamanında efsanevi oldu. Surlar, 50 arşın yüksekliğinde yükseldi ve böylece geniş tüm depo ve ahır yerleştirilmiştir edildi. tüm Helenistik şehirleri gibi, Tigranakert bir tiyatro olan Yunan çalış yapıldı vardı. Muhteşem bir saray bahçeleri ve av çevrili surlar dışında inşa edilmiştir. Bu, kale duvarları içindeki kral muhafaza en kaleleri karşısında uçtu ve Tigran hissettim ne kadar güvenli olduğunu gösterir.
birkaç Yunan alimlerinin kendi isteğiyle geldi ve Tigranakert imparatorlukta Helenizm için başlıca merkezi haline geldi; onun yeni şehir doldurmak amacıyla, Tigran oraya taşınmaya yıkmış oniki Yunan şehirlerini sakinleri zorladı. Nüfus da Ermeni soylular dahil, ve Plutarch her ortak adam ve değerde her erkeğin kralı taklit şehri süslüyor aranan belirtti.

Ve güç olarak uzak Roma kendisi gibi efsanevi oldu. Yunan biyografi yazarı Plutarkhos göre, Romalı general Lucullus, Ermenistan'da, Tigran Medya içine Yunan kolonileri taşır Partlar, Asya zorla aldılar (o vardır) bu güç ile çevrili oturduğundan "Tigran II dedi Suriye ve Filistin ile subdues Seleukos's keser O Roma Cumhuriyeti kollarını yetkilerini önce titremeye yaptı. "Cicero, Romalı hatip ve siyasetçi, ekledi,". "
Tigran sürekli fetihler sonunda Artaxes hemen ötesinde büyük bir imparatorluk küçüldü sürekli Roma ve Pers istilası ile birlikte yeni krallığın yetenekleri ve aile davası (birkaç vesilesiyle taç gasp girişiminde bulunan rakip kralının kızı ile oğlu), gergin Büyük Ermenistan 'krallık ..

Romalılar

Roma Tigran'ın muzaffer kampanyaları sırasında tarafsız konumunu korudu, ama yakında yeni imparatorluğu ile çatışmaya girdi. Tigran Asya ile ticaret yollarını kontrol ve Küçük Asya'da son dönemde mal için bir tehdit oluşturuyordu. Pontus ilk yendi Mithridates Eupator olması, Roma Tigran karşı silah çevirdi. Birçok yönden, Roma, Tigran yetenekleri hafife ve kral yenmek için kaba kuvvet gibi kurnaz olarak çok başvurmak zorunda kaldım. Tigran yakında onun imparatorluğu korumaya çalıştı kendini, kimse oğlunun daha az tarafından ihanete, hem Pers ve Roma arasındaki savaş karışmış bulundu
Ne izler (ve babaya karşı, bazen kafa karıştırıcı ile oğlu çok kez taraf değiştiren ittifaklar) bir kısa üç güçler arasında değişen ilişkilerin çağdaş hesap ve güç gerçekten ne kadar ince iyi bir örnektir.
O sizin Pembe Diziler arsa hattı ile hiç sorun olmalı izleyin.
Roma tarihçileri Plutarch, Dion Cassius, Memnon ve diğerleri tarafından çağdaş hesaplarına göre, Ermeni-Roma savaş 69 M.Ö. yılının ilkbaharında başladı Tigran babası-in-law takip bahanesiyle Asya, Lucullus, üzerinde Roma hükümdarı Pontus Mithridates, Sophene yoluyla Ermenistan işgal ve Tigranakert çevrilidir.
6 Ekim, 69 BC, On Ermeniler Tigranakert de Romalılar ile savaş yapan ve kayıp, Doğu ve Kuzey Afrika'ya geri çekilmek zorunda. Yunan paralı Romalılar hemen talan şehrin kapılarını açtı. aslanlar yerini zafer oyunlar Lucullus ve gladyatör kutlama için Tigran onun tiyatronun açılışı için davet etmişti aktörler.
Ermeni ordusunun takip ve Artaşat yakalamak için çalışırken yılında Romalılar yazında Aratsani Nehri yakınlarında ikinci bir savaş ve 68 BC sonbahar giriştiler. Bu süre Lucullus yenildi ve o Mtsbin (Nusaybin) işgal güneyinde, geri çekilmek zorunda. 67 M.Ö. Tigran Ermenistan Romalılar sürdü ve Kapadokya geri almak başladı.
Mithridates (savaş için bahane) ve Ermeni ordusunun yardımıyla kendi krallığını retook Roma senatosu onun yerine genel Pompeius vali ayarı, Lucullus hatırlattı. Bu arada, Tigran oğlu (Tigran Junior), ülkesini korumak için Ermenistan'a dönmek için yaşlı zorlayarak, babasına karşı ayaklandı. Pompeius ve Mithridates karşı savaş yeniden başladı aynı anda Ermenistan işgal soran, Partlar ile görüşmeler başladı.
bahar ve yaz aylarında 66 BC Pompeius'un Boğaz (Kırım ve Taman yarımada) kaçmayı müritleri zorlayarak Mithridates'in direnci kırdı. Tigran ('Phraates' Roma hesaplarındaki denir) Pers kralı III Hrahat tarafına kaçmaya Junior zorlayarak, Ermenistan'da oğlu yendi. Pers kralı ona evlenme kızını vererek, veliaht prens Tigran Jr kabul etti.
Daha iyi olur.
Partlar Artaşat kadarıyla ulaşan, Ermenistan saldırdı, ama Hrahat ek bir ordu yetiştirmek Parthia döndü, ordu ile Tigran Jr bırakarak. Tigran Sr ordu saldırdı ve yine onun oğlu yendi. Junior yine kaçar, en kısa güzergah alarak, 66 BC yazında Ermenistan girdi Pompeius, ordu içinde bir lider olarak onu kurmak ve Artaşat doğru ilerledi Romalılar, sadece bu sefer. Tigran Sr ve, o iki Roma ve Part askerlerini iç muhalefet nedeniyle savaşamadı anladım şahsen Pompeius görmek ve müzakerelerin başlaması, Artaşat eteklerinde Roma kampa geldi.
66 M.Ö. Tigran onun güney toprakları terk, Romalılar ile antlaşma yaptı. o şehir ve krallık teslim olarak, Pompeius tarafından söylendi 'diye, Ermeni krallığı kaybetmemişti ama Roma dostluk kazandı "(Dion Cassius). Tigran Sr, haraç gümüş 6000 pençeleriyle (yaklaşık 171 ton) ödemek ve bırakmak onun yeni fetihler zorunda kaldı, ama Büyük Ermenistan ve o eski saltanatının yeniden bir araya vardı Ermeni toprakları korudu. O da Pontus bir parçası verildi. Tigran Junior, yine kaçtı ve onu esir ve Roma'da onu hapse Pompeius, karşı mücadeleye başladı.
Henüz bitmiyor.
65 M.Ö. Partlar nihayet, Ermenistan saldırdı Ermeniler alınan Romalılar ve tazminat yerli toprakları tarafından püskürtüldü. M.Ö. 63 yılında Pontus Mithridates Eupator ama, Roma'ya karşı yeni bir kampanya düzenlemek için çalıştı oğlu Pharnakos bir ordu ile eski kral çevrili kendi idaresine karşı ayaklandı. Mithridates intihar etti.
56 veya 55 BC, Ermenistan Major (ya da Büyük Ermenistan) olarak Tigran Büyük altında kural 40 yaşındaki on huzurlu yıl toplam zevk vardı. Tigran diğer oğlu Artavazd II onun krallığını bırakarak 85 yaşında öldü.
Tigran oğlu Artavazd II, hangi iki Roma savaşları yürütüyorlar Partlarla bir ittifak, dövme, 20 yıl boyunca Büyük Ermenistan yönetilir.
Iyice karıştı? Evet, olaylar biraz azaltmak sağlar.

Artavazd II

Artavazd II kardeşi gibi bir aptal. 3 yıldan az yılında Partlarla bir ittifak ve Roma'ya karşı birleşik kuvvetlerin savaş dövme.
güzel tapınaklar, binalar ve planlı manzara için Doğu'nun Kartaca denirdi Artaşat gelişmiştir tiyatro ve performans Hellenistik dönemin geleneklerinin. çağdaş hesaplarında Ermeniler Roma'da karşı büyük bir zafer ilan dramatik bir olay eskiden nasıl bir hikaye vardır. Hikaye Euripides 'trajedi "Bacchae" 53 bce bir performans ilgili. performans Katılan Pers Kralı Orod (Herod) ve Artavazd'z kız kardeşi ile evli olan oğlu Poksor oldu. Ermeniler ve Partlar olan Romalı General Crosus ('Craxis') yakalandı performans hemen önce, Roma'ya karşı büyük bir savaş kazanmıştı. Crosus başkanı ve sağ vücuttan kopmuş oldu ve oyunun iklim an kullanılan, Pers Kralı verilen performansı sırasında.

Romalılara karşı birçok parlak zaferler ancak, ortaya çıkan Artavazd yakalandı ve zincirler içinde Mısır'a Mark Antony tarafından getirdi. Artavazd saltanatı 60 yaşında sona erdi, Mark Antony savaşta onu esir ne zaman ve ona bir esir olarak Mısır'a getirmişti. Ölümünden üç yıl önce hapsedildi. Bazı, ama o Kleopatra onun kraliçe adını reddettiği için idam edildi söylemek Dion Casseus Artavazd olduğunu yazdı ve hepsinden önemlisi, "onun adını onu denilen kötü" onun kraliçe olarak Kleopatra adının çöp yoktu, o merhamet dilenmek için reddedildi ". "

daha sonra Tigran II oldu Tigran, yıl M.Ö. 140 yılında doğdu ve 112 yılında Tigran oğlu Birincisi, M.Ö. oldu Partlar ve Ermeniler arasında bir dostluk "işareti olarak, Ermenistan'daki Pers kampanyasının başarısız direnç sonra Parthia gönderildi. Partlar, Tigran ben Artashesyan, Artashesyan tahtına oğulları hayatı ve varis riski olmayacağını biliyordum yaparak Partlar gibi Tigran sürece karşı savaş Parthia oldu. Partlar çok Ermenistan'a yakın durdu senet olarak, Pers soylu evler birçok Ermenistan. Tigran kendi şubeleri vardı ve Pers mahkemenin bir üyesi olduğu Ermenistan Prensi olduğu gibi Partlar Ermenistan temsilcisi. Parthia onun varlığı sırasında genç Tigran onların savaş gibi yeteneklerini ve liderlik istekli ile ünlü idi Partlar çok şey öğrendim. Tigran diplomasinin ince ve narin beceri ve hem de stratejik savaş öğrendim. Pers ordu horsebacks savaşmak için eğitilmiş, perişan Roma ordusu Romalılar deyişiyle "Pers shot" olduğu savaş onların ünlü stil: Part süvari, ilk çok hızlı ve düşman meşgul olur ve "vermek" geri çekilme iddia olur örgütlenmemiş moda, aldatılmış Romalılar organize yamaçlarında hızlı fren ve Partlar peşinden giderdim sonra Partlar ve onların seçkin okçuluk becerilerini kullanmak istiyorsunuz vurmaya istiyorsunuz yavaş yavaş nihayet önce, bu tür savaşlar Romalılar erkek binlerce gevşek olur. ricat ederken Romalılar peşinde feci sonuçları görmeye ve yararsız takip durdurma. tür taktikler ve daha sonra, Tigran ve Ermeni süvari tarafından kabul edilmiştir etkili Ermenistan Romalılara karşı kullanılacak.

Partlar bu zamanda Ermenilerin çoğu tarafından müttefik olarak kabul edildi, bu özellikle Ermenistan Küçük ve Anadolu olarak Ermeniler bir Greko-Romen duruş daha vardı Büyük Ermenistan veya Ermenistan Uygun, doğrudur. Birçok Pers soylu evler dallı vardı ve Ermenistan kendilerini kurdu. Kamsarakan, Mamikonyan (muhtemelen Bactrian asıllı) Pahlavuni ve Perslerin en büyük ve güçlü Royal Evleri, geç üçüncü yüzyıl İran hüküm Arshakounis (Arsaklılar) gibi Evleri üçüncü yüzyılın başlarında kadar AD Ermenistan Arshakouni Royal House resmen kral Trdat Roma tanıma yıl 66 AD yılında kurulan I (Tiridates'in) Arshakouni tek hakimi ve İmparator Nero tarafından Ermenistan'ın tüm kralı olarak.

96 yıl M.Ö. babası Tigran İlk ölümünden sonra, Tigran döndükten karşılığında (Ermeni Atrpatakan veya Atrpatene muhtemelen) Güneydoğu Ermenistan'da "Yetmiş Valleys" teslim etmeye karar verdiler ve Ermenistan boş tahtın geri . Tigran resmen Artashesyan Royal House Tigran II yıl 95 M.Ö. Ermenistan kralı oldu. krallık Tigran onun hakimiyeti ilk günlerinden itibaren hızlı bir şekilde yeniden inşa etmeye başladı ve ülkedeki her siyasi ve hem de ekonomik askeri düzen yeniden düzenleyebilirsiniz. O hızla yeniden ve yeniden askeri kuvvetler. O (çoğunlukla azats Ermeni aristokrat sınıfının tatlıya olan) o da footmen, okçular, pikemen, o ile toplam ulusların müttefik orduları ayrı oluşturulan süvari sayıda tatlıya etrafında 100.000 kişilik bir ordu kasalı Tigran ordusunun kuvvet çeşitli ordu çekirdeklerinde 300.000 erkek etrafında, yüksekliği idi. Müttefik halkları Gürcüler, Adiabenians, Kafkas Arnavutlar, Atropatenes, Kapadokyalılar, Gordeyenes (Korduk Ermeniler) ve diğer pek çok kabileler ve halklar savaşın tehlikeye ana gövdesi ile silah tüm yoldaşlar Ermeni askerlerinin sertleştirilmiş dahil. Ermeni Tarihi babası olarak kabul edilir güzide ve seçkin V yüzyılda tarihçi Movses Khorenatsi (Khoren Musa), As, ağır footmen atlı oldu "o orduda reformlar hakkında" Ermeni Tarihi "adlı kitabında kayıtları, hafif piyade aldı zırh ve ağır zırhlı piyade oldu. Tigran da çeşitli güçler ve tek bir silahlı çekirdek ve son derece iyi eğitilmiş ve organize bir güçlü bir savaş makinesi haline, Ermenistan askeri gücün büyük bölümünü kontrol soyluları, askeri birimler birleşik yüksek noktası sadakat ve bağlılık liderleri üzerine konuyor.

Başka bir ünlü Yunan tarihçi Strabon, "diye güç elde ettiğinde, bu vadi iyileşti yazdı ve Partlar, Ninus (Ninova) hakkında topraklarının ülke harap ve Arbela hakkında. O Atropatenians onun otoritesine tabi ki, ve Gordyaeans (Korduk il Ermeni soyluları) silah zoruyla o Mezopotamya geri kalanının da sahip elde edilen ve, Suriye ve Finike ve Eurphrates, (Strabon, XI.xiv.16) "geçtikten sonra. Ama bu, Ermenistan'ın en büyük liderlerinden biri yükselişi sadece başlangıçtı.

Batı Anadolu'da Tigran Roma genişleme sonrasında 94 M.Ö. sonucuna işbirliği ve Pontus kralı Mithradates ile karşılıklı savunma paktı anlaşması imzaladı, böylece Pontus Ermenistan bir müttefiki yapma. 93 M.Ö. Tigran her şeyden önce Batı Ermenistan'da gerçekleştirilen Fırat nehrinin doğu kıyısında Tsopk (Sophene) Ermeni eyaleti üzerinde dikkatini duruldu. Tsopk ve yöneticileri, Fırat'ın batı bankalar, eski arazi üzerinde daha önce (Ermeni Highland veya Ermenistan Uygun Ermenistan Major) Büyük Ermenistan tüm hükmetmiş Yervandouni Kraliyet Evi gelen descendance ve yanı sıra Küçük Ermenistan (Armenia Minor iddia Haiasa-Azzi krallığı) ve. Yervanduni ev yıl MÖ 189 yılında, kendi üyeleri, vali Artashes biri tarafından tahttan Ben tarım ve köylülüğün toprak ekonomik reformların sayısı nedeniyle İyi Artashes olarak tanındı Artashes olarak biliniyordu Artashes. O da birleştirmek ve soylu ailelerin egemenliği altında Ermenistan hükümeti ve Ermeni devletlerinin gevşek konfederasyon merkezde yönetilen (15 veya 17 ise 120 bölge veya gavars iç bölünmeleri ile Ermeni Mezopotamya ve Goderdzakan devletler veya ashkhars dahil sayma) Böylece soyluların kural zayıflaması ve merkezi monarşinin gücü ve authocrartic hükümdar gücünü artırmak, böylece yüzyıllardır Yervandunis başarmak edemeyeceği bir şey elde.

nehir Yeraskh (Aras) kıyısında Artaşat veya Artaxata (166 BC) kraliyet kentin stratejik konumu, kampanyasını ayrıldıktan sonra Artashes 'Mahkemede bir onur konuğuydu büyük Kartaca genel Hannibal tarafından seçildi Yunan tarihçilerine göre İtalyan yarımadası, Anadolu ve Ermenistan'a giden. Artashes İyi sonra Royal Artashesian hanedan olarak tarihçilerin bilinen oldu üzerine, Artashes Tigran Büyük dedesi ayrı Royal House kurdu.

Büyük Ermenistan'a Tsopk devlet reincorporating sonra, Tigran Ermeniler, Rumlar ve Hellenleşmiş ve Helenistik kültür asimile büyük ölçüde edildi diğer eski halkların sayısı bir karışık bir nüfusa sahip Kapadokya, karşı orduları döndü. Kapadokya Romalılar tercih ve Doğu Anadolu ve muhtemelen ötesinde içine Roma giriş için gerekli zemin sunuyordu. 93 M.Ö. Ermeni askerleri Kapadokya girdi ve tahttan kral Ariobarzanes ve taç ve tanınmış Gordios Kapadokya'nın Gordios Pontus ve Ermenistan Küçük bununla birlikte Ermenistan bir müttefiki devlet olma sözü ile Kapadokya kralı olarak. Böylece Tigran tecavüz Romalılar ve hızlı bir dünya süper güç haline geldi Ermeni Devleti arasında bir tampon bölge oluşturdu. Tigran da askeri kampanya yaptı ve Arnavutlar gibi Iberia (Gürcistan) ve Kafkasya'nın diğer kabileler bastırılmış.

Tigran önemli ticaret yollarının kontrolünün önemini kavramış olan Orta Asya'dan Anadolu'ya ve Mısır'a Babylon kadar genişletilir Yakın Doğu. O özellikle Yakın Doğu boyunca ticaret yollarının önemli ticaret noktaları korumak için Suriye ve Mezopotamya'nın bu Skenites ve Arap kabileleri yerleştirilir. Tigran da Orta Asya Scytho-İran kabileleri ile askeri ve ticari işbirliği anlaşmaları kurdu. Tigran da Ponto-Ermeni anlaşmasının onaylanması bir işareti olarak Mithridates, Kleopatra'nın kızıyla evlendi. Tigran dört oğlu ilk ordularından birine lider Tigran'ın savaşta biri öldürüldü vardı, ikinci Zareh Tigran karşı bir ayaklanma organize ve güçlü merkezi hükümdarı tarafından protesto edildi soyluları, yardımı ile çalıştı ve gereken güçlü bir güç istedi Bireysel Ermeni Devletleri içine yeniden idam edildi Tigran ve Zareh tarafından bastırıldı bir ihanet başladı. Tigran üçüncü oğlu, aynı zamanda Tigran (Tigran Young) ağabeyi isyanı devam çalıştı adlandırılan ve bu nedenle Tigran Büyük ve görevinden sonra saltanatının zayıflamış olacağı nedeniyle, o sürekli geri hareket etmek zorunda Filistin ve Kommagene gibi diğer ülkelerden asker savaşı yapmak ve Tigran Genç başkanlığında asi soylular indirdi, daha sonra da Kleopatra, Tigran annesi çünkü, Tigran karşı isyana oğulları provoke sorumlu olduğu bazı tarihçiler tarafından ileri sürülmüştür o Tigran Mithridates, Romalılarla savaşları de sürekli olarak babasına yeterli destek vermedi hissettim aslında. Tigran o sürekli Güney ve yanı sıra bir yandan Partlar karşı İmparatorluğu'nun Kuzeydoğu sınırlarını ve sürekli sızmış Barbar kabileler korumak için yatılı asker sayıda ihtiyaç sebepten dolayı, Mithridates asker sayıda taahhüt olamazdı Kafkas dağları kendi baskınlarında sınırları. Partlar ve yine Doğu'da lider konumunu almak için umut vardı asla birlikte Atrpatakan Ermeni parçası oluşan Medya antik ilinde Ecbatana kraliyet şehir görevden sonra unvanını King of Kings alarak onların kral aşağılanmış Tigran unuttum imparatorluk, Tigran askeri kampanyaların sonra.

Tigran Büyük dördüncü oğlu kim daha sonra tahtına babasının yerine Artavazd oldu. Artavazd tiyatro ve Hellenestic kültür sevgisi için ünlenmişti, Plutarch Artavazd (Artavasdes) Artaşat yılında tiyatro için oyunlar ve dramalar sayısının yazılı olduğunu yazdı, o da tarihsel olayların chronicled ve sayısız diğer felsefi düşünceler ve konuşmalar, ne yazık ki yok yazdı zaman yolculuğu ile kurtuldu.

91 yılında M.Ö. jest ve dostluğun bir işareti olarak Tigran hammadde ve insan gücü ihtiyacı vardı Pontus Mithridates, için Kapadokya'nın himayesine geçti. Mithridates Yunanistan ve dışına ümit Mithridates olarak Anadolu dışında işgalciler ve muhtemelen sürücü Romalılara karşı uzun bir askeri kampanya planlama oldu. Tigran Roma artan gücünü fark etti ve o Roma ile ve sırasıyla etkileri her iki küre tanınması ile nötr birliktelik içinde inanıyordu. Öte yandan Mithridates'in Roma lejyonları ilerlemesi kontrol etmek için yeni oluşturulan Ermeni İmparatorluğu, Pers Devlet ve Doğu'nun diğer ülkelerde birleştiren inanıyordu. fethedilen milletler koruma söz olur ve istikrar çok çiftçi ve köylülerin sahiplerine veya arazi Kiralayanlar derin borç içine düştü ve istemsiz oldu çok kez aslında sonuçlandı fethedilen ülkelerin nüfus üzerine ağır bir vergi koyardınız Romalılar köle böylece Roma villaları ve hatta Roma arenalarında gladyatör olarak kötü bir köle bir yere kadar biten. 88 savaş M.Ö. hariç Romalılar, konsolosluk regate Manlius Maltinus ve Aquillius yaptigi ve Sulla genel liderlik kombine Ponto-Ermeni orduları tarafından Romalıların büyük şaşkınlık için yenildi altında Mithradatic savaşların. büyük bir kısmı bu dönemin Romalı tarihçiler son derece kısmi ve önyargı ve bugün kalır ve bu süre değil güvenilir ve eksiksiz kaynakları olarak kabul edilmektedir edildi. Henüz bir Romalı tarihçi Justin uçuş onları koymak sahip 'yazdı, o (Tigran) tarafından atılmıştır olan o altın ve gümüş ve büyük savaşçı kaynaklarının büyük bir miktar bulunan şehirler (Kapadokya) tarafından büyük bir sevinçle karşılandı eski prenslerin bakımı. Bunların elinde alarak, o şehirlerin borçları, kamu ve özel her türlü transfer edilen ve beş yıl için onlara haraç muafiyet tanıdı. '(Justin XXXVIII.iii). Tigran kurtarılmış toprakların insanları ile cömert senet, o da Roma genişleme tehlikesi anlaşılmış oldu ve birlik içinde ve ortak düşmana karşı ortak bir inancın gerçek kuvvet olarak hizmet verebilir Hellenizm tarafından birleşik güçlü Doğu inanıyordu.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

5 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 2:30 am

CANTAR

avatar


Roma Fetihlerin gerçek doğasını hızlı ve anlaşıldı Roma yönetimine karşı ayaklanmaları bir dizi 70's M.Ö. en büyüğü gerçekleşti yer aldı mücadele etmek ve onun Romalı ustaların eğlence için ölmek zorunda gladiator-köle Spartaküs, bir milliyet tarafından Frig önderliğinde, o çok Romalılar ziyade onun ustalarının eğlence için zincirler ölmek mücadele kollarında ölmek seçti. Isyanı da Romalılar İtalyan yarımadasında kendi "arka bahçe" haline ve bir Anadolu ve Doğu ise bir bütün barış olduğu gibi için onların dikkatini zorladı. Ama Tigran böyle bir ittifakın katılmak ve aslında çoğunlukla nedeniyle Partlar hala hızla büyüyen güçlü bir Ermeni Devleti'ne karşı düşmanca bir stand koruduğu için bu kampanyaların asker tahsis göze alamazdı. Zaten erken 92 Milattan önce Partlar Ermenistan ve büyüyen katılacak karşı ortak operasyon isteyen Romalılar ile gizli olumsuzluklar yaptı. Ama yine de Romalılar yeniden yapılandırdı ve Batı Anadolu'da yeni edindikleri mal kalan direnç aşağı koyarak meşgul edildi ve Ermenistan katılacak karşı birçok ordusu ve askerlerinin on binlerce askeri kampanya başlatmak için bir pozisyon vardı Onlar zaten başlamış Ermenistan Doğu önderliğinde yol vermek.

yıl 87-85 M.Ö. yılında Tigran orduları zafer Ermeni Mezopotamya (Kuzey Mezopotamya), Ermeni Korduk, Migdonia ve Adiabene önceden Partlar kontrolü altında idi girdi. Osroyene ve Atrpatakan (Atropatene) ve krallık da Ermeni İmparatorluğu ve Tigran bu zamana Tigran Great olarak bilinen için rehin onların sadakat ve destek aceleyle. 85 yıl M.Ö. yılında Partlar resmen ve Pers kralı King of Kings of şanlı unvanını devraldı Doğu ve Tigran tek hükümdarı olarak kendisine tanınan şerefli onun parlak saltanatı ve görkemli hayatının sonuna kadar başlık korudu.

83 yılında M.Ö. Daha önce Seleukos hanedanı tarafından yönetilen Suriye taht için bir kanlı çatışmanın ardından, Suriyeliler ve böylece istikrar ve koruma Kings Tigran Kralı tarafından temin onların kral olmak onların tahta Tigran davet etmeye karar verdi. ve Greko-Makedon kökenli olan Makedonyalı İskender'in ölümünden sona erdikten sonra kurulan Tigran Seleukos hanedanı taç sonra. Tigran devlet çerçeveler içinde kendi kendini yönetme ve kontrol hakkı verilmesi onun İmparatorluğu'nun büyük Helenistik polis-şehirlere özgür ve açık bir politika yürüttü. bireysel şehirlere göre sikkelerinin hakkı da verildi Suriye şehirleri, kendi sikkelerinin yanı sıra Tigran, Krallar Kralı tasviri bulunan sikkeleri yayınladı. Suriye tahta (Justin XL.1) 'Tigran onsekiz yıldır hüküm süren'. Aynı zamanda Tigran'ın orduları gelişmiş ve (Ermeni halk hatırı sayılır sayıda da) Kommagene krallık (çoğunlukla Ermeni nüfusunun oluşur) ve Kilikya fethetti. Bir zamanlar Suriye, Tigran başka bir düşman ile karşı karşıya kalmıştır, Josephus O bir bilge bir kadındı ... O, ordu yarısı artmış ve yabancı askerlerin büyük bir gövde tedarik, kendi ulus oldu dek belirtildiği gibi kraliçe Alexandra, Filistin cetvel, sadece çok evde, güçlü ama aynı zamanda yabancı hükümdarlar için korkunç '(Wars, Iv3;. Antiq XIII.xvi.4). Her asker yürüdü ve Şam aldı ve bu olaylar karşısında Tigran asker göndermeye güçtü alexandra ordusu tarafından daha fazla ilerleme tedavi nötralize etmek. Tigran şahsen Fenike ve Filistin'e askeri seferin liderliği devraldı, onun yokluğunda o Suriye valisi olarak Bagratouni ve Noble House onun önde gelen generallerinden Bagratlı bir yer. Ermeni alayları hızla gelişmiş ve Finike yılında Acre (Ptolemais) şehrini aldı. Tigran ordusu da başarıyla Seleukos doğu sermaye koltuk, bir kez kuşatılmış Seleukeia-Dicle üzerinde.

adlı kitabında "Eski Eserler" in Josephus Queen Alexandra 'olarak da çok değerli hediyeler, (ler) Tigran ile büyükelçileri ... anlaşmalarla hâkim olduğu bize devam ediyor ve King of Kings, Tigran Büyük onu sadakat ve Finike her sözü sunar . Ermeni askerleri Roma dünyasının yanı sıra ve Doğu boyunca ün ve saygı büyük bir kazanan Suriye, Fenike ve Filistin'de Akdeniz'in doğu sahil şeridinde başarılı kampanyaları sonra, klasik tarihçi Strabon Onlar yürüyerek mücadele 'yazdı hafif ve ağır zırh at üstünde, hem de. Atlar çok zırh ile korunmaktadır. Onlar javelins ve fiyonklar ve aşınma breastplates, kalkanlar ve kaplamalar kullanmak '; (XI.xiv.12)' Onlar sürme ve atlarının iyi bak için bir tutku var. Plutarch Ermeni Okçular ölümcül doğru oklar ile 200 metre mesafede öldürebilir yazdı. Romalılar çok beğenilen ve Tigran ordusu Ermeni Süvari çekirdek saygı, Sallustius Crispus (Ayrudzi, edebi araç-Atlılar. Atlarda süvari alayları 'olağanüstü atlarını ve zırh güzelliği' idi özellikle o Ermeni ordusu yazdı Ermenistan, antik çağda en önemli parçası ve gurur savaşçı olarak kabul edilen bu yana. Ermenistan'ın Ararat-gelen Hint-Avrupa halklarının büyük göçlerin mümkün at ve vagonları oldu. Mitanni Ermeni krallığı ve daha sonra Haiasa-Azzi konfederasyon, çok başarılı bir Nairi Ermeni Yaylası, Arazi karşı Semetic-Asur tedavi kontrol onların güçlü atlı orduları için çok ünlüydü. Ararat krallık ve geleneği devam etti hatta onlarca atlı asker sayısı arttı binlerce, böylece antik dünyada bir süper güç olma ve büyük süvari olan ve iyi at o zaman asker monte). o Mısır ve bağıl kargaşa olduğu ölçüde zayıflamış olduğunu biliyordu artık diğer unsurları ile tehlikeye Ermeni ordusu, halklar ve kabileler Finike ve Filistin'in geri kalanı üzerinde taşındı müttefik, Tigran, Afrika'da bir kampanya için umuyordu. Tigran ve Fenike ve Filistin orduları aldıktan sonra Mısır sınır ve Tigran için verdikleri destek ve bağlılık sözü Nabataens krallığı için kapalı. Seçkin ve Tarson, Laodikeia, Seleukeia, Tyros, Sidon, Berithos (modern Beyrut) yanı sıra, Kapadokya, Kilikya ve Kommagene diğer Helenistik polis 'sayısı gibi büyük şehirlerde nerede şimdi Ermeni İmparatorluğu'nun bir parçası.

Tigran şehirlerin büyük bir hayranıydı ve o gerçekten devlet gücünü büyük ölçüde bireysel polis-şehirlerin gücüne dayanıyordu inanıyordu. kral Artashes Good tarafından kuruldu Artaşat, Ermeni sermaye önemli ticaret yolları uzak oldu ve büyük imparatorluğun Tigran doğu köşesinde şimdi oldu büyük ölçüde inşaat ve kuruluş yeni, daha büyük ve daha fazla ihtişam şehrin ihtiyacını hissetti Bu ticaret yollarının yolunda ve İmparatorluk, Tigranakert (Tigranocerta) ve muhteşem şehir merkezinde koyacak. Tigran için şehir de ve onun şöhreti ve işler sembolü temsil edecek Doğu dünyasının tüm merkezi olacaktır. 70'lerin başlarında yaklaşık M.Ö. Ermeni Devleti'nin gücünü zirvesinde idi. Tigran nihayet Aghdznik (Alzini) Ermeni ilinde yaptığı rüya şehir Tigranakert olan binanın projesi başladı. Kentin şehir konumuna büyük Suza gelen eski Farsça "Kral Yolu" Sardes oldu dikkate onu ticaret yolları (en fazla olan önemli kavşağı yatıyordu aslında alarak, kesin hesap ve planlama sonrasında seçildi hangi Doğu Batı) ve Ermeni İmparatorluğu'nun kalbine bağlanmıştır. Konumu (Diarbekir) Amid antik kentin o kadar yakındı. Şehir ahır, depo ve silah ve mühimmat depoları inşa edilen duvarların kuleleri içinde kendi yüksekliği 50 arşın (25 metre) vardı kocaman, kalın duvarlar, yanı sıra gıda malzemeleri ve diğer stok çevriliydi . Tigran ve büyük saray güzel bahçelerle çevrili şehir duvarları dışında idi. Tigran kuruluşunun başında soylular tarafından yoğun göç ve yanı sıra, ustalar ve işçiler Tigranakert Kraliyet Belediyesi toplu kuracaktı teşvik etti. Kapadokya ve Ermenistan Küçük birçok insanın Tigranakert ve hep ve gelecek vaat eden hızla büyüyen şehrine taşındı kadar. onun peek anda şehir çeşitli milletlerden büyük yaklaşık 100.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Ermeniler, Rumlar ve Yahudiler edildi. tüccar ve piyasaların Orada çok sayıda antik dünyanın her yerinden gelen tüccarlar ile doluydu. Tigranakert çok hızlı Doğu antik tüm yakınlarında değil, sadece Ermeni Devletin bir kültür merkezi olmuştur. yarattığı adamış bir hayranı ve büyük fan ve dramalar yapılan komedi ağırlıklı olarak Ermeni Rum aktörler tarafından oynandığını Tigran tarafından kurulması muhteşem tiyatro. Helenistik kültürün önemli bir merkezi olarak ve şehir Tigran Büyük mahkemeye akın Yunan bilgin çok sayıda çekti düşündüm. Plutarch 'her ortak adam ve rütbe her adam süslüyor okudu nerede zengin ve güzel bir şehir' kenti olarak olduğunu yazdı. Bu noktada Helenistik kültür ve Ermenistan'da çok güçlüydü Yunan dili ve mahkemenin resmi dil oldu Ermeni aristokrasi tarafından kullanılmıştır. Tigran Ermenistan dört ana stratejik bölgeler veya viceroyalties içine doğru bölünmüş vardı. dört atanan vali-kralların her Tigran en yakın edildi ve Tigranakert kraliyet kentinde King of Kings sonra mahkemede ve en prestijli en yüksek konumda tuttu. Onlar asalet ve aristokrasi diğer evlerin üyeleri tarafından takip edildi. Ne yazık ki, öğrenme ve diğer farklı kurumların kurulması eğitim merkezlerinin şehir içinde hatta ve kitle inşaat daha büyük Tigran rüyası yıl 69 M.Ö. kısa yakalandı Lucullus tarafından yönetilen işgal Romalılar yıkılan zaman ve şehir korumak için varsayalım oldu Tigran için onun "sadakat" yemini etti yoluyla alınmıştır olamazdı kalın duvarların kapıları açıldı Yunan garnizonu sonra büyük şehir yandı kuvvet. onun kısa ömürlü sürede Tigranakert görkemli şehir gerçekten Helenistik kültür ve Helenistik idealleri için bir cennet haline gelmişti. Romalılar şehri ne Hellenizm için umursamadı. yağma ve ince heykel ve tanrıların tapınak Birçok mimari hazineleri şehir, hem de bolluk sayısını ve Romalılar sürpriz Lucullus ile Roma'ya kapalı gerçekleştirildiği altın ve gümüş büyük miktarda yağma sonra almış olan büyük altın ve gümüş Helenistik heykel, kap, bardak ve Kraliyet mahkeme diğer envanter "ganimet" sahip ve bunların kendi mimari ve sanatın öneminin hatta biraz değer vermek değil yapılmış değerli metal için onları eritiliyor vardı. iyice kenti ve "temizlik" yağma sonra Romalılar o ateşe. çeşitli milliyetlere mensup vatandaşlarına çoğu şehri terk etmek zorunda kaldı, evlerini ve eşyalarını yangın kaybolmuş. Tigranakert ve büyük tiyatro da cehenneme kayboldu. Ama dışarı ölmedi şehir, fakat orta yaş kuyuya varlığını devam ihtişamı ve önemi kraliyet şehrin sonsuza kadar gitmişti.

Tigran ve kim kendi krallığına kaçan sonra onun müttefiki Mithridates, kapsamlı bir yardım sağlanan ilerleyen Roma ordusu dört bin akrabaları iki etrafında hep birlikte onunla onun kraliyet mahkeme üyeleri ve Pontus asalet üyeleri (getirerek Tigran'ın mahkemede sığınak bulundu .) Tigran o kadar rahat bir konumda olduğunu, o saray isyanları aslında tehlike ve giderek Güney ve üzerinde, Partlar ortaya çıkan tedavi farkında olmadan oğulları Zareh ve Tigran, sadece kendi hırslı ve kendini merkezli yolu ikna, başlı karşı karşıya Batı Roma lejyonları. 71 BC Mithridates yılında Romalılara karşı başarısız bir kampanya Pontus kaçan ve Artaşat kentinde Tigran'ın mahkemede sığındı. Plutarch, onun umutsuzluğa teselli Tigranes, Ermenistan Kralı ile hoş buldum, bu arada 'bir panik kaçak Mithridates yazdığı sarkık ruhları kaldırdı ve onun harap fala restore edilmiştir. Gerçekten Tigran askeri ve ekonomik kavram olarak gerekli desteği ile Mithridates sağlamak yaptı. Lucullus gelen bir elçi Mithridates'in devri talep, Tigran reddetti ve geri Lucullus için elçi gönderdi. Roma ve Ermenistan arasında savaş kaçınılmaz oldu. Lucullus M.Ö. 69 yılının ilkbaharında Ermenistan girdi O batıda en hassas nokta boyunca Korduk (Gordyene) ili ile ayrılıkçı eğilimlerin öyküsü Tsopk (Sophene) il olduğunu biliyordum. Tigran içinde ve imparatorluğun dış düşmanlarının sayısını karşılaştı. Partlar Güney, Batı Roma, bu kez en güçlü mights iki saldırmaya hazır olduğunu, ancak Tigran kendi sınırlarında ikisi kontrol etmek için yeterli gücü vardı. Tigran o çok Tigran sadık kaldı ordunun desteği, özellikle Ermeni toplu olduğunu biliyordu, Arnavutlar gibi halklar müttefik, İberyalıların, Adiabenis, Atropatenis, Mards vb de zaman kim Tigran davasına sadık kaldılar ihtiyacı olan toplam Büyük Tigran dayanıyordu ve Tigran yardımı ile Pontus tahtın restorasyonu ümit kendi krallığına kaybettikten sonra Mithridates için ayağa kalktı. Plutarkhos bir anlamda Ermenistan'a Plutarch girişini eleştirdi ve bunun bir hata olduğuna inanıyordu. O 'O (Lucullus) savaşçı milletler, derin nehirler ve dağlar kalıcı karlarla kaplı çevrili atlı sayısız binlerce, ve sınırsız bir bölge üzerine, hiçbir tasarruf hesaplama başvuran bir pervasız saldırı yapma gibi görünüyordu' yazdı. haince Tigranakert yağma ve şehir yanmış girdikten sonra Romalılar. Tigran Ermenistan'da kutsal bir nehir olarak kabul edildi Aratsani (Arsanias) tarafından kesin savaşa karar verdi. "Part shot" ve süvari şarj tamamen decimated ve ezilmiş Roma lejyonlarının ünlü taktikleri kullanarak Ermeni ordusu, Roma ordusunun kalıntıları Pontus ve Kapadokya kurtarılmış arada Ermenistan sınırları, bir Ermeni-Pontus güçlerini birliği ile Mithridates kaçtı. Lucullus ve başlangıçtaki başarısı hızla gözden kayboldu. Sahip iktidarsızlık görülen ve Lucullus yenilgileri, senato hızla geri Roma'ya onu hatırlattı.

Roma şimdi onlar fomitable düşman ile ilgili olduğunu anladım. Büyük bir Roma ordusu Roma il ve konsül Pompey seferini sorumlu yerleştirildi ve tüm askerler ile organize edildi. Aynı zamanda Romalılar Tigran Büyük savaş sertleştirilmiş birlikleri karşı zafer elde etmek istiyorsa onlar da Partların yardıma ihtiyacı olduğunu hissetti. Pers kralı Hrahat (Phraates) III kızıyla evlendi ve Romalılar ve Partlar yardımıyla tahta çıkmak için umut Tigran Genç, Artaşat kapıları bir Pers ordusuna yol açtı. Tigran hızla Doğu Ermenistan ve 67 BC ordusunun toplu geri atmak başardı Artaşat kapılarında Pers ordusunu ezmek. Ama Batı cephesinde gelen kuvvetlerin çoğunluğunun çıkarılması daha kolay Roma ordusu komutası altında sınırlı ordu ile Roma önceden kurdular Pontus, Mithridates'in krallığı ele geçirmek için yapılmış, Mithridates zorunda kaldı ve Kırım'da malını mülkünü kaçmak yine Anadolu'da Pontus Uygun dönmek asla. Pompey Partlar ve Tsopk ve Korduk ilden ihanet ve bölücü soyluların büyük yardım vaadi ile Pompey birlikte yaptığı yardım teklifinde Tigran Büyük Tigran Genç, bir ihanet oğlu da katıldı kısa bir süre sonra. Tigran şimdi ilk kez üç cephede mücadele gerçekleştirilen ve o ölçüde Partlar (Pers prensler için Tigran Young evlilik) kim destek eylemleri ile onun oğlu da hayal kırıklığına uğramıştı in o, ciddi bir durumu anlamıştı onun iddialı kendinden merkezli gol.

tahtın arkaya ve Artashesyan Royal House süreklilik Tigran tek umudu böylece babası ve Artashesyan büyük tahta onu haklı varisi yapmak, gerçekten kendini akıllı ve güçlü bir okuyucu olduğunu kanıtladı en küçük oğlu Artavazd oldu kraliyet Bloodline'ın. Tigran Genç onların önceden çok hızlı yapılan Romalılara bilinmiyordu pasajlar ve gizli yollardan Roma lejyonları kurşun. Roma ordusu M.Ö. yıl 66 Artaşat kapıları ulaştı Tigran onun kendi aspirasyon uzak yere ve ülkenin ihtiyaçları ve ilk çıkarlarını yeri zamanı olduğunu fark etti. O kendi hayatı üzerinde değer koymadan gerçek bir cesur ve asil bir adam olarak, Artaşat kapılarında Pompey'in kampına sürdü. Pompey, silahsız ve yalnız Tigran, gördükten sonra şaşırdım ve Tigran cesaret şaşırdım. Tigran o çok iyi durumu anlamıştı ki Pompey söyledim, o Partlar zaten Ermeni Mezopotamya ve Atrpatakan içine güney noktasına geçti ve o Pompey başkanlığında büyük bir Roma ordusu ve Genç Tigran onun ihanet oğlu karşı karşıya biliyordu. Tigran Kapadokya, Suriye, Iberia, Arnavutluk, Adiabene gibi bastırılmış toprakların ödül için Pompey barış teklif, Finike vb Tigran anlaşmanın bir parçası Romalılar açıkça ve resmen kınamak ve onların uğursuz antlaşma iptal talep olarak da Romalılar ile birlikte umut Partlar, fethetmek ve Ermenistan bölün. Romalı askerler kaybı olmadığı son derece Aslında çok mutlu oldu ve bir "kolay" zafer çabuk kabul etti ve antlaşma imzaladı elde Pompey. Bu arada aynı zamanda Ermenistan tahtına vaat edildiği Tigran Genç, öfkeli oldu ve Tigran Büyük ve Pompey arasındaki antlaşma dinledikten sonra Pompey karşı ayaklandı. Tutuklandı ve Roma'ya geri gönderilen bir tutsak ve Pers kralı Hrahat (Phraates) III temsilcisi, oğlu-in-law olan Tigran Genç. Güney Ermenistan'ın en azından bir yığın için umut Partlar, Ermeni Mezopotamya ve Korduk gibi toprakları onlar, büyük mal ve topraklarını kaybetmiş ve böylece rağmen, Romalılar ve antlaşma ile ihanet olduğunu ama bu tür durumlar karşısında ve keçe çok "cepheler" ve kesinlikle Ermenistan Romalılar ve Partlar sayısız orduları tarafından istila edilmiş olsaydı kayıp olurdu Ermenistan'ın bağımsızlığını kendisi için her yerinde ve özellikle tedavi Ermenistan'a karşı karşıya davranır.

aşırı ve neredeyse umutsuz feci durum karşısında Tigran, ancak Ermenistan Uygun değil sadece tam bağımsız tutulması da ülkeyi güçlü tuttu. Potansiyel gücü ve milletin zenginlik ve inceliğini tutuldu potansiyeli daha sonra kendini gösterir ve daha sonra yıl ve yüzyıllar Büyük Kings Tigran Kralı büyük saltanatı takip için gerekli temel sağlar. Ülkenin birlik de tutuldu Tsopk ve Korduk ayrılma ümit gibi ayrılıkçı devletleri, ve kaldı dahası, Büyük Ermenistan parçası olarak Pompey tarafından kabul edildi Ermenistan Küçük illerde, nehrin doğu Fırat Büyükşehir parçası haline geldi Ermenistan.

66 M.Ö. Pompey ile antlaşma sonra, Tigran on yıl daha, Ermenistan için bir ve ekonomik patlama huzurlu süre hüküm sürdü. Tigran, bazı noktalarda sonra geri kesme ve onun savaş makinesi demontaj, barış zamanında artık gerekli olduğunu ve sürdürmek için ve böyle bir çok orduya destek pahalı olduğu gerçeği nedeniyle, yavaş yavaş gelişmeye başlayan bir ve aynı zamanda bir tarım ve yaygın ticaret ekonomisi, büyük tüccar kervanları çekmek ve Batı pazarlarına yolları ve Ermenistan yollarda güvenli geçişi sağlayarak geniş. Bu daha müreffeh ve zengin oldu Ermenistan ekonomisi ve nüfusun büyük bir kısmı üzerinde son derece olumlu bir etkisi vardı.

54 yıl M.Ö. yılında Kralların kralı Tigran Büyük barış halkının barış ve dünya ile barışık, kendisi ile barışık, 85 yaşında vefat etti. Tigran Büyük, gerçekten inanılmaz parlak ve siyasi ve hem de askeri ekonomik açıdan bazı pek çok alanda yetenekli idi. Onu kendi zamanının en büyük adamlarından biri yaptı bu kesin birleşimidir. O sonsuza dek Ermenistan tarihi ve Ermeni milleti üzerinde derin bir iz bıraktı.

Tigran Büyük derece sevilen ve Ermeni milletinin ulusal bir kahraman olarak onurlandırıldı bu gün hala. O sonsuza kadar gerçek şampiyonu ve defans sıradan insanlar, haklarının savunulması ve kültür, bilim, felsefe ve ünlü fikirlerin destekçisi olarak hatırlanacak.

Prens Tigran, Artaxiad Royal House Kralı Tigran I oğlu, M.Ö. 140 yılında doğdu. 112 yılında, Tigran Pers kampanyada Tigran ben yenilgisinden sonra rehin veya "iki halk arasındaki dostluğun işareti" olarak Partlara gönderildi. mirasçı tahtın bariz - -, ve Prens kalır gibi bir kez daha uzun olarak Partlara karşı düşmanlık başlatmak Bu zamanda yaygın bir uygulama olduğunu, Partlar Kral Tigran ben büyük olasılıkla oğullarının hayatını riske olmayacağını biliyordum onların kraliyet mahkemesi. O Partlar çok Ermenistan'a yakın durdu burada not etmek için önemlidir, Pers soylu evlerin birçok Ermenistan kendi şubeleri vardı. onun Krallığı'nın Prensi Parthia bir "iyi niyet elçisi" bir anlamda olduğu gibi Tigran ve Pers mahkemenin bir üyesi oldu. bu ülkede kaldığı süre içerisinde, genç prens onların savaşçı ahlakı ve keskin liderlik için ünlü olan Partlar çok şey öğrendim. Tigran diplomasinin güzel sanatlar ve de askeri harekat yürütmekle olarak öğrendim. Pers ordusu horsebacks savaşmak için eğitilmiş, savaş onların ünlü stil perişan Roma ordusu olarak bilinen olduğunu "Pers vurdu." Pers süvari, ilk ve düşman meşgul olur, aldatılmış Romalılar yamaçlarında hızlı fren ve Partlar peşinden giderdim düzensiz bir şekilde geri çekilmek zorunda iddia olacaktır. Partlar, sırasında onların seçkin okçuluk becerilerini kullanmak ve takip düşman aşağı çekmek istiyorum ", geri çekilen". Bu tür savaşlar, Romalılar nihayet korkunç ölü görmek ve feci kovalamaca durdurmadan önce erkek binlerce gevşek olur. Roma ordusu bile yakın aydınlatma hızlı Pers süvari birlikleri gelme şansı yoktu. Bu tür taktikler de etkili Roma işgalcilere karşı kullanıldı Tigran ve Ermeni süvari, kabul olur. Partlar bu zamanda Ermenilerin çoğu tarafından müttefik olarak kabul edildi [Büyük Ermenistan özellikle - Küçük Ermenistan yanlısı Roma olma eğilimi]. Birçok Pers soylu evler dallı vardı ve Ermenistan kendilerini kurdu. Kamsarakan, Mamikonean, Pahlavuni ve Parthia, üçüncü yy ilk yarısına kadar geç üçüncü yüzyıl İran yöneten Arsaklılar en büyük ve güçlü Royal Evleri gibi Evleri .. Ermenistan Arsacid Royal House resmen Krallığı'nın egemen hükümdar olarak, ben [Tiridates'in] Aršakuni Kral Trdat İmparator Nero tarafından tanınması ile yılın 66 AD yılında kurulmuştur.

96 BC yılında babasının ölümünden sonra, Tigran döndükten ve taç giyme yeni kralı olarak karşılığında [Ermeni Atrpatakan veya Atrpatenē en muhtemelen bir yere] Güneydoğu Ermenistan bulunan Yetmiş vadileri, teslim etmeyi kabul etti. Tigran II - Prens Tigran yeni hükümdar olarak, 95 M.Ö. taç giydirildi. onun hakimiyeti ilk günlerinden itibaren, Tigran hızla yeniden inşa etmek ve yeniden düzenlemek her yönü sosyo-politik, ekonomik, hem de askeri hayatına başladı. Son derece enerjik ve hırslı kralı onun etki alanına yeni bir düzen kurdu. O, 100.000 kişilik bir ordu oluşturdu - çekirdeği olan aristokrat Azats veya Freemen oluşmaktadır efsanevi Ermeni süvari idi. Tigran II aynı zamanda komşu halklar ve krallık Gürcüler, Adiabenians, Kafkas Arnavutlar, Atropatenes, Kapadokyalılar, Gordeyenes [Korduk 'Ermeniler] dahil ile ittifak kurdu.

Ermeni Tarihi Father - - V. yüzyıl Ermeni tarihçisi Mowsēs Xorēnac'i gibi onun Ermeni Tarihi kaydedildi: "footmen atlı oldu, hafif piyade zırhı aldı ve zırhlı piyade oldu." yüksek soylular - - Kraliyet Ordusu'nun içine - Tigran naxarars askeri kuvvetleri birleşik dönüm onun yeni bir güçlü, iyi eğitimli ve son derece organize savaş makinesinin içine zorla kavga inşa etti. Tigran 'Ordu, güçlü bağlılık ve askeri liderlik sadakat temelini oluşturmuştur. Strabon, ünlü Yunan tarihçi yazdı: "O [Tigran Büyük] güç elde ettiğinde, bu [yetmiş] vadiler iyileşti ve Partlar, Ninus [Ninova] hakkında topraklarının ülke harap ve bu Arbela hakkında He tabi. onun otoritesi Atropatenians ve silah zoruyla Gordyaeans [Korduk 'İl Ermeni soyluları] için o Mezopotamya geri kalanının da sahip elde etti ve, Suriye ve Finike ve Fırat, geçtikten sonra. " [Strabon, XI.xiv.16]

Ama bu dünya tarihinin en büyük Ermeni askeri liderlerinden biri yüksek çıkış sadece başlangıçtı. 94 M.Ö. Batı Anadolu içine Roma genişleme sonrasında, Tigran böylece bu krallık Ermenistan'ın müttefiki yapma, Pontus Kralı Mithridates Eupatores ile işbirliği ve karşılıklı savunma anlaşması imzaladı. 93 M.Ö. Tigran her şeyden önce Batı Ermenistan olarak Fırat nehrinin doğu kıyısında Tsop'k '[Sophene] Ermeni eyaleti üzerinde duruldu.

Tsop'k "nin yöneticileri, Kraliyet Orontid [ORIONTID, altın [Tanrıların] OR = GOLD-Metal ve Sun Kings gümüş sikke ve kelime Şark yerleştirilen Oriontes Nehri için adını soy iddia ve ARYAN da ORION] House [Ervanduni], Ermenistan kendi kural Artaxiads öncesinde hanedanı geliyor. Ervandunis Küçük Ermenistan veya Ermenistan Küçük iktidar hükümdarlar [Hayasa-Azzi eski Ermeni Krallığının yakınında, Fırat'ın batı kıyısında yer] hâlâ. MÖ 189 yılında Prens Artaxerxes - Ervanduni Royal House kendi temsilcilerinden biri tarafından devrildi. Artaxerxes veya Artašēs Orontid House ardından yeni hanedanı kurulmuştur. O sırada tarım ve ticaret uyarmak için ekonomik reformların bir dizi yaptı. Artašēs birleştirmek ve merkezileştirme doğrultusunda genellikle asi naxarars veya sipariş kendi bireysel iller için daha fazla haklar güvence altına almak için de-merkezileşme istedim yüksek soylular getirerek, monarşi [Ervandunis asla tam olarak elde etmek olduğunu şeyin] başardı . 120 gavars veya ilçede bir tümen ile [biz Ermeni Mezopotamya ve Goderdzakan ašxarhs eklerseniz 17] Büyük Ermenistan 15 ašxarhs ya da iller dahil. lit - Yunan tarihçiler veya Artašat veya Artaxata kraliyet şehrin stratejik konuma göre. Artašēs Joy of - [166 BC], nehir Erasx (Aras) kıyısında Artašēs 'Mahkemede bir onur konuğuydu büyük Kartaca Komutanı Hannibal Barca [247-182 BC], tarafından seçildi. Greko-Roman birincil kaynaklara göre, Kartacalı komutan, İtalyan yarımadasında yaptığı kampanya çıktıktan sonra Ermenistan'a hareket etti. Artašēs ve Kraliçe Sat'enik [Alani Prenses] Tigran Büyük dedesi idi.

BATI VE KAMPANYALAR

Büyük Ermenistan'ı içine Tsop'k 'devlet reincorporating sonra, Tigran Ermeniler, Rumlar ve Helenistik kültür içinde asimile büyük ölçüde edildi diğer eski halkların bir karışık bir nüfusa sahip Kapadokya, karşı orduları döndü. Kapadokya Romalılar tercih ve Doğu Anadolu, Ermeni Platosu ve ötesinde Roma giriş için gerekli zemin sunuyordu. 93 M.Ö. Ermeni askerleri Kapadokya girdi ve tahttan kral Ariobarzanes ve Büyük Ermenistan ve Pontus ile yakın bir ittifak söz verdi Kapadokya, yeni kral olarak taç Gordios. Böylece Tigran tecavüz Romalılar ve güçlendirilmesi Ermeni Devleti arasında bir tampon bölge oluşturdu. Tigran askeri harekat başlattı ve Büyük Ermenistan yanı sıra sık sık kuzey sınırına baskın kuzeyinde, Kafkas kabileleri doğuda Iberia [Gürcistan], Kafkas Arnavutluk fethetti. Orta Asya'ya uzanan - - Büyük Ermenistan Avrupa ile - ve - Büyük Ermenistan - Mezopotamya - Mısır kardinal yön Tigran Yakın Doğu'nun önemli ticaret yollarının kontrol etmek istedim. O, özellikle Yakın Doğu genelinde büyük ticaret merkezleri ve yolları korumak için Suriye ve Mezopotamya'nın bu Skenites ve Arapça kabileler yerleştirdi. Tigran da askeri anlaşmalar ve Orta Asya Scytho-İran kabileleri ile işbirliği ticaret anlaşmaları imzaladı. Pontus antlaşma - Pontus Krallığı ile ittifak kuvvetlendirmek için, Tigran Armeno onaylanması bir işareti olarak Mithridates, Kleopatra'nın kızıyla evlendi.

Tigran dört oğlu vardı, ilk doğan öldürüldü sırasında düşmana karşı Ermeni Süvari ücret lider. İkinci Zareh, babasına karşı başarısız bir ayaklanma sonra öldürüldü ve Tigran devirmek için kendi gücünü savunmak isteyen asalet bazı yardımı ile çalıştı. Tigran üçüncü oğlu - Tigran Genç - isyan ağabeyi başladı yakıt devam etti. Daha sonra bu büyük ölçüde Türkiye içinde Tigran II otoritesini zayıflatacaktır. Kral Tigran Büyük Ermenistan sınırları içinde Tigran Genç başkanlığında asi soylulara bastırmak için, Filistin ve Kommagene gibi diğer ülkelerden asker taşımak zorunda kaldı. Bazı tarihçilere Kleopatra, Tigran Genç anne, Tigran karşı isyana oğulları provoke sorumlu olduğunu düşündürmektedir. Görünüşe göre, Kleopatra gördüğümüz gibi, çünkü Tigran II babasının yeterli destek sağlamak değildi - Romalılar ile savaş neredeyse sürekli kim - Pontus Mithridates. Ermeni askeri zaten yeni inşa edilen Ermeni İmparatorluğu boyunca çok ince gergin olduğu Tigran, Mithridates asker sayıda taahhüt olamazdı. Bir yandan Partlar - - ve - diğer yandan kuzeydeki kabileler - sürekli yıkıcı sırasında kuzey sınırına sızmış Tigran karşı İmparatorluğu'nun ve hem de güney kuzey sınırlarını korumak için yatılı asker sayıda ihtiyaç Kafkas dağlarından baskınlar. Partlar kim Krallar Kralı, Tigran II hayatının sonuna kadar sahip olduğu bir başlık olarak görev yaptığı başlığın Pers hükümdarı elimden hiç bağışladı Tigran ve yine Doğu'da lider konumunu almak istiyorduk.

Medya ve Atrpatakan il de dahil olmak üzere, Ecbatana kraliyet şehri fetheden sonra bu krallık da Ermeni İmparatorluğu tarafından ilhak edildi. Artavazd [Artavasdes] - bugüne kadar en seçkin ve asil oğlu olarak, Tigran en genç oğluydu. Tigran geçen oğlu gerçekten layık halef [King Artavazd II] Babasına İmparatoru olduğu ortaya çıktı. O asil karakteri ve Ermenice ve Klasik mirasın kültürüne bir dindar oldu. Artavazd Helenistik kültür sevgisi için eski dünya çapında ünlü oldu, genel ve tiyatro özellikle Yunan. Plutarch Artavasdes kendisi kurmaya yardımcı olan Artašat tiyatro, çok sayıda tiyatro ve dramalar yazılı olduğunu yazdı. Artavazd da yukarı kendi zaman Ermenistan Tarihi yanı derin olarak ne yazık ki zaman yolculuğu ile günümüze kalmamış durumda felsefi eserler yazdı.

91 M.Ö. Ermeni-Pontus ittifak doğrultusunda, Krallar Kralı sipariş kendi kuvvetlerini oluşturmak için hammadde ve işgücü muhtaç olan Kral Mithridates, için Kapadokya'nın himayesine geçti. Mithridates Romalılara karşı uzun bir askeri kampanya planlıyordu. O Anadolu ve Yunanistan dışında işgalciler sürücü istedim. Tigran Roma Cumhuriyeti hala büyümekte olduğunu ve genişleyen biliyordu. O her gücüne sahip ve etkisi birbirlerinin küre saygı ile, bir bi-polar birlikteliği inanıyordu. Yakın Doğu Batı Anadolu ise yukarı Kilikya ve Kapadokya Roma alanında olacağını, Ermeni elinde olacaktır. Mithridates, bu politikanın tersine, Roma lejyonları ilerlemesi kontrol etmek için yeni oluşturulan Ermeni İmparatorluğu, Pers Devlet ve Doğu'nun diğer ülkelerde birleştiren inanıyordu. Romalılar, ağır vergi ile birlikte bağımsızlık kaybı karşılığında istikrar ve koruma sunan, fethedilen halkların bir Pax Romana verdi. onların "ücretler" ödeyemiyor edildiğinde ağır gişelerinden çiftçiler ve büyük Helenistik şehir yoksul ödemek zorunda olduğunu sık sık trajik sonuçlara vardı - genellikle, kendi topraklarından bir yere kadar yol biten emekçi, istemsiz köle oldu efendilerinin Roma villa, ya da en kötü henüz Roma kitlelerin eğlence için, Roma arenalarda öldü. Tigran, büyük ölçüde vardı Büyük üç yüzyıl başlarında İskender'in aydın politikası ve yüzünden İskender tarafından başlatılan bir kavram [bir Batı tarihi ile eski Doğu geleneklerinin karışımı] zaten yaygın Helenistik kültür altında İmparatorluğu birleştirmek istedim Doğu boyunca kök vurdu.

M.Ö. 88 yılında savaş kaydet, Mithridates savaşları ilk aşamalarında, kombine Ermeni-Pontus kuvvetlerinin işgalci Roma lejyonları yenerek başarılı olmuştur. Romalılar ezildi ve barış için dava yanlısı Konsül Sulla, en yüksek komutası altında, konsolosluk regates Manlius Maltinus ve Aquillius başkanlığında. Çağdaş Roma tarihçileri ve aşırı önyargı vardı inandırıcı değil pek çok tarihçi tarafından kabul edilmektedir. Ancak, bir Romalı tarihçi Justin uçuş onları koymak sahip 'yazdı, o [Tigran Büyük] olan o koydu, altın ve gümüş ve büyük savaşçı kaynaklarının büyük bir miktar bulundu [Kapadokya] şehirler tarafından büyük bir sevinçle karşılandı kadar eski prenslerin bakım yayınlayabilirsiniz. Bunların elinde alarak, o şehirlerin borçları, kamu ve özel her türlü transfer edilen ve beş yıl için onlara haraç muafiyet tanıdı. "[Justin XXXVIII.iii]. gösteriyor Tigran yeterince destek ve hoşgörü güvenli akıllıca olduğunu sınır ülkeler sırayla diğer Roma aşma karşı gerekli savunma mekanizması oluşturmak için Tigran, Mithridates Helenistik sentezi ile birleşik güçlü bir Doğu, görmek istediği gibi. [Doğu - Batı]. kültürü doğrudan Roma otoriter yönetimin tehlikeli olacağını boyun eğdirilmiş halklar karşı acımasız. sayıda halk ayaklanmaları, Roma'nın içinde kendini Roma sert aşırılıkları yüzünden neden olur. 70's M.Ö. için savaşmak ve ölmek zorunda kaldı gladyatör Spartacus, bir milliyet tarafından Frig, liderliğinde Romalılar eğlence, büyük bir isyan öngörüyordu. "gladyatör" ayaklanma Doğu işgal planlarını terk şu an için bu nedenle, İtalyan yarımadasında "arka bahçesinde" kendi içine onların dikkatini Romalılar zorladı.

Ne yazık ki, - Yolcu armenica - Doğu İttifakı, Mithridates tarafından öngörülen ve Tigran tarafından desteklenen aslında Doğu'daki en önemli üçüncü güç nedeniyle uzun sürmedi - Partlar - hala yenilgiler ile acı Ecbatana ve aşağılayıcı kaybı gibi Tigran Ordusu'nun elinde - Ermeni-Pontus İttifak katılmak ilgi değildi. Aksine, açıkça bir Truva atı, Doğu'da ikinci bir cephe olarak hizmet veren, Romalılar ile müttefik. Ermeni Devlet Tigran Genç başkanlığında, bir isyan İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde, ancak, 80'li ve 70'li MÖ çok güçlüydü bira oldu. naxarars Tigran'ın güçlü liderlik ve merkeziyetçi politikası ile mutsuz bir dizi Tigran deviren görmek istedim. 92 BC gibi erken bir tarihte, Partlar Ermenistan ve büyüyen katılacak karşı ortak operasyon isteyen Romalılar ile gizli olumsuzluklar yaptı. Bu dönemde Romalılar hâlâ ellerinde yeniden yapılandırdı ve Batı Anadolu'da yeni edindikleri mal direniş kalan cepler aşağı çekmek ile dolu olduğu ve bu Ermeni belki karşı askeri bir kampanya başlatmak için bir pozisyonda olduğu gibi. Bu dönemde Doğu liderlik Ermeni elinde sıkıca hâlâ ... Tanrılar merhametli idi ...

85-87 YTL, Tigran Ordusu zafer Partlar kontrolü altında daha önce Ermeni Mezopotamya [Kuzey Mezopotamya'da] Korduk 'Migdonia ve Adiabenē ili girdi. Osroyenē ve Atrpatakan [Atropatene] ve krallık da Büyük Tigran onların sadakat ve destek sözü verdi. 85 yılında Partlar resmen Doğu yüce hükümdarı olarak onu tanıdı. Tigran ve Pers hükümdarı gelen Krallar Kralı haled unvanını aldı onurlu hayatının sonuna kadar tuttu.

83 yılında Selevkoslar tarafından yönetilen Suriye taht için bir kanlı çatışmanın ardından, Suriyeliler kendi krallığını koruyucusu olarak Tigran seçmeye karar ve ona Suriye taç sundu. Tigran yerel aristokrasinin desteği ile aynı yıl taç giydirildi. Tigran olabilir nane, kendi para birimi ve yerel yasa ve gümrük göre değerlendirilecektir edilenlerin önemli şehirleri, özerklik verilmesi, büyük bir Ermeni Devleti'nin Helenistik metropolitan polis '[şehirler] içinde serbest ticaret bir "açık" politikası yürüttü. Suriye darphane de Büyük Kings Tigran İmparator, Kral gösteren sikkeler yayınladı. Justin göre, Tigran Suriye tahtına on sekiz yıl hüküm sürdü.

Bu dönemde, Ermeni güçleri gelişmiş ve Kommagene krallık ve Kilikya [da oldukça büyük bir Ermeni cemaati içeren] [çoğunlukla kendi demografik bileşimini Ermeni] fethetti. Suriye yaptıktan sonra, Tigran başka düşmanı, Queen Alexandra, Filistin cetvel ile karşı karşıya kalmıştır. Josephus "O [Queen Alexandra] bir bilge bir kadındı ... O, ordu yarısı artmış ve yabancı askerlerin büyük bir gövde tedarik, kendi ulus evde sadece çok güçlü oldu kadar, ama korkunç bir de yabancı hükümdarlar için." Kaydetti [Savaşları, I.v.3; Antiq. XIII.xvi.4].

Onun asker yürüdü ve Şam aldı ve bu olaylar karşısında Tigran onun eylemleri kaynaklanan doğrudan bir tehdit nötralize etmek zorunda kaldı. Tigran şahsen Fenike ve Filistin'e sefer açtı. Onun yokluğunda o Suriye valisi olarak Bagratid asalet onun önde gelen generaller, Bagrat, biri yerleştirilir.

Ermeni birliklerinin hızlı bir şekilde gelişmiş ve Finike de Acre [Ptolemais] şehri aldı. Tigran Ordusu başarıyla Seleukos sermaye eskiden koltuk kuşatılmış - Seleukeia-Dicle gör. Onun Eski Eserler ve Josephus "ve birçok değerli hediyeler ile, Tigranes sundu ayrıca büyükelçileri ..." Queen Alexandra olduğunu yazdı Kraliçe Krallar Kralı Finike tüm sunarak ona sadakat sözü verdi.

Akdeniz'in doğu sahil şeridinde başarılı kampanyaları ve fetihleri Suriye, Fenike ve Filistin'de sonra, Ermeni savaşçılar Roma etki de ancak, Yakındoğu'da sadece çapında bir ün ve saygı kazanmıştır. Ünlü Yunan tarihçi Strabon yazdı: "Onlar hafif ve ağır zırh hem de yaya ve at sırtında mücadele atları da zırhı ile korunan Onlar javelins ve fiyonklar ve aşınma breastplates, kalkanlar ve kaplamalar kullanmak '; [XI.xiv.. 0,12] Ve ... "Onlar tesisi için bir tutku var ve atlarının iyi bak ..."

Plutarch Ermeni okçu ölümcül doğru oklar ile 200 metre mesafede öldürebilir yazdı iken. Romalılar hayran ve cesareti ve Ermeni Süvari savaşçı ruhu saygı - Tigran Ordusu'nun hardcore. lit - Romalı tarihçi Sallustius Crispus ki Ermeni [Ayrudzi yazdı. Antik çağda en önemli parçası ve gurur savaşçı olarak kabul edilen bu yana atlı] Süvari, Ermenistan'da Atlar "atlarını ve zırh güzelliği ile dikkat çekici" idi. O ve attır vagonlar Ermenistan'dan Hint-Avrupa halklarının büyük göçler mümkün kılan, [demir silahlar gibi] - Aratta.

Mitanni Ermeni Krallığı ve daha sonra Hayasa-Azzi konfederasyon üzerinde başarıyla Ermeni Yaylası, Nairi [Kara Su ve Ateş Kara ... dört kutsal nehrin karşı Asur tehdit kontrol onların güçlü atlı orduları ünlüydü Dilmun-Eden-Cennet ve Volkanik-Fiery Dağları ...]. Ararat Türkiye bu sayede eski dünya çapında bir süper güç olma, on binlerce artmasıyla, monte savaşçı kültürünün gelenek devam etti.

şimdi müttefikleri unsurları ile tehlikeye İmparatorluk Ordusu, Finike ve Filistin'in geri kalan kısımlarında taşındı. Tigran Afrika'da bir kampanya istedim, Mısır ve göreceli bir kargaşa içindeydi ölçüde bu dönemde zayıflamış oldu. Tigran ve Fenike ve Filistin orduları aldıktan sonra Tigran için verdikleri destek ve bağlılık sözü Nabateans Türkiye geçen, Mısır sınır yaklaşıldı. Kapadokya, Kilikya ve Kommagene de Tarson, Laodikeia, Seleukeia, Tyros, Sidon, Berithos [Beyrut] gibi şehirler de dahil olmak üzere büyük ticari ve kültürel merkezler, hem de diğer polis sayısı 'şimdi nerede Ermeni İmparatorluğu'nun bir parçası.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

6 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 2:33 am

CANTAR

avatar


Tigran büyük şehirlerin büyük bir hayranıydı ve o gerçekten devletin güç güçlü ve refaha şehirlerin gücüne dayanıyordu inanıyordu. İmparatorluk Dönemi'nde Ben King Artašes tarafından kurulan Artašat başkenti, önemli ticaret yolları izole edildi ve büyük imparatorluğun doğu köşesinde şimdi oldu. Tigran yeni bir şehir, yeni bir sermaye inşa etmek istedim. Yeni Ermenistan ve yeni bir düzenin bir simgesi - O yeni sermaye ihtişam dolu önermişti. Usta mimarlar aynı anda böyle iddialı bir çaba için çok boyutlu yönleri yerine getireceğine karşı stratejik bir yerde aranır. Yeni sermaye - Tigranakert [Tigranocerta] - Tigran Şehir - vizyon göre, kültür ve medeniyet yeni merkezi olacak. '

Kent ayrıca Büyüklük sembolü ve Emperor's zaferler Glory olarak hizmet verecek. 70'lerin ilk yıllarında M.Ö. Ermeni İmparatorluğu'nun gücünün zirvesinde idi. Tigran nihayet binanın Tigranakert bir rüya City projesi başladı. Kentin konumu antik dünyanın en önemli ticaret yollarının kavşağı uyum hatları dikkate alınarak, kesin hesap ve planlama sonrasında seçildi. Batı'ya Doğu'dan - Böyle önemli karayolu Suza ve Sardes bağlarken, eski Farsça Kral Yolu idi.

Tigranakert şehri Amid Şehir yakınındaki Büyük Ermenistan Ałdznik Eyaleti, yerleştirildi. Metropol [25 metre] 50 arşın yükseklikte vardı kocaman, kalın duvarlarla çevriliydi. duvar içinde nişler çok sayıda ahır, depo, silah, mühimmat, erzak ve diğer stok depo olarak görev yaptı. Kraliyet Sarayı güzel bahçelerle çevrili şehrin dışında, üzerinde idi.

sipariş için Sermaye vakıf, davet soyluları, zanaatkarlar ve işçiler İmparatorluğu boyunca döşeme başlangıcında üzerinde Krallar Kralı yeni şehrin tadını zenginleştirmek. Birçok kişi Tigranakert Kapadokya ve Küçük Ermenistan arasında taşındı. nispeten kısa tarihi boyunca, yeni sermaye etrafında 100.000 nüfuslu bir nüfusu vardı.

antik dünyanın her yerinden - şehir pazarlarında ticaret ve iş yapma tüccarlar ile doluydu. Tigranakert hızla çok önemli bir ticari, hem de Yakın Doğu kültür merkezi olmuştur. yarattığı, hevesli bir dindar olan İmparator, ve dramalar yapılan komedi ağırlıklı olarak Ermeni Rum aktörler tarafından canlandırılan tarafından kurulan muhteşem tiyatro.

Kralların Kralı başarılı olur Onun küçük oğlu Prens Artavazd, Artašat eski Artaxiad sermaye bir şube dahil tiyatro asker, yola çıktı. Helenistik kültürün önemli bir merkezi olarak, Sermaye Tigran Büyük himayesi akın etti klasik bilim adamlarının çok sayıda çekti.

Plutarch Tigranakert olduğunu yazdı "her ortak adam ve rütbe her adam süslüyor okudu zengin ve güzel bir şehir." Artaxiad hanedanı döneminde Helenistik kültür ve güçlü bir etkisi olan Yunan dili aslında mahkemenin resmi dil oldu. Tigran Büyük Ermenistan bölünmüş vardı - İmparatorluğu'nun çekirdeğini - dört önemli stratejik bölgeler veya viceroyalties, bdešxs veya naip tarafından yerel olarak uygulanan Konuşma sırası vardı içine. bdešxs sonra naxarars veya yüksek soyluluk geldi, onların alt soylular tarafından takip döndü in - sepuhs. Azats, aristokrasinin en çok üye izledi.

Azats veya Freemen Süvari üyeleri, İmparatorluk Ordusu'nun elit kuvvetlerinin edildi. Azats at sırtında, çok kılıç, yay ve pala kullanımında yetenekli mücadele onların çocukluktan eğitilmiştir. savaş her Azat süvari atı kendisine uzandığını zırh giymişti. İmparatorlar Kraliyet Muhafız da aristokrasinin üyeleri arasından seçildi.

Ne yazık ki çok iddialı projeler ve planlar ile her patlayan Sermaye Tigran rüyası, 69 kısa yakalandı. pro konsolosu Lucullus tarafından başkanlığında O yıl Romalılar, Mithridates altında Pontus güçlerini yendikten birkaç küçük çatışmalarda, batı sınırında bir atılım yapmak için başardık. Lucullus 'Kusaklara Sermaye ulaştığında Tigranakert konuşlu olmayan Ermeni askerleri birkaç kentin ana kapısı açtı. Romalılar ve barbar yağma içinde kentin kültürel zenginliğinin yağmalanması belirgindi Helenistik yüksek idealler, hakkında çok az şey söylemiyorum.

heykel ve tapınak imha dahil yağma, sonra şehir ateşe oldu. altın ve gümüş bol miktarda savaş ganimeti olarak Roma'ya kapalı yapıldı. Lucullus heykeller eritiliyor, tencere, bardak ve diğer değerli metaller ve değerli taşlar arasında altın ve gümüş çoğu aldı. vatandaşların yağma basit sırasında çoğu kırsal kaçtı. Yeni kurulan tiyatro binası da yangında yok oldu. Büyük şehir bu yıkıcı bir darbe kurtarmak asla.

Roma ordusu VE YENİLGİ

Roma işgalcilere karşı Batı Anadolu'daki savaş bir sayıdan sonra, Mithridates boyunca iki yaklaşık dört bin saray ile Ermeni etki ve Tigran korunması çekildi. Zareh ve Tigran - - Daha önce de belirtildiği gibi, bu dönemde Krallar Kralı oğulları iki başkanlık sarayı isyanlar karşısında dış güçlerin yardımıyla, sadece taç ele geçirme kendi güç-aç emelleri ikna Partlar ve / veya Romalılar. Plutarch, "onun çaresizlik teselli Tigranes, Ermenistan Kralı ile hoş buldum, arada bir paniğe kapılmış kaçak Mithridates onun sarkık ruhları kaldırdı ve onun harap fal restore edilmiştir." Belirtti Lucullus gelen bir elçi Mithridates'in devri talep, Tigran reddetti ve geri komutanı için elçi gönderdi. Şimdi Ermenistan ve Roma arasında savaş kaçınılmaz oldu. Lucullus 69 yılının ilkbaharında Ermenistan girdi. O batıda en hassas nokta boyunca Büyük Ermenistan Korduk önemli Eyaleti (Gordyene) ile ayrılıkçı eğilimlerin öyküsü Tsop'k 'Eyaleti [Sophene] olduğunu biliyordu. Şimdi Tigran içinden ve dışından çok sayıda cephede düşman ve karşı karşıya kaldı. Partlar grev hakkı anı bekliyordum, İmparatorluğu'nun güney sınırında asker yığıyor edildi, Romalılar Batı'ya tecavüz edildi - Henüz bu iki gücün de koordineli bir uyum içinde hareket yalnızca Tigran'ın savaş makinesine karşı zafer elde olacaktı - - Bir iki ön senaryo. Tigran o şiddetle Tigran sadık oldu Ordu, özellikle Ermeni Süvari, desteği olduğunu biliyordu. düzenli İmparatorluk Ordusu ile - - onların zaptedilemez Yayladan Bu Dağlı omuz ölümüne, omuz mücadele için hazırlanan bu yana Plutarch, askeri bir gaf Büyük Ermenistan'a Roma genel bir giriş sayılır burada dikkat çekicidir. O "O, savaşçı milletler, derin nehirler ve dağlar kalıcı karlarla kaplı çevrili atlı sayısız binlerce, ve sınırsız bir bölge üzerine, ve, [Lucullus] pervasız bir saldırı yapma gibi görünüyordu hiçbir tasarruf hesaplama başvuran biri." Yazdı

Lucullus altında Romalılar - Tigranakert de ihanet sonra - biraz kibirli oldu - kolay bir zafer arıyor. Tigran Yüksek Rahip nehir Aratsani [Arsanias] tarafından belirleyici savaşı için İmparator tavsiyede bulundu. Pek çok savaşçı savaş kutsal nehir tarafından savaştı eğer muzaffer olacaktır inandığını biliyordum. Haklılardı. Ermeni süvari bu kez Tigran için de geldim. Şarj atlı Roma lejyon oluşumları kırdı ve geri batı sınırına kaçan Romalılar tüm yol kovaladı. Aynı zamanda, Mithridates bir Ermeni-Pontus kuvvet açtı ve Kapadokya ve Pontus kendisi kurtuldu. Lucullus ve [gibi Tigranakert yakılması düşünebilirsiniz biri ise] başlangıçtaki başarısı kayboldu. ezme yenilgisinden sonra, Roma senatosu Roma'ya geri yanlısı konsolos hatırlattı.

Lucullus 'yenilgisinden sonra, Romalılar tam da müthiş bir düşman ile ilgili olduğunu ve sipariş onlar uzun bir askeri kampanya hazırlanmak için gerekli kazanmak için gerçekleşmiştir. Büyük kohort Roma ilde yeni askerler de dahil olmak üzere, birlikte konulmuştur. Pro konsolos Pompey seferini sorumlu yerleştirildi. Aynı zamanda Romalılar güneyinde ikinci bir cephe açmak için Partlar ile anlaşmalı. bundan Pers kralı Hrahat [Phraates] III kızıyla evliydi Tigran Genç, yine de Romalılar ve Partlar yardımıyla babasının devirmeye çalışıyordu. Ihanet oğlu şahsen 67 Artašat kapıları ulaşan, Büyük Ermenistan karşı Pers askerlerinin yol açtı. Ermeni süvari şehrini kuşattı vardı Pers kamp şaşırtıcı tarafından şehir tasarruf edebildi. Partian böylece mümkün Roma lejyonları Pontus fethetmek için yapım, ancak batı sınır şimdi oldukça zayıfladı Artašat kapıları de ezildi. Kral Mithridates, yine Pontus Krallığı görmek asla, Kırım kaçtı. Tigran Genç, pro konsül Pompey için Pers kuvvetlerinin kalan açtı. Pers Kralı Hrahat III İmparatorluğu'nun güney başka bir baskın düzenledi. Kralların kralı, ama şimdi, iki değil, üç cephede karşı karşıya - Tsop'k 've Korduk' düşman güçlerini birleştirerek illerde özellikle Ermeni naxarars bazı. Tabii ki, onun kendi oğlu ve soylular hiçbir şeyin geri saplanmış bir hançer kısa oldu, içinden kendisine karşı torna edildi, ama ne zaman Romalılar ve Partlar gibi dış düşmanlarının iddialarını beklenmez olduğunu biliyordu. Artavazd - - sonradan kendisi gerçek bir kahraman olarak kanıtlamak kimin Artaxiad Bloodline'ı sürekliliği için Tigran tek umudu en küçük oğlu idi. Tigran Genç çok hızlı ilerlemesini yapılan geçit ve gizli yollardan Roma işgalciler açtı. Roma ordusu 66 M.Ö. Artašat kapıları ulaştığında, Partlar güney ve bazı yüksek rütbeli naxarars çoğu isyan vardı ve kendilerini idari ilin "krallar" olarak ilan baskında vardı. Bu noktada bilge imparator kendi kişisel zafer ülkesinin ve halkının uzun vadeli çıkarlarına geldiğinde ikincil olmak olduğunu biliyordu. kendi hayatı üzerinde değer yerleştirerek olmadan, Krallar Kralı Artašat kapılarında konuşlu Pompey'in askeri kampına sürdü. Pompey, gözlerini inanmak mümkün olduğunu, o silahsız uzun zaman düşmanı gördü ve onun vücut korumaları olmadan. Kumar kapalı ödeme vardı umut Tigran olduğunu. Pompey gerçekten Tigran'ın cesaret tarafından çekilmiştir. İmparator onun durumu anladıklarını ve ona söyledim Pompey verdiği demeçte, "ihtiyat tanrıları hemen yan tarafında bulunuyor." Tigran karşılığında Kapadokya, Suriye, Finike, Iberia, Arnavutluk, Adiabenē ve diğer krallık ve toprakları vermeye istekli tarafından bir "kalıcı barış" teklif etti. Bu Artašat Antlaşması'na göre, İmparatorluk, kendisinin de yine Büyük Ermenistan kaderini bir darbe olmasına rağmen egemen bir ulus kalması oldu. Ayrıca, Tigran altında Romalılar resmen Büyük Ermenistan güney toprakları ele geçirmek Roma yardımıyla ileri aradığınız Partlar, onların uğursuz anlaşmayı iptal edecek bir madde antlaşmaya dahil. Pompey anlaşmaya istekli daha fazla oldu. Hala sadece birkaç yıl önce Lucullus ve kampanyalardan hatırlandı şey - Roma lejyonerler önemli kaybı olmadan - pro konsolosu senato bir anlaşma eski düşman ile ulaştı olduğunu haber dinledikten sonra sevinirler biliyordu. güç için iddialı ve kötü niyetli sürücü tarafından kör arada Tigran Genç, - Krallar Kralı, Tigran Great - o Ermeni taht üzerinde "yeni King" olacağı gerçeği ve antlaşma hakkında duyunca sinirlenen oldu tahtını ve İmparator haled başlığı ile tutacak. Şimdi Tigran Genç Pompey karşı ayaklandı. Babası, onun ulus ve kavmine hain derhal Romalı general tarafından tutuklandı ve Roma'ya gönderildi - bir Ermeni - ama - bir Pers esir babası-in-law, Kral III Hrahat temsil eder.

Tigran Büyük, onun İmparatorluğu boyunca büyük toprakların kaybı ile olsa 66 M.Ö. Artašat Antlaşması, sonra, güçlü bir millet kendisi Büyük Ermenistan tuttu. Asi naxarars - Tigran antlaşmayı imzalamak zorunda önemli bir rol oynadı bastırılmış Konuşma sırası edildi. Ermenistan gelecek yüzyıllar boyunca ders kalmak yardımcı bir faktör - potansiyel gücü ve milletin zenginliği inceliğini tutuldu. Ayrıca, Fırat nehrinin doğusunda Küçük Ermenistan'a illerinde, Büyük Ermenistan parçası haline geldi. Artašat Antlaşması sonra, Tigran Büyük onbir yıl daha hüküm süren - ulus için bir ve ekonomik patlama huzurlu dönemi. savaş makinesi sökülmesi ve tarım ve ticaret içine kaynakları kanalize - - büyük tüccar kervanları çekmek ve Batı pazarlarına yolları ve Ermenistan yollarda güvenli geçişi sağlamaya yönelik Tigran, asker sayısı, geri kesti. Bu zengin oldu Ermenistan ekonomisi ve nüfusun büyük bir kısmı üzerinde son derece olumlu bir etkisi vardı. 55 yılında, Krallar Kralı, Tigran Hanedanlık Artaxiad Kraliyet Ailesi nişan İki Eagles oldu Great - Doğu ve Batı Kaplama - ve Sekiz Sivri yıldız [güneş Yenileme ve Yenileme sayısı olan 8 - kesintisiz bir de Mitanni] antik Ar-Menian kraliyet hanedan nişan geleneği büyük ötesinde içine uçurum geçti - Bir dönersek ..

... Yakın zamanda ABC News makale [[May 19, 2004]] Ermeni ve İtalyan araştırmacılara göre kavisli kuyruklu bir yıldız özellikleri onun tepe üzerinde "Symbol 87 M.Ö. Halley kuyruklu yıldızı geçişini temsil edebilir kaydetti. Yeni habercisi - en kaydedilebilir olay '.. Tigranes' bu kuyrukluyıldız bir olurdu "dedi araştırmacılara göre 87 M.Ö. 6 Ağustos tarihinde Güneş'e en yakın zaman geçti [mahkeme astrologlar] Halley kuyruklu yıldızı görmüş olabilir ' kralların parlak Kral Era.

Aydın cetvel barışçıl 85 yaşında yaşında vefat etti. Kültür, Güzellik ve Medeniyeti Man - Tarih büyük bir askeri ve siyasi lider, parlak bir taktikçi ve bilge bir diplomat, ve en önemlisi bir inşaatçı olarak onu kanıtladı. Bu tam ona insanlık tarihinin en büyük devleri biri yapmıştır bu çok boyutlu birleşimidir. O şekil ve gelişme Ermenistan tarihi ve Ermeni halkı üzerinde sonsuz bir iz bıraktı. değilse büyük - - milli kahramanları bu çok hâlâ saygı ve büyük biri olarak Ermeniler tarafından onurlandırıldı gün için. Tigran başkalarına boyun eğdirmek isteyen bir tiran değildi - ama oldukça aksine - oğlu Artavazd II gibi kendisinden önceki gibi Büyük İskender, kültür ve hikmet a Man - Mehian Mystery Temples özel bir Mithraic High Priest ve [Mihr veya Mher olan] bir usta Pisagor-Eleusinian ... yüceltti kim ve felsefi Ancients diğer İdealleri arasında ibadet - Gençlik, Güzellik, Kuvvet, Temizliği, İyilik, Grandeur, Sağlık, Vigor, Yaratıcı Pozitif Dinamizm adam Spirit - Doğal Düzeni ve Uyum ... ve insan Mükemmellik hiç büyük düzeyleri ve sonuçta Ruhani Mükemmellik yolunda hiç bitmeyen Quest için çabalıyor ... - Bir ölümlü sonlu ... Sonsuz bir ölümsüz Vision ile ... bir asil Fikir göre evrenin sonsuz doğal yasalara dayalı bir Civilization oluşturmak isteyen Providence rehberliğinde - Yüksek Kültür ...

geleneği antik Arman Bloodline'ın ... That Man doğduğu onurlandıran Sidon Kafatası Templar efsanesi sebebiyet veren Ortaçağ'da içine iyi atlattı ... AR-Man Felsefe-Öğretmen Pisagor ... Python ... Vishap-Vish [nu] Balık [EA] ... Buddha-Goras ... ilkel kaynak Armani-Mit [r] anni-Orion] ve Romalı askerler, generaller, proconsuls ve senatörler Ermeni-Roma İttifak sırasında yakında başkent dahil olmak üzere Roma İmparatorluğu'nun dört bir yanına Ermeni Mithraic Güneş Cult of füzyon yol açacak Facebook'a Mithræa [şarkı Mithraic Tapınaklar veya [. pl] set - bu Roma Aristokrasi, filozof ve edebiyat adamlarından birincil kült yanı sıra proconsuls ve generaller savaşçı elit ve askerler ile birlikte oldu Roma. Roma İmparatorluğu [Londra boyunca Mithrævm] ibadet önemli bir merkezi olan ve Mithræa önemli yerleşim ve askeri karakollar başta olmak üzere, Almanya] boyunca en çok idi. Bull's güneş enerjisi Slayer sembolik kırmızı Ermeni Cap ve daire halo tarafından temsil edildi - gerçek tapınak içinde Creator yanan parlak İlahi Spark - - İç ışık veya güneş aura içinde sembolik insan vücudunun ...

Bu semboller daha sonra kabul edildi ve aydınlatma Auralı ve önemli aziz Christ-Krist-Krisna [Güneşin Oğlu] tasvir Hıristiyan sanatçılar tarafından kullanılır. Aralık 24/25 [Winter Solstice] - Mystery itibaren törenler diğer benimsenmesi arasında Mithras mağaranın karanlık [cehalet] 'den Doğruluk Güneş [Re] doğum günün önemli kutlama kutsal gün - Noel günü oldu - Oğul [Sun] ve Doğum Günü ölme kült devralınan [ve canlandıracak ... yükselen ve Sun ayar] Tanrı. Marcus Aurelius istisna ve muhtemelen bir veya iki kişi ile tüm Roma İmparatorları Antaninus Mithras'ın hayranları sonrası. Bu son derece şeklinde Batı dünyası - doğal değil "doğum" için - eşitlikçi proletaryanın tabanlı - - sonradan Mithraism ve doğal aristokratik-hiyerarşik [meritokrasiye yerini alacak Hıristiyan din Güneş elemanları birçok rakip çok daha fazla bir parçası haline geldi aristokrasi kendiliğinden bir düzen] dünya görüşüne dayanmaktadır. [- Catharoi Yunan ve Latin Perfecti ... içinde mükemmel Ones] - Mithraism bir meşale tamamen yeniden yaktı tutulacak ve Ermeni Kataryals ve Parfait tarafından Fransızca olarak yüksek tutulan sönmüş olmaz Paulicians [T ' ondrakec'i P'aylikians ... ünlü tarihçi Edward Gibbon, onun anıtsal ciltli eser Yükselişi ve Roma İmparatorluğu'nun Gerileme de haklı olarak belirttiği gibi Sun] Çocuklar: "Çakıcı DOĞU ... VE BATI aydın ... "

ve Royal Korumaları ve kaptanları [Artavazd II olarak babasının yerine] Oğlu Artavadz liderliğindeki Dört naip [bdešx] - ... Sadece Büyük Kral vücuduna yakın çevresi tarafından kurulan dev ateşinde ateşe oldu . Ama onun ölümsüz Spirit - onun büyük işlerle - yaşıyor. Bu Ruh ve Immortal Legacy ve Vizyon bu dünyayı terk etmedi


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

7 Geri: ERMENİ ALFABESİ Bir Perş. Ara. 09, 2010 2:41 am

CANTAR

avatar


Byzantine Armenia_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz